Իրադրությունն առաջնագծում.հայ դիրքապահները վստահորեն վերահսկում են ԼՂՀ պետական սահմանը
Օգոստոսի 5-ին՝ ժամը 23:00-ի սահմաններում, հակառակորդի հատուկ նշանակության ջոկատայինները ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփմանգծի հարավ արևելյան՝ Մարտունու /Յուսուֆջանլու/ ուղղությամբ, ձեռնարկել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձ:
ՊԲ դիրքապահ ստորաբաժանումների կազմակերպված գործողությունների արդյունքում, հակառակորդը տալով մեկ զոհ /Սահիլ Յաշարօղլու Թառլանլը/ և վիրավորներ, հետ է շպրտվել ելման դիրքեր:
Բացի վերոնշված դիվերսիոն ներթափանցմանփորձից, օգոստոսի 5-ից 6-ն ընկած ժամանակահատվածում առաջնային գծի ողջերկարությամբ հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ370 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայդիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 7000 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկված օպերատիվ քայլերի արդյունքում՝ հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները կասեցվել են: Ներկա դրությամբ հայ դիրքապահները վստահորեն վերահսկում են ԼՂՀ պետական սահմանը:

Ситуация на передовой: армянские воины уверенно контролируют государственную границу НКР
Пятого августа в районе 23:00 бойцы спезназовцы противника на восточном направлении линии соприкосновения войск карабахско-азербайджанского противостояния предприняли попытку диверсионного проникновения в сторону Мартуни (Юсуфджанлу).
В результате организованных действий подразделений Армии обороны противник, понеся одну жертву (Сахил Яшароглу Тарланл) и раненых, был отброшен на исходные позиции.
Помимо вышеуказанной попытки диверсионного  проникновения, в период 5-6 августа на всем протяжении передовой противником 370 раз нарушался режим прекращения огня, в течение которых из стрелкового оружия различного калибра в направлении передовых позиций армянской обороны было совершено более 7000 выстрелов.
В результате оперативных шагов, предпринятых передовыми подразделениями Армии обороны, атакующие действия противника были пресечены. На данный момент армянские воины уверенно контролируют государственную границу НКР