Քալիֆորնիոյ Նահանգային Ծերակոյտը Վաւերացուց Ցեղասպանութեան Դասաւանդման Բանաձեւը
րեւմտեան Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբը կը հաղորդէ, որ Քալիֆորնիոյ նահանգային Ծերակոյտը Երեքշաբթի, Օգոստոս 26ի երեկոյեան, միաձայնութեամբ (36-0) վաւերացուցած է Հայկական Ցեղասպանութեան դասաւանդման առնչուող «AB 1915» բանաձեւը։
Արեւմտեան Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբի ատենապետ Նորա Յովսէփեան դրուատեց Ծերակոյտին որոշումը՝ շնորհակալութիւն յայտնելով յատկապէս ծերակուտականներ Քեւըն Տէ Լէոնի ու Մարք Ուիլընտի, ինչպէս նաեւ Քալիֆորնիոյ խորհրդարանի անդամներ Ատրին Նազարեանի եւ Խաչօ Աշաճեանի։
Յայտնենք, թէ Քալիֆորնիոյ խորհրդարանը եւս միաձայնութեամբ (77-0) վաւերացուցած էր երեսփոխան Ատրին Նազարեանի եւ Խաչօ Աշաճեանի համահեղինակած բանաձեւը, որ կը պահանջէ Հայկական Ցեղասպանութեան դասանիւթը ներառել պետական վարժարաններու 7-12 դասարաններու ընկերային գիտութեանց նիւթի դասաւանդութեանց մէջ, ինչպէս նաեւ կոչ կ՛ընէ Քալիֆորնիոյ կրթական նախարարութեան, որ Հայկական Ցեղասպանութեան մասին հրատարակութիւններ կատարէ եւ դասաւանդման յատուկ նիւթեր պատրաստէ:
Քալիֆորնիոյ Ծերակոյտի Կրթական հարցերու յանձնախումբը Յունիս 18ին վաւերացուց բանաձեւը, որ նաեւ կը քաջալերէ կրթական մարզի պատասխանատուները՝ մարդկային իրաւանց վերաբերող նիւթեր դասաւանդելու ընթացքին ներառելու բանաւոր պատմութիւններ՝ Ողջակիզումէն, Հայկական Ցեղասպանութենէն, ինչպէս նաեւ Քամպոտիոյ, Տարֆուրի եւ Ռուանտայի ցեղասպանութիւններէն վերապրողներու յուշերէն:
Հայկական Ցեղասպանութեան դասաւանդման ծրագիրը իրենց դպրոցական կրթական ծրագիրներուն մէջ ներառած են Ամերիկայի 11 նահանգներ՝ Քալիֆորնիա, Ճորճիա, Իլինոյ, Քենսըս, Մեսեչուսեց, Մինիսոթա, Նիւ Ճըրզի, Նիւ Եորք, Օհայօ, Ռոտ Այլընտ եւ Վըրճինիա:

Earlier Tuesday evening, the California Senate, with a vote of 36-0, unanimously passed the Armenian Genocide Education Act (AB 1915), which adds Armenian Genocide survivor and witness oral testimonies into the teachings of human rights in California public schools and encourages state and local professional development activities to provide teachers with resources to teach about the Genocide, reported the Armenian National Committee of America Western Region.
“The ANCA WR applauds the California State Senate for their steadfast support on this critical education bill and Senators De Leon and Mark Wyland along with co-authors Assemblymembers Nazarian and Katcho Achadjian for their unwavering commitment and leadership,” stated Nora Hovsepian, Chair of ANCA Western Region.
Let us inform that the California Senate also passed the act authored by Adrin Nazarian and Khacho Achadjian, demanding that the Armenian Genocide be included in the social studies program for 7th-12th graders and calling on California’s Department of Education release publications on the Armenian Genocide and prepare teaching materials.
On 18 June, the California Senate’s Education Committee passed the act that also calls on educators to include stories about the Holocaust and the Armenian Genocide, as well as memoirs of survivors of the genocides of Cambodia, Darfur and Ruanda.
Currently, California is one of 11 states, including Georgia, Illinois, Kansas, Massachusetts, Minnesota, New Jersey, New York, Ohio, Rhode Island, and Virginia, which have the Armenian Genocide included in their curriculum.