Աթէնքէն Ետք Նիւ Սաութ Ուէյլզն Ու Պուէնոս Այրեսը. Հայկական Գործօնի Պարտադրանքները
Աւստրալիոյ մեծագոյն նահանգին կողմէ Արցախի Հանրապետութեան ճանաչումը կը պահէ իր հետեւողականութիւնը: Նիւ Սաութ Ուէյլզ նահանգի օրէնսդիր խորհուրդի 10 սեպտեմբերի որոշումը  այդ հետեւողականութեան կարեւոր ցուցանիշ կարելի է նկատել:
Հայ դատի յանձնախումբերու ճշդած նահանգային եւ քաղաքային մակարդակի վրայ կեդրոնացուած աշխատանքի արդիւնքներու երեւումը ստացած է արագ կշռոյթ: Քալիֆորնիոյ նահանգին ճանաչումէն հազիւ ամիս մը ետք Նիւ Սաութ Ուէյլզը հանդէս կու գար Ազրպէյճանի յարձակողապաշտութիւնը դատապարտող յայտարարութեամբ: Միջազգային հանրային կարծիքի ճիշդ կողմնորոշման միտող, ազրպէյճանական ապատեղեկատուութիւնը չէզոքացնող շատ կարեւոր քայլ է Աւստրալիոյ մեծագոյն նահանգին կայացուցած որոշումը: Այստեղ չէ աշխատած անարդար հաւասարեցման սկզբունքը, այստեղ Անգարայի եւ Պաքուի միացեալ մեքենան չէ կրցած սպառել իր արտադրութիւնը: Այստեղ աշխատած է հայկական գործօնը, տեղւոյն Հայ դատի յանձնախումբը եւ աշխատած է ճիշդ ու առարկայական գնահատական տալու մօտեցումը:
Հայկական գործօնը սակայն չէ բաւարարուած այս օրերուն իր ներուժը կեդրոնացնելով աւստրալիական նահանգներուն վրայ: Մինչ ժողովրդավարութեան ծննդավայրին մէջ Հայ դատը ժխտողականութեան քրէականացման առումով կարեւոր յաղթանակ կ՛արձանագրէր, Հարաւային Ամերիկայի կարեւորագոյն մայրաքաղաքներէն Պուէնոս Այրեսի մէջ կը մերժուէր այն նախագիծը, որ կ՛առաջադրէր «Ազրպէյճանի Հանրապետութիւն»  անունով հրապարակ կոչել: Այստեղ ալ բարեբախտաբար չեն աշխատած փեթրոտոլարի սկզբունքը, ազրպէյճանական լոպիի աշխատանքները, մարդկային իրաւունքները անտեսելու եւ տեղւոյն հայ համայնքին արժանապատուութիւնը խոցելու մարտավարական խաղերը: Փոխարէնը, աշխատած են Պուէնոս Այրեսի Հայ դատի զգօնութիւնը, արագ եւ արհեստավարժ գործելաոճը, ազրպէյճանական նկրտումները բացայայտելու մեքանիզմը, բողոքելու եւ այդ բողոքի հիմնաւորումները ընդունելի դարձնելու քաղաքական աշխատանքը: Արդիւնքը` ծրագիրին մերժումը, յետ համաձայնութեան:
Նշենք, որ այս երկրորդ անգամն է, որ հակառակորդի դաւադրութիւնը բացայայտելով արժանթինահայ գործօնը կը յաջողի տապալել երկու մեծ ծրագիր. առաջինը առաջադրուած Անգարայի կողմէ եւ երկրորդը` Պաքուի:
Անտեղի չ՛ըլլար հաւանաբար այստեղ նշելը պարզապէս, որ ի տարբերութիւն եւ ի հակասութիւն Պաքուի, Ստեփանակերտը ցուցաբերելով բարի կամեցողութիւն եւ յանձնառութիւն ժընեւեան հռչակագիրներու դրոյթներուն, Կարմիր խաչի միջազգային խորհուրդի Ստեփանակերտի գրասենեակին կը յանձնէր  Արցախի Հանրապետութեան սահմանը հատած ազրպէյճանցի անչափահասը: Իսկ այս ժեսթը` Մամիկոն Խոջոյեանի կամ Կարէն Պետրոսեանի օրինակներուն դիմաց: Եւ պէտք չէ զարմանալ, որ նոյնիսկ նման երեւոյթներու պարագային միջազգային ընտանիքի կամ միջնորդական առաքելութեան կապուած մշտադիտարկումներու տեղեկագիրները շարունակեն անարդար հաւասարեցման մօտեցումներ ցուցաբերել ա՛յս մարզին մէջ նոյնիսկ:
Բազմաշառաւիղութեամբ (բազմավեքթոր) յատկանշուող Հայ դատի աշխատանքները  թափ հաւաքած կ՛արդիւնաւորուին արդէն իսկ 100-ամեակի փուլին: Աթէնքի մէջ ժխտողականութեան քրէականացում, ամերիկեան ցամաքամասին մէջ թէ Աւստրալիոյ տարածքին  նահանգներու ճանաչում Արցախի Հանրապետութեան, Անգարայի եւ Պաքուի ծրագիրներու տապալում Հարաւային Ամերիկայի մէջ եւ յաղթարշաւի այլ իրագործումներու նախադրեալներու երեւում:
Արցախի Հանրապետութեան ճանաչումի իւրայատուկ պարագայ է նաեւ պասքերու խորհրդարանին կողմէ կատարուած յայտարարութիւնը: Թէեւ միջազգային ճանաչում չունեցող երկրամասէ է կատարուածը, այսուհանդերձ Ստեփանակերտի կողմէ առնուած քայլի արդիւնք պէտք է նկատել այս մէկը եւ իբրեւ այդպիսին ճանաչումի գործընթացին նպաստ բերող քարոզչաքաղաքական գործողութիւն ընդունիլ:
Հայկական գործօնը այս կարեւոր ժամանակաշրջանին կը գործէ սթափ, օփերաթիւ եւ արդիւնաւէտ: Եւ հայկական գործօնի արդիւնաւէտութիւն  ըսելով պէտք է հասկնալ պետական եւ սփիւռքեան համակարգաւորումի արգասիքը:

После Афин – Новый Южный Уэльс и Буэнос-Айрес: Требования Армянского фактора
Признание Республики Арцах самым крупным штатом Австралии сохраняет последовательность. Решение Законодательного совета штата Новый Южный Уэльс от 10 сентября можно считать важным показателем этой последовательности.
Результаты работы комиссий Ай-Дат на уровне штата и города очень быстро приобретают весомость. Спустя едва ли месяц после решения штата Калифорния Новый Южный Уэльс выступил с заявлением, осуждающим агрессивность Азербайджана. Решение самого крупного штата Австралии – очень важный шаг, направленный на нейтрализацию азербайджанской дезинформации и направленный на верную ориентацию мирового общественного мнения. Здесь не сработал принцип несправедливой уравниловки, здесь объединенная машина Анкары и Баку не сумела реализовать свою продукцию. Здесь сработал армянский фактор, местная комиссия Ай-Дат, причем сработал подход верных и предметных оценок.
Армянский фактор, однако, не довольствовался в эти дни централизацией своего потенциала на штатах Австралии. Покуда Ай-Дат констатировал важную победу в колыбели демократии, в одной из важнейших столиц Южной Америки, Буэнос-Айресе, был отвергнут проект, предлагавший назвать одну из площадей именем Азербайджанской Республики. Здесь также, к счастью, не сработали принцип нефтедолларов, азербайджанское лобби, тактические игры по игнорированию прав человека и уязвлению достоинства местной армянской общины. Взамен сработала бдительность местной комиссии Ай-Дат, стиль быстрого и профессионального реагирования, механизм выявления азербайджанских происков, политическая работа по опротестованию и аргументации своих доводов.
Отметим, что это уже второй случай, когда, раскрывая козни противника, фактору аргентинского армянства удается провалить два крупных проекта: первый был выдвинут Анкарой, второй – Баку.
Уместно отметить, что, в отличие от Баку, Степанакерт, проявляя добрую волю и верность положениям Женевских деклараций, передал Степанакертскому офису Международного Комитета Красного Креста азербайджанского подростка, пересекшего границу Республики Арцах. �? этот жест – вопреки примерам Мамикона Ходжояна и Карена  Петросяна. �? не следует удивляться, что даже при наличии подобных примеров, отчеты о мониторингах, проведенных мировым сообществом или посредническими миссиями продолжают проявлять подход несправедливой уравниловки.
Многовекторная деятельность Ай-Дат, набрав обороты, готовится к поминовению 100-летия Геноцида армян. Криминализация отрицания в Афинах, признание Республики Арцах на Американском континенте и в штатах Австралии, провал планов Анкары и Баку в Южной Америке и другие победы.
Признание Республики Арцах является также своеобразным обстоятельством  в парламенте Республики Басков. Хотя произошло это  в не имеющем международного признания крае, тем не менее, здесь следует усматривать результат шага, совершенного Степанакертом, политическую акцию, способствующую процессу признания.
Армянский фактор в этот важный период действует трезво, оперативно и эффективно. �? говоря о его эффективности, следует расценивать как совместные действия государства и Диаспоры.