Հայաստանի արտգործնախարարը հանդիպեց Բունդեստագի նախագահին
Հունիսի 16-ին պաշտոնական այցելությամբ Բեռլին ժամանած ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Գերմանիայի Բունդեստագի նախագահ Նորբերթ Լամերթին։
Ողջունելով Էդվարդ Նալբանդյանին՝ Նորբերթ Լամերթը նշեց, որ ջերմությամբ է հիշում մեկ տարի առաջ Հայաստան կատարած իր այցելությունը և Հանրապետության ղեկավարության հետ ունեցած հանդիպումներն ու ընդգծեց, որ հայ-գերմանական համագործակցությունը քաղաքական, միջխորհրդարանական, տնտեսական և մշակութային բնագավառներում գնալով ընդլայնվում է։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ նախարար Նալբանդյանն ասաց, որ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում լուրջ ներդրում ունի փոխգործակցության խորհրդարանական ձևաչափը, որի շրջանակներում ակտիվ շփումներ են իրականացվում։ «Հենց այս օրերին՝ իմ այցելությանը զուգահեռ, Հայաստանում են գտնվում Բունդեստագի տարբեր հանձնաժողովներ ներկայացնող պատգամավորներ, ինչը վկայում է խորհրդարանների միջև արդյունավետ համագործակցության մասին»,- շեշտեց Հայաստանի արտգործնախարարը։
Զրուցակիցները կարևորեցին խորհրդարանական վեհաժողովներում փոխգործակցությունը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորեց Բունդեստագի Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակային ծրագրում Հայաստանի ներկայացուցիչներին ներգրավելու հանգամանքը։
Հանդիպմանը քննարկվեցին հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, մտքեր փոխանակվեցին Հայաստան – Եվրոպական միություն հարաբերությունների, Արևելյան գործընկերության շրջանակներում իրականացվող փոխգործակցության վերաբերյալ։ Այս համատեքստում Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծեց, որ Վիլնյուսի գագաթնաժողովի շրջանակներում Հայաստանն ու Եվրոպական միությունը համատեղ հայտարարությամբ վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը` զարգացնել և ամրապնդել Արևելյան գործընկերության շրջանակներում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համապարփակ համագործակցությունը։
Ողջունելով Եվրամիության հետ հարաբերություններն ընդլայնելու և խորացնելու Հայաստանի պատրաստակամությունը` Բունդեստագի ղեկավարը նշեց, որ նպատակահարմար է մշակել փոխգործակցության այնպիսի ձևաչափ, որը հաշվի կառնի այլ ինտեգրացիոն գործընթացներում Հայաստանի պարտավորությունները։
Մտքեր փոխանակվեցին տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ։ Երկուստեք գոհունակություն հայտնվեց Աֆղանստանում անվտանգության աջակցության ուժերի կազմում հայ-գերմանական համագործակցության կապակցությամբ։ Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:

Встреча министра иностранных дел Армении с председателем Бундестага
16-го июня прибывший в Берлин с официальным визитом министр иностранных дел Эдвард Налбандян встретился с представителем Бундестага Норбертом Ламмертом.
Приветствуя Эдварда Налбандяна, Норберт Ламмерт отметил, что с теплотой вспоминает свой визит в Армению год назад и встречи с руководством Республики, подчеркнув, что армяно-германское сотрудничество в политической, межпарламентской, экономической и культурной областях постепенно расширяется.
Поблагодарив за прием, министр Налбандян сказал, что в развитии двусторонних отношений серьезный вклад имеет парламентский формат взаимодействия, в рамках которого осуществляется активное общение. “�?менно в эти дни, параллельно с моим визитом, депутаты Бундестага, представляющие разные комиссии, находятся в Армении, что свидетельствует об эффективном сотрудничестве между парламентами”,- подчеркнул министр иностранных дел Армении.
Собеседники отметили важность взаимодействий в парламентских ассамблеях.
Руководитель внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул важность и поблагодарил за вовлечение представителей Армении в Международную парламентскую программу стипендий Бундестага.
В ходе встречи обсуждались проводимые работы по развитию армяно-германских отношений, стороны обменялись мнениями вокруг отношений Армения – Европейский Союз, взаимодейстия в рамках Восточного партнерства. В этом контексте Эдвард Налбандян подчеркнул, что совместным заявлением в рамках саммита в Вильнюсе, Армения и Европейский Союз вновь подтвердили свое обязательство в рамках Восточного партнерства развивать и укреплять всеобъемлющее сотрудничество во всех сферах, представляющих взаимный интерес.
Приветствуя готовность Армении к расширению и углублению отношений с Евросоюзом, глава Бундестага отметил, что представляется целесообразным разработать такой формат взаимодействий, который бы учел обязательства Армении в других интеграционных процессах.
Стороны обменялись мнениями вокруг региональных вопросов. Обоюдно было выражено удовлетворение по поводу армяно-германского сотрудничества в составе Сил содействия безопасности в Афганистане.