ՀՀ սփյուռքի նախարարը պարգևատրեց Արտո Չաքմաքչյանին
Հունիսի 30-ին  ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը քանդակագործ Արտո Չաքմաջյանին պարգևատրեց «Արշիլ Գորկի» մեդալով:
Հարություն (Արտո) Չաքմաքչյանը ծնվել է 1933թ.-ին Եգիպտոսում:  1948թ.-ին ընտանիքով հայրենադարձվել է Խորհրդային Հայաստան:  1975 թվականից ապրում է   Կանադայի Մոնրեալ քաղաքում:
Արտո Չաքմաքչյանը քանդակագործության  ասպարեզում համարվում է էքսպրեսիվ կերպավորման մեթոդի հիմնադիրներից մեկը: Այդ մեթոդով նա քանդակել է  Կոմիտասի, Կոստան Զարյանի, Առնո Բաբաջանյանի  դիմաքանդակները, «Ազատություն» քանդակը։ Նա նաև դեկորատիվ-կիրառական քանդակագործության հռչակավոր վարպետներից է, ստեղծել է  «Սասունցի Դավիթ», «Բերքահավաք» քանդակները։ Նրան մեծ համբավ են բերել «Կոմիտաս»  և «Ապրիլյան հուշակոթող»  վեհաշուք հուշարձանները։ 2010թ.-ին Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կազմակերպել է Արտո Չաքմաքչյանի քանդակների ցուցահանդեսը:
Բարձր  գնահատելով Արտո Չաքմաքչյանի ներդրումը հայապահպանության, հայ մշակույթն աշխարհին ներկայացնելու   գործում՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնավորապես նշեց. «Ինձ համար մեծ պատիվ է ներկայացնել արվեստի մեծագույն վարպետներից մեկին՝ քանդակագործ Արտո Չաքմաքչյանին, ով կյանքի մի մասն ապրել է Հայաստանում, մյուս մասը՝ Կանադայում, բայց  մշտապես ամուր թելերով կապված է եղել Հայրենիքի հետ: Չաքմաքչյան ազգանունը վաղուց դուրս է եկել հայկական աշխարհի շրջանակներից և դարձել համաշխարհային մշակույթի մեծագույն երևույթներից մեկը»:
Շնորհակալություն հայտնելով բարձր պարգևի համար՝ պարոն Չաքմաքչյանը նշեց. «Ես անուղղակիորեն ներկայացրել եմ մեր երկիրը և ցույց տվել աշխարհին, որ մեր երկիրն էլ գեղարվեստական խոսք, արվեստ ունի: Եթե ես ճանաչում եմ գտել աշխարհում, ապա միայն շնորհիվ Հայաստանի, քանի որ իմ արվեստին Հայաստանի անցյալի և ներկայի մշակույթն է սնունդ տվել»:

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/06/IMG_5115-12.jpg)
On June 30, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan awarded sculptor Arto Chakmakchian with the Arshil Gorky Medal.
Harutioun (Arto) Chakmakchian was born in 1933 in Egypt. In 1948, he and his family repatriated to Soviet Armenia. Since 1975, Arto Chakmakchian has been living in Montreal, Canada.
Arto Chakmakchian is considered one of the founders of the expressive shaping method in the field of sculpting. With that method, he has sculpted the busts of Komitas, Kostan Zaryan and Arno Babajanyan, as well as the sculpture called “Liberty”. He is also one of the proclaimed masters of decorative-applied sculpting and has created the “Sasuntsi David” and “Harvest” sculptures. He is known for the “Komitas” and “Monument of April” sculptures. In 2010, UNESCO organized an exhibition of Arto Chakmakchian’s sculptures in Paris.
Praising Arto Chakmakchian’s contributions to the preservation of the Armenian identity and presentation of Armenian culture around the world, Minister Hranush Hakobyan particularly mentioned: “It’s a great honor for me to present one of the greatest artists, sculptor Arto Chakmakchian. Although he has spent a part of his life in Armenia and now lives in Canada, he has always been strongly linked to the Homeland. Chakmakchian has been one of the greatest phenomena in world culture for a long time.”
Expressing gratitude for the high award, Chakmakchian mentioned: “I have indirectly presented our country and have shown the world that our country has artists. I’ve gained recognition thanks to Armenia since the past and present of Armenian culture have served as nourishment for my art.”