Նախագահ Սերժ Սարգսյանն աշխատանքային այցով կմեկնի Միացյալ Թագավորություն
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր երեկոյան աշխատանքային այցով կմեկնի Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն:
Հանրապետության Նախագահը կմասնակցի Նյուպորտում սեպտեմբերի 4-ին կայանալիք ՆԱՏՕ-ի անդամ ու Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցության ուժերի /ISAF/ առաքելության մասնակից գործընկեր երկրների պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը, որն անցկացվելու է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գագաթնաժողովի շրջանակներում: Սերժ Սարգսյանը հանդես կգա ելույթով:
ՆԱՏՕ-Անվտանգության աջակցության միջազգային ուժեր ձևաչափով վերջին այս hանդիպմանը կամփոփվեն Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցության ուժերի առաքելության արդյունքները և կնախանշվեն նոր՝ «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելության ուղղությունները:
Հայաստանը, 2010 թվականից ի վեր լինելով միջազգային այդ առաքելության մասնակից և միջազգային ուժերի կազմում տեղակայելով մինչև 126 հոգանոց զորախումբ, իր ներդրումն է ունեցել Աֆղանստանում անվտանգության ու ներազգային համերաշխության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող միջազգային հավաքական ջանքերին և հանձնառու է շարունակելու մասնակցությունը նոր առաքելության շրջանակներում:
Սեպտեմբերի 4-ի երեկոյան հանդիպման մասնակիցների համար կտրվի ընդունելություն Ուելսի արքայազն Չարլզի անունից և ոչ պաշտոնական ընթրիք՝ ի պատիվ մասնակից երկրների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարների: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքից:

President Serzh Sargsyan to leave for United Kingdom on working visit
President Serzh Sargsyan will pay a working visit to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.
On September 4, the President of the Republic of Armenia will attend a meeting of heads of State and government of NATO-member States and nations involved in International Security Assistance Forces in Afghanistan / ISAF / in Newport on the margins of the upcoming NATO summit. The President will deliver a speech at the meeting.
The concluding gathering to be held in a NATO-International Security Assistance Forces format will sum up the results of ISAF’s Afghanistan mission and will outline the areas and objectives of the new Resolute Support mission.
By joining the above international mission in 2010 and contributing with a 126-member-strong contingent, Armenia propped up the common effort of the international community toward bringing security and nationwide reconciliation to Afghanistan. Our country is committed to continued participation in the new mission.
Late on September 4, the meeting participants will be received by His Royal Highness Prince Charles of Wales, followed by an informal dinner in honor of the heads of participating States and international organizations.