ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն ընդունեց եզդիների համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներին
Օգոստոսի 8-ին ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն ընդունեց եզդիական համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներին։
Հայաստանի եզդիների ներկայացուցիչները նախարարի տեղակալին ներկայացրին իրենց մտահոգությունները` կապված Իրաքում իսլամիստ ծայրահեղականների հետապնդումների արդյունքում տասնյակ հազարավոր եզդիների վիճակի և ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հետ։
Նախարարի տեղակալը, ընդգծելով, որ Հայաստանի իշխանությունները կիսում են եզդիական համայնքի մտահոգությունները, նշեց, որ միջազգային տարբեր ատյաններում Հայաստանը շարունակելու է բարձրաձայնել և Իրաքում, և, ընդհանրապես, Մերձավոր Արևելքում կրոնական և ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ իրականացվող բռնությունները վերջ դնելու անհրաժեշտության մասին և այդ նպատակով օգտագործելու է իր բոլոր հնարավորությունները: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:

Заместитель министра иностранных дел принял представителей общинных структур езидов Армении
8-го августа заместитель министра иностранных дел Шаварш Кочарян принял представителей общинных структур езидов Армении.
Представители езидов Армении выразили замминистру Кочаряну свою озабоченность в связи с положением десятков тысяч езидов в �?раке и созданным гуманитарным кризисом вследствие их гонений исламистскими радикалами.
Подчеркнув, что власти Армении разделяют озабоченность езидской общины, заместитель министра отметил, что в различных международных инстанциях Армения продолжит поднимать вопрос о необходимости положить конец осуществляемому в отношении к религиозным и национальным меньшинствам насилию и в �?раке, и, в целом, на Ближнем Востоке, и с этой целью будет использовать все свои возможности.