139 Շրջանաւարտ` Հայկազեան Համալսարանէն
Հայկական սփիւռքի միակ բարձրագոյն հաստատութիւնը` Պէյրութի Հայկազեան համալսարանը ունեցաւ իր շրջանաւարտներու 54-րդ հունձքը ուրբաթ, 27 յունիս 2014-ին, երեկոյեան ժամը 7:00-ին: Համալսարանի շրջափակին մէջ հազարաւոր ներկաներու ծափողջոյններուն ներքեւ դիմաւորուեցան  139 շրջանաւարտները, դասախօսական կազմը, որոնք հանդիսաւոր մուտքով ուղղուեցան բեմ:
Հնչեց Լիբանանի քայլերգը, որմէ ետք վեր. Պրիւս Սչուփ աղօթքով պաշտօնական բացումը կատարեց շրջանաւարտներու հանդէսին: Խօսք առաւ Հայկազեան համալսարանի նախագահ վեր. դոկտ. Փոլ Հայտոսթեան, որ նկատել տուաւ, որ Հայկազեան համալսարանը համաշխարհային ասպարէզներու մէջ նկարագիր կերտելու առաքելութիւնը կը շարունակէ, որուն լաւագոյն վկաներն են 3500 շրջանաւարտները, որոնք անկախ իրենց սեռէն, դաւանանքէն, պատկանելիութենէն ու գաղափարէն, լծուած են ծառայելու հասարակութեան` նշանաբան ունենալով ճշմարտութիւնը, ազատութիւնը եւ անխոնջ ծառայութիւնը:
Վեր. Հայտոսթեան կարեւոր նկատեց կրթութեան ու դաստիարակութեան դերը ընկերութեան մէջ, ապա նկատել տուաւ, որ այս բառերը հայկազեանցիներուն համար կը կրեն տարբեր տարողութիւն եւ խորք, որովհետեւ կրթուած ըլլալ չի նշանակեր կեանքի համայնապատկերը ընդգրկելու ունակութիւն, այլ ասով մէկտեղ էութեամբ ընդգրկուիլ կեանքի խորապատկերին մէջ: Վեր. Փոլ Հայտոսթեան 2014 տարեշրջանի հունձքը նուիրեց  հայ ժողովուրդի եւ համաշխարհային քաղաքակրթութեան ապագային:
Ապա 139 շրջանաւարտներ հերթաբար ստացան իրենց վկայականները վեր. Փոլ Հայտոսթեանի ձեռամբ,  որմէ ետք շրջանաւարտներուն անունով խօսք առին Լորի Յակոբեանն ու Ինաս Հասանը, որոնք յայտնեցին իրենց երախտապարտութիւնը Հայկազեանի մեծ ընտանիքին, անոր դասախօսական կազմին, իրենց ծնողներուն եւ ընկերներուն: Անոնք կարեւոր նկատեցին նաեւ համալսարանի դերը մարդու նկարագիրի կերտման աշխատանքին մէջ, ապա խոստացան համալսարանէն ստացած աւանդները իբրեւ մասունք պահել:
Այս ուրախ առիթով շնորհաւորական իր խօսքը փոխանցեց նաեւ Մերձաւոր Արեւելքի Հայ աւետարանական եկեղեցիներու միութեան նախագահ վեր. Մկրտիչ Գարակէօզեան, որ շնորհաւորելէ ետք շրջանաւարտները յայտնեց, որ լաւագոյն արժէքը, լաւագոյն պայմանները եւ իրականութիւնը կրնան պատահիլ, երբ մտածենք մեր կարելիութիւնները փոխելու ու յառաջանալու մասին:
Վեր. Պրիւս Սչուփի աղօթքով հանդիսութիւնը աւարտին հասաւ: Հնչեց համալսարանի քայլերգը, որմէ անմիջապէս ետք ծափերու տարափին տակ շրջանաւարտները իրենց գլխարկները բարձր նետեցին, իսկ գունաւոր բազմաթիւ փուչիկներ օդին մէջ տօնական մթնոլորտը պարուրեցին յոյսով ու հաւատքով` գալիք սերունդներուն նկատմամբ, վաղուան նկատմամբ:

139 выпускников университета Айказян
Единственное высшее учреждение армянской Диаспоры – Бейрутский университет Айказян, в этом году дал свой 54-й выпуск. Торжественное мероприятие по этому поводу состоялось 27 июня, в 7:00 вечера. Аплодисментами  тысячи присутствующих были встречены 139 выпускников, преподавательский состав, торжественно поднявшиеся на сцену.
Прозвучал гимн Ливана, после чего была исполнена молитва. Затем выступил президент университета Айказян  доктор Пол Айтостян, заметив, что университет продолжает свою миссию на мировой арене, наилучшим свидетельством чего являются 3500 выпускников, которые, независимо от их вероисповедания и пола служат обществу под девизом «�?стина, свобода и преданное служение».
Господин Айтостян отметил важность роли образования и воспитания в обществе, заметив, что эти слова для айказяновцев имеют иные объем и глубину, ибо быть образованным означает не способность объять панораму жизни, а  то, что наряду с  образованием и воспитанием следует углубляться в недра жизни. Он преподнес выпускников 2014 года будущему армянского народа и мировой цивилизации.
Затем 139 выпускников получили свои дипломы от президента университета, затм Лори Акопян и �?нас Асан от имени выпускников выразили свою признательность учебному заведению, его педагогическому составу, родителям и друзьям. Они сочли также важным роль университета в становлении облика человека и обещали полученные в университете знания и традиции беречь как  святые мощи.
На мероприятии выступил также председатель Союза Армянских Евангелистских церквей Ближнего Востока Мкртич Гаракезян.
Мероприятие завершилось молитвой. Прозвучал также марш университета и под общие аплодисменты выпускники подбросили вверх свои шапочки, выпустив разноцветные шарики. Праздничная атмосфера была полна веры и надежды в грядущие поколения, в завтрашний день.