Վիրահայոց թեմի «Մովսես Խորենացի» նախակրթարանում մեկնարկեց նոր ուսումնական տարին
2014 թվականի սեպտեմբերի 9-ին, Վիրահայոց թեմի «Սուրբ Մովսես Խորենացի» նախակրթարանում մեկնարկեց 2014-15 ուսումնական տարին: Մինչև տարբեր գույնի փուչիկներով ու պես-պես խաղալիքներով զարդարված դասասենյակներ անցնելը, գեղեցիկ հագուստով և գույնզգույն ծաղկեփնջերով շուրջ 50 հայ մանուկներ իրենց ծնողների հետ հավաքվեցին Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու բակում՝ առավոտյան ժամերգությանը մասնակցելու և Հոգևոր հոր օրհնությունը ստանալու համար: Փոքրիկներին դիմավորեցին և եկեղեցի առաջնորդեցին նախակրթարանի ուսուցչական կազմը և «Հայարտան» աշխատակիցները:
Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Սամվել քահանա Թորոսյանը Տերունական աղոթքից հետո իր օրհնության խոսքում շնորհավորեց երեխաներին նոր ուսումնական տարվա առթիվ և բարեմաղթեց առողջություն, հետաքրքիր և հաջողակ օրեր և պատգամեց նախորդ տարիների նման մանուկների օրը նախակրթարանում սկսել առավոտյան ժամերգությանը մասնակցությամբ և Տիրոջ օրհնությունը ստանալով:
Առաջին օրը նախակրթարանում սկսվեց նորեկների լացով, ավագների ուրախ ծիծաղով և հետաքրքիր խաղով:
«Սուրբ Մովսես Խորենացի» նախակրթարանը ընդամենը չորս տարվա պատմություն ունի: Այն ստեղծվել է Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի նախաձեռնությամբ և նպատակամղված է հայ երեխային հայեցի դաստիարակելու, հայկական դպրոց ուղղորդելու ազգապահպան գործին: Վիրահայոց թեմի կրթության բաժնի տնօրեն, «Սուրբ Մովսես Խորենացի» նախակրթարանի ղեկավար Եվգենյա Մարկոսյանի խոսքերով, եթե առաջին տարում իր գործունեությունը նախակրթարանը սկսել է ընդամենը յոթ երեխայով, ապա այսօր արդեն նորեկների թիվը հասել է 27-ի և ակնկալիք կա, որ այդ թիվը կավելանա: Նա հպարտությամբ արձանագրեց, որ անցած տարիների ընթացքում նախակրթարանը շուրջ 25 երեխայի է ուղղորդել հայոց դպրոց, որտեղ նրանք աչքի են ընկել իրենց բարձր պատրաստվածությամբ:
Նախակրթարանը կազմ ու պատրաստ՝ հստակ դասացուցակով ու դասաբաշխմամբ, համալրված ուսուցչական կազմով ձեռնամուխ եղավ իր աշխատանքներին: Հավելենք, որ նախակրթարանում երեխաները բացի ուրախ և ճանաչողական-ուսուցողական խաղերից, սովորում են նաև երգ-պար, նկարչություն, կատարում ձեռքի տարբեր աշխատանքներ, իսկ ավագ խմբի սաները սովորում են նախնական թվաբանություն, տառաճանաչություն, ընդհանուր գիտելիքներ, ստանում հոգևոր դաստիարակություն: Նախակրթարան երեխաների ընդունելությունը շարունակվում է մինչև սեպտեմբեր ամսվա վերջը:

В Детском саду имени Св. Мовсеса Хоренаци начался новый учебный год
9 сентября 2014 года, в Детском саду им. Св. Мовсеса Хоренаци начался 2014-2015 учебный год. Перед тем, как войти в украшенные воздушными шарами и разнообразными игрушками классные комнаты, 50 нарядно одетых армянских детей с букетами цветов в сопровождении родителей собрались во дворе церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси, чтобы принять участие в утренней службе и получить благословение духовного отца. Педагогический состав и сотрудники центра «Айартун» встретили малышей и завели их в церковь.
Духовный пастырь церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси, священник Самвел Торосян после молитвы «Отче Наш» благословил детей и поздравил их с началом учебного года, пожелал здоровья, интересных и успешных дней, и поведал, что, как и в предидущие годы, детишки будут начинать день в детском саду с участия в утренней службе и получения Божьего благословения.
Первый день в детском саду начался с плача новичков, радостного смеха старших и интересных игр.
Детский сад имени Св. Мовсеса Хоренаци имеет четырехлетнюю историю. Он был создан по инициативе Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, главы Епархии ААЦ в Грузии, его целью является воспитать детей в армянском патриотическом духе и направить их в армянские школы. По словам главы отдела образования Епархии ААЦ в Грузии, руководителя Детского сада имени Св. Мовсеса Хоренаци, Евгении Маркосян, если в первый год своего существования детский сад начал с семи учеников, то на сегодняшний день число новопришедших достигло 27-и и ожидается, что их количество возрастет. Она с гордостью отметила, что в течение прошедших лет детский сад направил в армянскую школу почти 25 учеников, где они уже успели выделиться высоким уровнем подготовки.
Детский сад в полной готовности: уроки расписаны, часы распределены, педагогический состав укомплектован – можно приступать к работе. Добавим, что малыши в детском саду помимо веселых, познавательных и развивающих игр, также осваивают песни и танцы, рисование, учатся рукоделию, а ученики старшей группы изучают начальную арифметику, знакомятся с буквами, получают общие знания и духовное воспитание. Прием детей в детский сад продолжится до конца сентября.