Կայացավ Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը
Հունիսի 27-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում կայացավ Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը, որը վարում էր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության պետ Արտակ Մանգասարյանը ներկայացրեց տեղեկատվություն սիրիահայերի մասնագիտական վերապատրաստման և աշխատանքի տեղավորման վերաբերյալ: Նշվեց, որ 2013-2014թթ. ընթացքում Զբաղվածության տարածքային կենտրոններն աշխատել են շուրջ 950 սիրիահայի հետ: 2013թ. ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի ֆինանսավորմամբ իրականացվել է նաև «Աջակցություն սիրիահայերի զբաղվածության խթանմանը» ծրագիրը, որի շրջանակներում կազմակերպվել է աշխատանքի տոնավաճառ Երևանում, աշխատանքի են տեղավորվել բազմաթիվ սիրիահայեր, ինչպես նաև սիրիահայերի մասնագիտական վերաորակավորումներ տարբեր մասնագիտություններով:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդգծեց, որ հայաստանյան գործատուներն օրեցօր առավել բարձր են գնահատում սիրիահայ մասնագետների, արհեստավորների մասնագիտական կարողությունները և մարդկային որակները, ՀՀ սփյուռքի նախարարություն ավելի մեծ թվով դիմումներ են ստացվում սիրիահայերին աշխատանքի տեղավորվելու վերաբերյալ:
ՀՀ ԿԳՆ հանրակրթության վարչության պետ Նարինե Հովհաննիսյանը ներկայացրեց սիրիահայերի՝ 2014-2015թթ. հանրակրթական և բուհական  ուսումնառության կազմակերպման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները: Նշվեց, որ սիրիահայ աշակերտների ընդունելությունը կազմակերպվել է ոչ միայն ուսումնական տարվա սկզբում, այլև ողջ տարվա ընթացքում, ուստի երեխաները դուրս չեն մնացել կրթական համակարգից: Հայաստանի հիմնական և ավագ դպրոցներում սովորում է շուրջ 1000 սիրիահայ երեխա:
Ավագ դպրոցների հոսքային դասարաններում աշակերտները հնարավորություն ունեն արևմտահայերեն սովորելու:
Մեծապես կարևորելով արևմտահայերենի պահպանման խնդիրը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց. «Սիրիահայերը արևմտահայերենի կրողներ են, և ինչպես դպրոցական, այնպես էլ բուհական կրթության ընթացքում նրանք պետք է ապահովվեն արևմտահայերենի ուսուցման անհրաժեշտ ծրագրերով և նյութերով»: Նախարարը առաջարկեց նաև արաբերենին լավ տիրապետող սիրիահայերի համար բացել արաբերեն թեքումով հիմնական և ավագ դպրոց:
ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդամ Լևոն Սարգսյանը կարևորեց դասական ուղղագրության կանոններին տիրապետելու նպատակով դպրոցներում առնվազն մեկամսյա դասընթացների կազմակերպման անհրաժեշտությունը:
ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Լիանա Խառատյանը հանդես եկավ սիրիահայերին ցուցաբերվող պարենային աջակցության ծրագրի ընթացքի վերաբերյալ զեկույցով:
Ծրագրի շրջանակներում 5 փուլով շուրջ 5000 սիրիահայեր ստացել են պարենային փաթեթ:
Սեպտեմբերին կավարտվեն սիրիահայերին ցուցաբերվող պարենային աջակցության ծրագրով նախատեսված փուլերը, սակայն տիկին Խառատյանը հավաստիացրեց, որ ամեն ինչ պիտի արվի ծրագրի շարունակականությունն ապահովելու ուղղությամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակին սիրիահայերին ցուցաբերվող պարենային աջակցության ծրագիրը հետևողականորեն իրականացնելու  համար՝ նախարար Հ.Հակոբյանը կարևորեց ծրագրի հետագա փուլերի իրականացումը սիրիահայերի առկա կարիքների և պահանջների հիման վրա:
Քննարկվեցին նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարություն դիմած սիրիահայերի համար հաշվապահական վերապատրաստման դասընթացներ կազմակերպելու, ռուսերենի և արևելահայերենի դասընթացները շարունակելու, ինչպես նաև սոցիալապես կարիքավոր սիրիահայ երեխաների ամառային հանգիստը կազմակերպելուն վերաբերող հարցեր:

В Министерство Диаспоры РА 27 июня состоялось заседание межведомственной комиссии по координации проблем сирийских армян, которое вела министр Диаспоры РА Грануш Акопян.
Начальник агентства «Государственная служба занятости» Министерство труда и по социальным вопросам РА Артак Мангасарян представил информацию относительно профессиональной переподготовки и трудоустройства сирийских армян. Было отмечено, что в течение 2013-2014 годов Региональные центры занятости работали с почти 950 сирийскими армянами. В 2013г. при финансировании офиса Верховного комиссара ООН по делам беженцев была осуществлена также программа «Содействие стимулированию занятости сирийских армян», в рамках которой была организована ярмарка труда в Ереване, были трудоустроены многочисленные сирийские армяне, а также была организована профессиональная переквалификация  сирийских армян по различным специальностям.
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян подчеркнула, что работодатели Армении день ото дня все более высоко ценят профессиональные способности и человеческие качества специалистов, ремесленников из числа сирийских армян, в Министерство Диаспоры РА поступает большое число заявлений относительно трудоустройства сирийских армян.
Начальник Управления общего образования Министерства образования и науки РА Нарине Ованнисян представила работу в 2014-2015 учебном году по организации среднего и высшего образовании сирийских армян. Она отметила, что прием учащихся из числа сирийских армян был организован не только в начале учебного года, но и на протяжении всего года, так что дети не остались вне образовательной системы. В основных и старших школах Армении обучаются  около 1000 детей сирийских армян.
В поточных классах старшей школы ученики имеют возможность учить западноармянский язык.
Придав большую важность сохранению западноармянского языка, министр Диаспоры РА отметила: «Сирийские армяне являются носителями западноармянского языка, и в процессе как школьного, так и вузовского образования они должны быть обеспечены необходимыми для изучения западноармянского языка программами и материалами». Министр предложила также открыть для сирийских армян, хорошо владеющих арабским, основную и старшую школы с арабоязычным уклоном.
Посол РА по особым поручениям, член межведомственной комиссии по координации проблем сирийских армян Левон Саркисян отметил важность необходимости организации в школах минимум месячных курсов с целью овладения правилами классического правописания.
Представитель армянского офиса Всемирной продовольственной программы ООН Лиана Харатян выступила с докладом о ходе программы продовольственной поддержки сирийских армян.
В рамках программы по 5 этапам около 5000 сирийских армян получили продовольственные пакеты.
В сентябре завершатся этапы программы продовольственного содействия сирийским армянам, однако госпожа Харатян заверила, что должно быть сделано все возможное для обеспечения продолжения программы.
Выразив благодарность армянскому офису Всемирной продовольственной программы ООН за последовательное осуществление программы продовольственной помощи сирийским армянам, министр Грануш Акопян отметила важность дальнейшего осуществления этапов программы на основе нужд и потребностей сирийских армян.
Были обсуждены также вопросы, связанные с организацией  для обратившихся в Министерство Диаспоры сирийских армян бухгалтерских курсов переподготовки, продолжения курсов русского и восточноармянского языков, а также организации летнего отдыха социально нуждающихся детей сирийских армян.