«ՍՕՍ Մանկական Գյուղեր» ՀԲՀ-ի հետ քննարկվեց սիրիահայ ընտանիքների սոցիալական աջակցության խնդիրը
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց «ՍՈՍ Մանկական Գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աշոտ Եսայանին, հիմնադրամի ազգային տնօրեն Աշոտ Քոչարյանին և Ծրագրերի զարգացման տնօրեն Գրիգորի Հովհաննիսյանին:
«ՍՕՍ Մանկական Գյուղեր» ՀԲՀ-ի հետ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը քննարկեց Հայաստանում բնակվող սոցիալապես անապահով սիրիահայ ընտանիքների երեխաների աջակցության խնդիրները: Կողմերը պայմանավորվեցին սիրիահայ անապահով ընտանիքներին ցուցաբերել նյութական /սնունդ, հագուստ/ աջակցություն, տրամադրել գրենական պարագաներ, կատարել բնակարանների վարձավճարների փոխհատուցում, աջակցել մասնագիտական վերապատրաստման և զբաղվածության խնդրի լուծման հարցում: Սիրիահայ ընտանիքների երեխաները հիմնադրամի աջակցությամբ հնարավորություն կստանան մասնակցել էքսկուրսիաների և ժամանցային միջոցառումների: Հիմնադրամի շահառու ընտանիքներին կցուցաբերվի աջակցություն նաև առողջապահական խնդիրների լուծման հարցում: Ծրագիրը նախատեսվում է իրականացվել սիրիահայ շուրջ 150 ընտանիքի համար, մեկ տարի ժամկետով:
Բարեգործական ծրագրի շահառուներին որոշելու նպատակով «ՍՕՍ Մանկական Գյուղեր» ՀԲՀ-ն և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ն համատեղ կիրականացնեն սիրիահայ ընտանիքների սոցիալական վիճակի և կարիքների գնահատում: Կարիքների վերլուծությունից հետո յուրաքանչյուր ընտանիքի համար կկազմվի ընտանիքի զարգացման ծրագիր:
«ՍՕՍ Մանկական Գյուղերը» անկախ, ոչ կառավարական, սոցիալական զարգացմանն ուղղված կազմակերպություն է, հիմնադրվել է 1949թ.-ին Ավստրիայում՝ Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի ավարտի հետևանքով ծնողազուրկ և անտուն մնացած երեխաների խնամքը կազմակերպելու համար: Այսօր այն գործունեություն է ծավալում աշխարհի շուրջ 136 երկրում: «ՍՕՍ Մանկական Գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամը հիմնվել է 1989թ՝ կործանարար երկրաշարժի հետևանքով ծնողազուրկ երեխաներին օգնելու նպատակով: Այն առաջինն էր նախկին խորհրդային երկրների տարածքում:
«Ներկայումս ՍՕՍ Մանկական» Գյուղեր ՀԲՀ գործունեությունը ներառում է երեխաների խնամքի և ընտանքիների ամրապնդման համայնքային ծառայությունների, ինչպես նաև կրթական ծրագրերի լայն շրջանակ` միևնույն ժամանակ զբաղվելով Հայաստանում երեխաների պաշտպանության համակարգի բարելավմամբ` շահերի պաշտպանության ազգային ծրագրերի իրականցաման միջոցով:

С АБФ «СОС Детские Деревни» обсужден вопрос социального содействия семьям сирийских армян
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняли председателя совета попечителей Армянского благотворительного фонда  «СОС Детские Деревни» Ашота Есаяна, национального директора фонда Ашота Кочаряна и директора Развития программ Григория Ованнисяна.
В ходе встречи министр Грануш Акопян обсудила вопросы содействия детям проживающих в Армении социально необеспеченных семей сирийских армян. Стороны договорились оказать социально необеспеченным семьям сирийских армян материальную помощь (питание, одежда), предоставить канцелярские принадлежности, осуществить компенсацию платы за жилье, содействовать профессиональной переподготовке и решению проблемы трудоустройства. Дети семей сирийских армян при содействии фонда получат возможность участвовать в экскурсиях и досуговых мероприятиях. Семьям-бенефициариям фонда будет оказано также содействие в вопросе решения проблем здравоохранения. Программу предусматривается осуществить для примерно 150 семей в течение года.
С целью определения бенефициариев благотворительной программы АБФ «СОС Детские Деревни» и ОО «Центр координации проблем сирийских армян» совместно осуществят оценку социального положения и нужд семей сирийских армян. После анализа потребностей для каждой семьи будет составлена программа развития.
АБФ «СОС Детские Деревни» – независимая неправительственная организация, ориентированная на социальное развитие, основана в 1949г. в Австрии для организации ухода за детьми, вследствие Второй мировой войны оставшихся сиротами и бездомными. Сегодня она осуществляет деятельность в 136 странах мира. Армянский благотворительный фонд «СОС Детские Деревни» основан в 1989г. с целью оказания  помощи детям, оставшимся сиротами после разрушительного землетрясения.
Ныне его деятельность включает широкий спектр деятельности общинных услуг по уходу за детьми и укреплению семей, а также образовательных программ, в то же время занимаясь улучшением системы зашиты детей в Армении посредством осуществления национальных программ защиты интересов.