Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված մի շարք հարցեր
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը կառավարությունում ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորած կառավարական պատվիրակությանը: Երկու երկրների կառավարությունների ղեկավարների առանձնազրույցից հետո տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմերով հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են հայ-վրացական բարեկամական հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Ողջունելով Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը՝ Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ Վրաստանի հետ հարաբերություններն առանձնահատուկ նշանակություն ունեն Հայաստանի համար: «Մեր երկու երկրների բարեկամությունն անցել է ժամանակի փորձության միջով, և այսօր այն կայուն հիմք է համագործակցության և փոխվստահության ոգով մեր հարաբերություններն էլ ավելի ամրապնդելու և զարգացնելու համար: Վրաստանի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացումը մեր քաղաքական օրակարգի հիմնական առաջնահերթություններից է, և Հայաստանի կառավարությունը գործադրելու է բոլոր ջանքերը, որպեսզի մեր երկկողմ հարաբերություններն ավելի ամրապնդվեն»,– նշել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Իրակլի Ղարիբաշվիլին շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար և ընդգծել, որ Վրաստանը ևս շահագրգռված է Հայաստանի հետ կապերի խորացման և ընդլայնման գործում: Վրաստանի վարչապետը նշել է, որ ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 42 տոկոսով: «Վստահ ենք, որ առկա է երկկողմ տնտեսական կապերն էլ ավելի զարգացնելու մեծ ներուժ»,– ասել է Իրակլի Ղարիբաշվիլին:
Հովիկ Աբրահամյանը և Իրակլի Ղարիբաշվիլին պայմանավորվածություն են ձեռք բերել առաջիկայում Թբիլիսիում կազմակերպել հայ-վրացական բիզնես ֆորում, որը կնպաստի երկկողմ գործարարների միջև համագործակցության սերտացմանն ու ընդլայնմանը: Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել նաև նոր թափ հաղորդել հայ-վրացական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքներին, որի վերջին նիստը տեղի է ունեցել 2011 թվականին:
ՀՀ կառավարության ղեկավարն, անդրադառնալով ինտեգրացիոն գործընթացներին, հիշեցրել է, որ Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկում Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու ուղղությամբ: Միաժամանակ, վարչապետը նշել է, որ մեր երկիրը շարունակելու է ակտիվ համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ՝ տարբեր բնագավառներում բարեփոխումների գործընթացին նոր ուժ հաղորդելու նպատակով: Հովիկ Աբրահամյանն ընդգծել է, որ ԵՏՄ-ին անդամակցությունը որևէ կերպ չի անդրադառնա նաև Վրաստանի հետ գոյություն ունեցող տնտեսական հարաբերությունների վրա: Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանն ու Վրաստանը կարող են օգուտ քաղել տարբեր ինտեգրացիոն միավորներին անդամակցելու հանգամանքից:
Իր հերթին, Իրակլի Ղարիբաշվիլին վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրների՝ տարբեր ինտեգրացիոն միավորներին անդամակցությունը որևէ արգելք չի հանդիսանա հայ-վրացական տնտեսական, քաղաքական, մշակութային համագործակցության վրա: Վրաստանի վարչապետը նշել է, որ տարբեր միավորներին անդամակցության հնարավորությունը Հայաստանն ու Վրաստանը պետք է կարողանան օգտագործել ի օգուտ երկու երկրների: Իրակլի Ղարիբաշվիլիի համոզմամբ՝ դա լավ օրինակ կհանդիսանա միջազգային հանրության համար:
Այնուհետև զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել տրանսպորտային հաղորդակցության և էներգետիկ ոլորտներում երկու երկրների համապատասխան գերատեսչությունների համագործակցության մակարդակից: Վարչապետն, անդրադառնալով Վերին Լարսի անցակետի տարածքում տեղի ունեցած սողանքի հետևանքների վերացմանը, հույս է հայտնել, որ սեղմ ժամկետում այն կգործարկվի:
Վրաստանի կառավարության ղեկավարը վստահեցրել է, որ առաջիկա 2-3 օրերի ընթացքում սողանքի, ինչպես նաև դեպի Հայաստան ձգվող գազատարի վթարի հետևանքները կվերացվեն, և դրանք կսկսեն կանոնավոր գործել:
Երկու երկրների վարչապետները պայմանավորվել են նաև հաջողությամբ շարունակել Բագրատաշեն, Բավրա և Գոգավան սահմանային անցակետերի շինարարության և արդիականացման, ինչպես նաև Բագրատաշեն-Սադախլո սահմանային անցակետում նոր կամրջի շինարարության աշխատանքները:
Անդրադառնալով հայ-վրացական էներգետիկ համագործակցությանը՝ երկու երկրների էներգետիկ բնագավառների ղեկավարները տեղեկացրել են, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման գիծը կառուցել ոչ թե 400՝ այլ 500 մեգավատ լարման հզորությամբ, ինչը կստեղծի էլեկտրաէներգիայի տարանցիկ մատակարարման և արտահանման լավ հնարավորություն։ Մասնավորապես, էլեկտրահաղորդիչ գծի կառուցման առաջին փուլի ավարտից հետո Հայաստանից Վրաստան էլեկտրաէներգիայի տեղափոխման հզորությունը ներկայիս 200 մեգավատի փոխարեն կհասնի 300-ի:
ՀՀ կառավարությունը բանակցություններ է վարում գերմանական KfW բանկի հետ` երկրորդ փուլի աշխատանքները 2018 թվականին ավարտելու համար, ինչի արդյունքում էլեկտրաէներգիայի տեղափոխման հզորությունը կհասնի 700 մեգավատի:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Երևան-Թբիլիսի և Երևան-Բաթումի կանոնավոր չվերթների գործարկման, ինչպես նաև մշակութային բնագավառում երկկողմ փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր:
Հանդիպման ավարտին Իրակլի Ղարիբաշվիլին Հովիկ Աբրահամյանին հրավիրել է Վրաստան, տեղեկացնում են ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունից:

Премьер-министры Армении и Грузии обсудили ряд вопросов развития двусторонних отношений
Премьер-министр Овик Абраамян в Правительстве принял прибывшую с официальным визитом в Армению правительственную делегацию, возглавляемую Премьер-министром Грузии �?раклием Гарибашвили. После встречи глав правительств двух стран с глазу на глаз состоялась встреча в расширенном составе, в ходе которой был обсужден широкий круг вопросов, касающихся дружественных армяно-грузинских отношений.
Приветствуя возглавляемую �?раклием Гарибашвили делегацию, Овик Абраамян отметил, что отношения с Грузией имеют для Армении особое значение. «Дружба двух наших стран прошла испытание временем, и сегодня она является устойчивым фундаментом для укрепления и развития наших отношений в духе сотрудничества и взаимного доверия. Дальнейшее развитие отношений с Грузией является одним из основных приоритетов нашей политической повестки дня, и Правительство Армении приложит все усилия, чтобы наши двусторонние отношения еще больше укрепились», – отметил Овик Абраамян.
�?раклий Гарибашвили поблагодарил за приглашение и подчеркнул, что Грузия также заинтересована в углублении и расширении связей с Арменией. Премьер-министр Грузии отметил, что в первом полугодии текущего года торговый оборот между двумя странами по сравнению с тем же периодом прошлого года вырос на 42 процента. «Мы уверены, что существует большой потенциал для развития двусторонних экономических связей», – сказал �?раклий Гарибашвили.
Овик Абраамян и �?раклий Гарибашвили договорились в ближайшее время организовать в Тбилиси армяно-грузинский бизнес-форум, который будет способствовать углублению и расширению сотрудничества между бизнесменами двух стран. Стороны договорились также придать новый размах работе армяно-грузинской межправительственной комиссии, последнее заседание которой состоялось в 2011 году.
Глава Правительства РА, коснувшись интеграционных процессов, напомнил, что Армения предпринимает шаги в направлении вступления в Евразийский экономический союз. Премьер-министр одновременно отметил, что наша страна продолжит активное сотрудничество с ЕС с целью придания новой силы процессу реформ в различных сферах. Овик Абраамян подчеркнул, что вступление в Евразийский экономический союз никак не отразится на существующих с Грузией экономических отношениях. По словам Премьер-министра, Армения и Грузия могут извлечь пользу из членства в разных интеграционных объединениях.
В свою очередь, �?раклий Гарибашвили выразил уверенность, что членство двух стран в разных интеграционных объединениях не станет каким-либо препятствием для армяно-грузинского экономического, политического и культурного сотрудничества. Премьер-министр Грузии отметил, что возможность членства в разных объединениях Армения и Грузия должны суметь использовать в интересах двух стран. По убеждению �?раклия Гарибашвили, это станет хорошим примером для международного сообщества.
Затем собеседники выразили удовлетворение уровнем сотрудничества соответствующих ведомств двух стран в сферах транспортного сообщения и энергетики. Коснувшись ликвидации последствий оползня на территории пропускного пункта Верхний Ларс, Премьер-министр выразил надежду, что в сжатый срок он будет задействован.
Глава Правительства Грузии заверил, что в течение ближайших 2-3 дней последствия оползня, а также аварии на идущем в Армению газопроводе будут устранены, и все начнет действовать в нормальном режиме.
Премьер-министры двух стран договорились также успешно продолжить работы по строительству и модернизации пунктов пропуска Баграташен, Бавра и Гогаван, а также строительству нового моста на пункте пропуска Баграташен-Садахло.
Коснувшись армяно-грузинского сотрудничества в области энергетики, руководители данных сфер двух стран проинформировали, что достигнута договоренность построить линию электропередачи Армения-Грузия мощностью не 400, а 500 мегаватт, что создаст хорошие возможности для транзитных поставок и экспорта электроэнергии. В частности, после завершения первого этапа строительства линии электропередачи мощность передаваемой из Армении в Грузию электроэнергии вместо нынешних 200 мегаватт достигнет 300 мегаватт.
Правительство РА ведет переговоры с немецким банком KfW для завершения работ второго этапа в 2018 году, в результате чего мощность передаваемой электроэнергии достигнет 700 мегаватт.
Собеседники обсудили также вопросы, касающиеся организации регулярных авиарейсов Ереван-Тбилиси и Ереван-Батуми, а также двустороннего сотрудничества в сфере культуры.