ՎՐԱ Է ՀԱՍԵԼ «ՄԵՐՁԱՄԱՐՏԻ» ՓՈՒԼԸ… Հարցազրույց «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Հարությունյանի հետ
– Պրն Հարությունյան, Ձեր հարցազրույցներից մեկում Դուք արդեն հպանցիկ անդրադարձել եք նոր սառը պատերազմի թեմային՝ գլոբալ համաշխարհային քաղաքակրթական վերաձևափոխումների համատեքստում։ Եկեք ավելի մանրամասն խոսենք այդ մասին։ Ո՞րն է այդ նոր պատերազմի առանձնահատկությունը, և, ի վերջո, ինչի՞ կարող է հանգել աշխարհը դրա արդյունքում։
– Երկբևեռ սառը պատերազմի ավարտից հետո բոլորը շեփորում էին այն մասին, թե ահա վերջապես աշխարհում կտիրի համընդհանուր բարօրություն, որը, սակայն, քչերն զգացին։ Առաջին սառը պատերազմն ավարտվեց Խորհրդային Միության լիակատար պարտությամբ և նրա փլուզմամբ։ Այնինչ, վերջին ժամանակներս, Ուկրաինայի իրադարձությունների հետ կապված, կրկին տեղեկատվական շրջանառության մեջ մտավ և արմատացավ «սառը պատերազմ» տերմինը։ Ինչո՞վ է այն տարբերվում նախորդից։ Ժամանակին երկբևեռ սառը պատերազմը ներկայացնում էին որպես բարու կայսրության և չարի կայսրության մի յուրօրինակ պայքար, ազատ աշխարհի պայքար ընդդեմ տոտալիտարիզմի։ Այսօր շեշտադրումները խիստ փոխվել են։
Ըստ էության, մենք նոր սառը պատերազմի դրսևորումների ականատեսը դարձանք անցած դարի 90-ականներին, Հարավսլավիայի մասնատումից և Կոսովոյի ճանաչումից հետո։
Այն ժամանակ Ռուսաստանը միայն ձևականորեն կարողացավ արձագանքել հարավսլավական իրադարձություններին։ Հետո սկսվեց աֆղանական պատերազմը, որը Ռուսաստանն անգամ խանդավառությամբ ընդունեց, քանի որ այդ պատերազմը մատուցվեց որպես գլոբալ պայքար միջազգային ահաբեկչության դեմ։ Բայց կրկին ավարտվեց ամենևին էլ ոչ այնպես, ինչպես հռչակվում էր։ Ավելին, միջազգային ահաբեկչությունը «ծաղկեց» հենց այդ պատերազմից հետո։ Իսկ թմրանյութերի վաճառքն ավելացավ մի քանի անգամ։ Այնուհետև պատերազմն էր Հարավային Օսիայում, որը փոքր-ինչ այլ բնույթ էր կրում՝ միջնորդավորված (Proxy) պատերազմ, որը վարվում էր ուրիշի ձեռքերով և հետապնդում էր լոկ մի նպատակ՝ ստեղծել բուֆերային գոտի Ռուսաստանի և Թուրքիային ու Իրանին սահմանակից Հայաստանի միջև։ Բայց այս պատերազմում Ռուսաստանը «չլռեց» և, պաշտպանելով Հրվ. Օսիային ու Աբխազիային, ճանաչեց նրանց անկախությունը և այդպիսով վերադարձրեց տարածաշրջանային տերության իր կարգավիճակը։ Հիշենք նաև իրադարձությունները Մերձավոր Արևելքում՝ պատերազմն Իրաքի դեմ, արաբական գարունը, որի հետևանքով մի քանի երկրներ՝ Եգիպտոսը, Լիբիան, Իրաքը, Սիրիան և այլն, վերածվեցին մարտական գործողությունների և ահաբեկչության թատերաբեմերի։ Ամենահամեստ հաշվարկներով՝ զոհվեց ավելի քան 1 միլիոն մարդ, իսկ փախստականների թիվը գերազանցում է 8 միլիոնը։ Սա իսկական ցեղասպանություն է, որի համար ոչ ոք պատասխանատվության չի ենթարկվում։
– Սիրիայի պատերազմը փաստորեն վերածվեց բազմաբևեռ պատերազմի։ Եթե չմիջամտեին Ռուսաստանը, Չինաստանը, Իրանը, հնարավոր է՝ Սիրիան արդեն պարզապես չէր լինի աշխարհի քարտեզին…
– Վաղուց չէր լինի… Ընդ որում՝ Ռուսաստանի միջամտությունը սիրիական հակամարտությանը որոշակիորեն նրան վերադարձրեց արդեն մեծ տերության, խոշոր համաշխարհային աշխարհաքաղաքական դերակատարի նրա կարգավիճակը։ Ռուսաստանի՝ սիրիական քիմիական զենքի ոչնչացմանն ուղղված նախաձեռնությունները գործնականում փոխեցին քաղաքական զարգացումների տրամաբանությունը ողջ տարածաշրջանում, ներառյալ Իրանը։ Քանզի բանակցությունները և համաձայնություններն Իրանի հետ նույնպես հարկ է դիտարկել այս համատեքստում։ Հասկանալի է, որ Ռուսաստանի նախաձեռնությունները և նրա ազդեցության ուժեղացումը ոչ մի կերպ չէին կարող ձեռնտու լինել հյուսիսատլանտյան գաղափարախոսներին, որոնց մինչ այդ հաջողվում էր ընդլայնել ՆԱՏՕ սահմանները։ Իսկ Ռուսաստանը պաշտպանվող դիրքերում էր։ Բայցևայնպես, Արևմուտքի՝ Եվրամիության, ԱՄՆ-ի, ՆԱՏՕ-ի հետ շփումները փոքրիշատե պահպանվում էին դիվանագիտական և տեղեկատվական սիրալիրությունների մակարդակում։ Այս ամենը կտրուկ փոխվեց ուկրաինական իրադարձություններին զուգահեռ։ Ակնհայտ է, որ հեղաշրջումն Ուկրաինայում շատ վաղուց էր պատրաստվում և ուներ մի նպատակ՝ պոկել այդ երկիրը Ռուսաստանից։ Այդ նպատակին հասնելու համար վիթխարի ռեսուրսներ են ծախսվել՝ նշվում է $5-40 մլրդ թիվը։ Բացի այդ, իրականացվում էին հանրային, տեղեկատվական նախագծեր, «Աջ սեկտորի» կողմից Լեհաստանի, Լիտվայի տարածքներում զինյալների պատրաստման հատուկ նախագծեր։ Այս փուլում դիվանագիտական պատշաճությունները վերացան. վրա հասավ «մերձամարտի», ավելի ճիշտ՝ «առանց կանոնների մարտի» փուլը։ Ռուսաստանի արձագանքն այս իրավիճակում շատ կոշտ էր։ Կարելի է վիճել Ղրիմում հանրաքվեի տարբեր ասպեկտների և Ռուսաստանին միանալու առնչությամբ, բայց եթե համեմատենք Կոսովոյում տեղի ունեցածը Ղրիմի իրադարձությունների հետ, ապա ակնհայտ է, որ այս երկու իրադարձությունների միջև երկու մեծ տարբերություն կա, և երկուսն էլ բացառապես հօգուտ Ղրիմի են։
– Իսկ ի՞նչ նրբություններ կարելի է նշել, ինչպես Դուք ասացիք, «մերձամարտի» փուլում։
– Շատ բան է փոխվել, եթե համեմատելու լինենք առաջին սառը պատերազմի հետ։ Առաջինը եվրոպական հանրության դիրքորոշումն է։ Նախկինում Արևմուտքը համախմբված էր, Եվրոպայի դիրքորոշումը չէր տարբերվում ԱՄՆ դիրքորոշումից։ Այսօր իրավիճակը միանգամայն այլ է։ Այո, եվրոպական շատ առաջնորդներ դիմում են ակտիվ հռետորաբանությանը, բայց երբ գործը հասնում է ռեալ գործողություններին, դրանք կատարվում են հանգիստ և Եվրոպայի ու Ռուսաստանի փոխադարձ շահերի հաշվառմամբ։ Ռուսաստանի և Եվրամիության միջև ապրանքաշրջանառությունն արդեն հասնում է $400 մլրդ-ի, և եվրոպական քաղաքական գործիչները հիանալի հասկանում են, որ խոսքը սեփական շահերի մասին է, իսկ Ուկրաինան վերածվում է մշտական ֆինանսական ներարկումներ պահանջող «սև խոռոչի»։ Կարելի է ասել, որ եվրոպացիներն իրենք իրենց վրա են պատժամիջոցներ դրել՝ ուկրաինական տնտեսությունում ներարկումներ անելու տեսքով։ Եվ ակնհայտ է, որ դա ձեռնտու չէ եվրոպական առաջնորդներին։ Ի՞նչն է հետաքրքիր. օրինակ, Մերկելի և էլի շատերի հռետորաբանությունն էապես տարբերվում է ՆԱՏՕ բավական ագրեսիվ տրամադրված չինովնիկների և ֆունկցիոներների հռետորաբանությունից։ Նման վարքագիծը, ի դեպ, որոշ չափով հիշեցնում է ԽՍՀՄ Վարշավայի պայմանագրի գծով դաշնակիցների դիրքորոշումն «առաջին սառը պատերազմի» տարիներին, որոնք ամենևին ցանկություն չունեին առճակատման մեջ մտնել ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի հետ։
– Այո, անզեն աչքով էլ երևում է, որ Եվրոպայի և ԱՄՆ հարաբերություններն այնքան էլ ներդաշնակ չեն։ Արդյո՞ք դա նշանակում է, թե Եվրոպայում տեղի է ունենում ինքնավարացման գործընթաց, և այն պատրաստվում է գործել՝ սեփական շահերից ելնելով։
– Անշուշտ։ Ուկրաինական իրադարձությունները Եվրոպայի համար նշանակում են միայն կորուստներ։ Չէ՞ որ մոտ ապագայում կարելի է խաչ քաշել Լիսաբոնից մինչև Վլադիվոստոկ «Մեծ Եվրոպա» ստեղծելու նախագծի իրագործման վրա։ Ի լրումն՝ «առաջին սառը պատերազմի» ժամանակ եղած ուժերի դասավորության համեմատ շատ կարևոր փոփոխություններ են կատարվել, որոնք առնչվում են Ռուսաստանի և Չինաստանի փոխհարաբերություններին։ Այսօր Չինաստանը, որ վերածվել է խոշոր աշխարհաքաղաքական ծանրքաշայինի, շատ հարցերում կիսում է Ռուսաստանի մոտեցումներն ու հայացքներն աշխարհակարգի վերաբերյալ, ինչը բացակայում էր նախկինում։ Չինաստանը և Ռուսաստանը համատեղ հանդես եկան սիրիական հակամարտության ընթացքում։ Ակնհայտ է նաև ուկրաինական իրադարձությունների հարցում ԱՄՆ-ին չաջակցելու Չինաստանի դիրքորոշումը։ Չինաստանի հետ Ռուսաստանի սերտ փոխգործակցության վառ օրինակ են լուրջ ռազմավարական այն համաձայնությունները, որոնք ձեռք բերվեցին Վլադիմիր Պուտինի Չինաստան կատարած այցելության ընթացքում։ Ստացվում է, որ այժմ, ի տարբերություն «առաջին սառը պատերազմի» ժամանակաշրջանի, երբ ԽՍՀՄ-ը «մարտնչում էր երկու ճակատով», այսօր հենց ԱՄՆ-ն է ստիպված «մարտնչել» ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Չինաստանի հետ։
Չեմ կարող չնշել նաև առհասարակ սոցիալ-տեղեկատվական, բարոյական ողջ մթնոլորտի արմատական փոփոխության մասին։ Խորհրդային Միությունն ամենևին էլ հրեշտակ չէր. հիշենք, թե ինչպես ճնշվեցին հուզումներն Արևելյան Բեռլինում, Հունգարիայում, Պրահայում։ 1979թ. խորհրդային զորքերի «սահմանափակ զորակազմը» մտավ Աֆղանստան։ Ողջ բանական մարդկությունը ԽՍՀՄ-ն ընկալում էր որպես բռնապետություն, որը համապատասխան վարքագիծ ուներ։ Եվ նրանք, ովքեր փախել են Խորհրդային Միությունից, ասում էին, թե իրենք «ընտրել են ազատությունը»։ Այժմ իրավիճակը միանգամայն այլ է…
– Բռնապետության առումով ԱՄՆ-ը, կարծես, վաղուց հասել ու անցել է ԽՍՀՄ-ից։
– Դրա համար էլ զարմանալի չէ, որ Սնոուդենի նման մարդիկ այսօր որպես ապաստան ընտրում են Ռուսաստանը։ Իսկ մյուս «տեղեկատվական այլախոհը»՝ Ասանժը, փորձում է որքան հնարավոր է հեռու փախչել «ազատ աշխարհից»։ Ազատ աշխարհը դադարել է այդպիսին լինելուց։ Փրինսթոնում 8 տարի շարունակ ծավալուն հետազոտություններ էին իրականացնում։ Եզրահանգումն այսպիսին է. Արևմուտքում, այդ թվում և ԱՄՆ-ում արդեն ձևավորվել է հզոր օլիգարխիական հանրություն, որտեղ իշխում է ֆինանսական օլիգարխաթը, համաձայն այսպես կոչված «պոստդեմոկրատական հանրության» օրենքների, եթե հետևելու լինենք անգլիացի սոցիոլոգ Քոլին Քրաուչի եզրաբանությանը։ Արևմուտքում քաղաքական և բիզնես դասերի ձուլման արդյունքում այժմ տիրում է ֆինանսական տոտալիտարիզմը, և դեմոկրատական ինստիտուտները հաճախ հիմնականում ձևական բնույթ են կրում։ Իսկ ֆինանսական տոտալիտարիզմի ձևավորումն անհնար կլիներ առանց տեղեկատվական ոլորտում առկա տոտալիտարիզմի։ Իրագործվում է Օրուելի սցենարը, որն, ի դեպ, գրված է հենց Արևմուտքի համար։ Օգտվելով տեղեկատվական տեխնոլոգիաներից, սոցիալական հոգեբանության նվաճումներից՝ արվում է ամեն բան բնակչության լայն շերտերին «հիմարացնելու» համար։ Այս մասին գրում են իրենք՝ արևմտյան վերլուծաբանները, և վաղուց են գրում։ Շատ լիբերալներ այսօր սատարում են Ռուսաստանին։ Եվ զարմանալի չէ, որ այսօր ԵվրոպայումRussia Today հեռուստաալիքը երրորդ տեղում է դիտումների թվով։ Դա որոշ չափով հիշեցնում է այն իրավիճակը, երբ խորհրդային ժամանակներում մենք լսում էինք «Ազատություն» ռադիոն կամ «Ամերիկայի ձայնը»՝ իրական, այլ ոչ թե իմիտացիոն (այսօր հենց այդպիսի տեղեկատվություն են առաջարկում արևմտյան լրատվամիջոցները) տեղեկատվություն ստանալու համար։ Հետաքրքիր է նաև, որ եվրոպացիների ինտելեկտուալ հատվածը հավանություն է տալիս Ռուսաստանի քաղաքականությանն ուկրաինական հարցում։ Դրա օրինակներից մեկն է լեհ հասարակության ներկայացուցիչների՝ վերջերս Պուտինին գրած նամակը։
– Այս ֆոնին մենք տեսնում ենք, թե ինչ կոշտ պայքար է ծավալվում, որի էպիկենտրոնում են Ուկրաինայի հարավարևելյան մարզերը…
Ընդ որում՝ դա Ուկրաինայի մի հսկայական մասն է, եթե հաշվի առնենք, որ հարավարևելյան մարզերում ապրում է մոտ 8 մլն մարդ։ Փաստն այն է, որ այդ մարզերի բնակչությունը չի ցանկանում հայտնվել այն ղեկավարների իշխանության տակ, որոնք այսօր նստած են Կիևում. նրանց, հնարավոր է, վախեցնում է ոչ միայն վերջինների ծայրահեղական հռետորաբանությունը, այլ գուցե նաև բնավ ոչ խարիզմատիկ արտաքինը։ Հասկանալի է, որ Ղրիմի օրինակի կրկնության մասին խոսելու հարկ, համենայնդեպս՝ մոտ ապագայում, չկա։ Բայց կարելի է փաստել հետևյալը. Ուկրաինայի հարավարևելյան շրջաններն այսօր առկախ վիճակում են. դրանք այլևս Ուկրաինայի հետ չեն։ Պետությունից չեն անջատվել, բայց փաստորեն նրա կազմում չեն։ Եվ ինչպես էլ որ զարգանան իրադարձությունները, վերադարձ նախկին վիճակին չի լինի։ Բնութագրական է, որ այս իրավիճակում արդեն կարևոր չէ, թե ով է ուկրաինացի, ով՝ ռուս, քանի որ նրանք համատեղ են ընդդիմանում սեփական ժողովրդին հրետակոծող իշխանություններին։ Մի խոսքով՝ դիվանագիտական շղարշը դեն է նետված, ընթանում է անթաքույց պայքար։ Հետաքրքիր է նաև այն փաստը, որ ԱՄՆ-ը կոշտ քննադատության է ենթարկվում իր իսկ վերլուծաբանների, իր իսկ փորձագետների կողմից, ներառյալ անգամ արևմտյան աշխարհի այնպիսի ջատագովները, ինչպիսիք են Ֆուկույաման և մյուսները։ Բոլորը միաձայն պնդում են, որ կառավարման մակարդակն ընկել է և դեմոկրատիան փոխել է հունը։ Մերձավոր Արևելքը, Ուկրաինան այդ նոր քաղաքականության սարսափելի պտուղներն են։

“НАСТУП�?ЛА ФАЗА “БЛ�?ЖНЕГО БОЯ…” – заявил, отвечая на вопросы “ГА”, директор научно-образовательного фонда “Нораванк” Гагик Арутюнян
– Г-н Арутюнян, в одном из интервью мы уже затрагивали вскользь тему новой холодной войны в контексте глобальных мировых геополитических трансформаций. Давайте поговорим об этом подробнее. В чем специфика этой новой войны и к чему она в конечном итоге может привести мир?
– После окончания биполярной холодной войны все трубили о том, что вот наконец-таки в мире воцарится всеобщее благоденствие, которое, однако, мало кто почувствовал. Первая холодная война окончилась полным поражением Советского Союза и его распадом. Между тем в последнее время в связи с событиями на Украине в информационный оборот вновь вошел и укоренился термин “холодная война”. Чем она отличается от прежней? В свое время биполярную холодную войну представляли как своего рода борьбу империи добра с империей зла, борьбу свободного мира против тоталитаризма. Сегодня акценты сильно изменились. Собственно, проявления новой холодной войны мы увидели после расчленения Югославии в 90-х годах прошлого века и признания Косово.
Между тем в то время Россия смогла отреагировать на события в Югославии, по сути, лишь формально. Затем началась афганская война, воспринятая Россией даже с энтузиазмом, ибо эта война была преподнесена как некая глобальная борьба против международного терроризма. Но опять все закончилось далеко не тем, что декларировалось. Более того, международный терроризм расцвел пышным цветом именно после этой войны. А наркотрафик увеличился во много раз. Далее – война в Южной Осетии, носившая несколько иной характер, опосредованная война (Proxy), которая велась чужими руками и преследовала только одну цель – создание буферной зоны между Россией и Арменией, граничащей с Турцией и �?раном. Но в этой войне Россия не “промолчала”, и, вступившись за Осетию, Абхазию, признав их независимость, как минимум вернула себе статус региональной державы. Далее вспомним события на Ближнем Востоке – войну против �?рака, арабскую весну, в результате которой несколько стран – Египет, Ливия, �?рак, Сирия и т.д. превратились в арену боевых действий и террора. По самым скромным подсчетам погибло более миллиона человек, а число беженцев превышает 8 миллионов. Это настоящий геноцид , за который никто не отвечает.
– Война в Сирии фактически превратилась в биполярную войну. Если бы не вмешались Россия, Китай, �?ран, возможно, Сирии уже просто не было бы на карте мира…
– Давно бы не было… При этом вмешательство России в сирийский конфликт определенно вернуло ей статус уже великой державы, крупного мирового геополитического игрока. �?нициативы России по уничтожению сирийского химического оружия практически изменили логику политических развитий во всем регионе, включая �?ран. �?бо переговоры, соглашения с �?раном тоже следует рассматривать в этом контексте. Однако и на том дело не закончилось, более того, пошел новый виток напряжения. Понятно, что инициативы России и усиление ее влияния никак не могли устраивать североатлантических идеологов, которым до того удавалось методично расширять границы НАТО. А Россия при этом была в несколько обороняющейся позиции. Однако при этом контакты с Западом – Евросоюзом, США, НАТО – худо-бедно сохранялись на уровне дипломатических и информационных реверансов.
Все это круто изменилось по ходу украинских событий. Очевидно, что кровавый переворот на Украине готовился очень давно и имел единственную цель – оторвать эту страну от России. На достижение этой цели были потрачены колоссальные ресурсы – называются цифры от $5 до $40 млрд. Кроме того, реализовывались общественные, информационные проекты, специальные проекты типа подготовки боевиков со стороны Правого сектора на территории Польши, Литвы. �? на этой фазе дипломатическим приличиям пришел конец – наступила фаза “ближнего боя”, точнее, “боя без правил”. Россия в этой ситуации реагировала очень жестко и вместе с тем аккуратно. Можно спорить по поводу разных аспектов референдума в Крыму и его присоединения к России, но если сравнить то, что происходило в Косово, с событиями в Крыму, то очевидно, что между этими двумя событиями есть две большие разницы, и разницы все исключительно в пользу Крыма.
– А какие нюансы можно отметить в фазе, как вы сказали, “ближнего боя”?
– Многое изменилось, если сравнивать с первой холодной войной. Первое – это позиция европейского сообщества. Раньше Запад был сплоченным, позиция Европы не отличалась от позиции США. Сегодня ситуация совершенно иная. Да, многие европейские лидеры используют активную риторику, но когда дело доходит до реальных поступков, то они совершаются крайне спокойно и с учетом взаимных интересов Европы и России. Товарооборот же между Россией и Евросоюзом достигает $400 млрд, и европолитики отлично понимают, что речь идет о собственных интересах, а Украина превращается в “черную дыру”, требующую постоянных финансовых вливаний. Можно сказать, что европейцы сами на себя наложили санкции в виде вливаний в украинскую экономику. �? очевидно, что это не устраивает европейских лидеров. Что интересно: риторика, например, Меркель и многих других лидеров существенно отличается от риторики чиновников и функционеров НАТО, настроенных весьма агрессивно. Подобное поведение, кстати, несколько напоминает позицию союзников СССР по Варшавскому Договору в годы первой холодной, которые отнюдь не горели желанием вступать в конфронтацию с США и НАТО.
– Да, не особо гармоничные отношения между Европой и США видны, конечно, невооруженным глазом. Значит ли это, что в Европе происходит процесс автономизации и она собирается поступать, исходя из своих собственных интересов?
-Безусловно. А события на Украине чреваты потерями для самой Европы. Ведь в ближайшем будущем можно поставить крест на реализации проекта создания большой Европы – от Лиссабона до Владивостока. Это все нюансы, касающиеся западного мира. Между тем по сравнению с расстановкой сил в первой холодной войне есть исключительно важные изменения, касающиеся взаимоотношений России с Китаем. Сегодня Китай, превратившийся в крупного геополитического, тяжеловеса, во многом разделяет взгляды и подходы России к мироустройству, чего не было раньше. Китай и Россия совместно выступили в ходе сирийского конфликта. Очевидна позиция Китая, не поддерживающего США и в отношении украинских событий. Ярким примером тесного взаимодействия России с Китаем могут служить серьезнейшие стратегические соглашения, принятые в ходе визита Владимира Путина в Китай. Выходит, теперь, в отличие от эпохи первой холодной, когда СССР “сражался на два фронта”, сегодня именно США придется “воевать” как с Россией, так и Китаем.
Не могу не сказать также о кардинальном изменении всей социально-информационной, морально-нравственной атмосферы в целом. Советский Союз никак нельзя было назвать агнцем божьим – вспомним, как жестко были подавлены беспорядки в Восточном Берлине, в Венгрии, Праге. В 1979 “ограниченный контингент” советских войск вошел в Афганистан. Всеми мыслящими людьми СССР воспринимался как тираническое государство, соответственно поступающее. �? те, кто бежал из Советского Союза, говорили, что они “выбрали свободу”. Сейчас ситуация совсем другая…
-В плане тирании США, кажется, давно догнали и перегнали СССР.
-Потому неудивительно, что люди, подобные Сноудену, выбирают сегодня в качестве прибежища Россию. А другой “информационный диссидент” – Ассанж, стремится убежать как можно дальше от “свободного” мира. Свободный мир перестал быть таковым. В Принстоне на протяжении 8 лет вели масштабное исследование. Вывод такой: на Западе, в том числе и США, уже сформировано мощное олигархическое общество, где властвует финансовый олигархат – так называемое постдемократическое общество, если следовать терминологии английского социолога Колина-Крауча. На Западе в результате слияния политического и бизнес-классов нынче наличествует финансовый тоталитаризм и демократические институты часто носят во многом формальный характер. А формирование финансового тоталитаризма было бы невозможно без тоталитаризма в информационной сфере. Реализуется сценарий Оруэлла, написанный, кстати, именно для Запада. Пользуясь информационными технологиями, достижениями социальной психологии, делается все, чтобы “оболванить” широкие слои населения. Об этом пишут сами западные аналитики, и пишут уже давно. Многие либералы поддерживают сегодня Россию. �? неудивительно, что сегодня в Европе телеканал Russia Today на третьем месте по количеству просмотров. Это немного напоминает ситуацию, когда в советское время мы слушали радио “Свобода” или “Голос Америки”, чтобы получить реальную, а не имитационную информацию (именно такую сегодня предлагают западные СМ�?). Любопытно также, что интеллектуальный сегмент европейцев поддерживает политику России в украинском вопросе. Пример тому – недавнее письмо представителей польской общественности Путину.
-На этом фоне мы видим, как разворачивается жесткая борьба, в эпицентре которой – юго-восточные области Украины…
-Причем это огромный сегмент Украины, если учесть, что в юго-восточных областях проживают без малого 8 миллионов человек. Факт тот, что население этих областей не желает попасть под диктат тех руководителей, которые сидят сегодня в Киеве, – их пугает, возможно, не только радикальная риторика, но и, возможно, их абсолютно нехаризматичная внешность. Понятно, что говорить о том, чтобы повторился пример Крыма, не приходится, во всяком случае в ближайшей перспективе. Между тем можно констатировать следующее: юго-восточные регионы Украины сегодня находятся в подвешенном состоянии – они никак уже не с Украиной. От государства не оторвались, но фактически не в его составе. �? как бы ни развивались события, возврата к прежнему состоянию не произойдет. Характерно, что в этой ситуации уже не важно, кто украинец, кто русский, ибо они совместно выступают против властей, стреляющих из артиллерии по собственному народу. О чем уж тут говорить вообще? Словом, весь дипломатический флер отброшен, идет неприкрытая борьба. Любопытен также тот факт, что США подвергаются жесткой критике со стороны своих же аналитиков, своих же экспертов, включая даже таких апологетов западного мира, как Фукуяма и другие. Все в один голос твердят, что уровень управления снизился и демократия обратилась не в то русло. Ближний Восток, Украина – ужасные плоды этой новой политики.