Հայաստանի արտգործնախարարը հանդիպեց Բունդեստագի նախագահին
Հունիսի 16-ին պաշտոնական այցելությամբ Բեռլին ժամանած ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Գերմանիայի Բունդեստագի նախագահ Նորբերթ Լամերթին։
Ողջունելով Էդվարդ Նալբանդյանին՝ Նորբերթ Լամերթը նշեց, որ ջերմությամբ է հիշում մեկ տարի առաջ Հայաստան կատարած իր այցելությունը և Հանրապետության ղեկավարության հետ ունեցած հանդիպումներն ու ընդգծեց, որ հայ-գերմանական համագործակցությունը քաղաքական, միջխորհրդարանական, տնտեսական և մշակութային բնագավառներում գնալով ընդլայնվում է։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ նախարար Նալբանդյանն ասաց, որ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում լուրջ ներդրում ունի փոխգործակցության խորհրդարանական ձևաչափը, որի շրջանակներում ակտիվ շփումներ են իրականացվում։ «Հենց այս օրերին՝ իմ այցելությանը զուգահեռ, Հայաստանում են գտնվում Բունդեստագի տարբեր հանձնաժողովներ ներկայացնող պատգամավորներ, ինչը վկայում է խորհրդարանների միջև արդյունավետ համագործակցության մասին»,- շեշտեց Հայաստանի արտգործնախարարը։
Զրուցակիցները կարևորեցին խորհրդարանական վեհաժողովներում փոխգործակցությունը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորեց Բունդեստագի Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակային ծրագրում Հայաստանի ներկայացուցիչներին ներգրավելու հանգամանքը։
Հանդիպմանը քննարկվեցին հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, մտքեր փոխանակվեցին Հայաստան – Եվրոպական միություն հարաբերությունների, Արևելյան գործընկերության շրջանակներում իրականացվող փոխգործակցության վերաբերյալ։ Այս համատեքստում Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծեց, որ Վիլնյուսի գագաթնաժողովի շրջանակներում Հայաստանն ու Եվրոպական միությունը համատեղ հայտարարությամբ վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը` զարգացնել և ամրապնդել Արևելյան գործընկերության շրջանակներում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համապարփակ համագործակցությունը։
Ողջունելով Եվրամիության հետ հարաբերություններն ընդլայնելու և խորացնելու Հայաստանի պատրաստակամությունը` Բունդեստագի ղեկավարը նշեց, որ նպատակահարմար է մշակել փոխգործակցության այնպիսի ձևաչափ, որը հաշվի կառնի այլ ինտեգրացիոն գործընթացներում Հայաստանի պարտավորությունները։
Մտքեր փոխանակվեցին տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ։ Երկուստեք գոհունակություն հայտնվեց Աֆղանստանում անվտանգության աջակցության ուժերի կազմում հայ-գերմանական համագործակցության կապակցությամբ։ Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:

Foreign Minister of Armenia met the President of Bundestag
On June 16 Foreign Minister Edward Nalbandian, who pays an official visit to Germany, met the President of Bundestag Norbert Lammert.
Welcoming Edward Nalbandian, Norbert Lammert recalled with warmth his visit to Armenia made a year ago and the meetings held with the leadership of the Republic as well as stressed the subsequent expansion of the Armenian-German cooperation in political, inter-parliamentary, economic and cultural areas.
Expressing gratitude for the reception Minister Nalbandian mentioned that parliamentary cooperation format has major input in the development of bilateral relations and that active contacts are established in this framework. “During these very days, in parallel to my visit, parliamentarians representing various Bundestag Committees are in Armenia which is an evidence of the efficient cooperation between the Parliaments”, highlighted the Foreign Minister of Armenia.
The sides attached importance to the collaboration at Parliamentary Assemblies. The Minister of Foreign Affairs of Armenia attached significance and expressed thanks for the enrollment of the representatives of Armenia to the Bundestag International Parliamentary Scholarships (IPS).
During the meeting, the sides touched upon the works towards the development of the Armenian-German relations, exchanged views on Armenia-EU affairs, cooperation within the Eastern Partnership. In this respect, Edward Nalbandian stressed that via joint statement by the EU and the RA at Vilnius the sides reassured their commitment to develop and strengthen comprehensive cooperation in all areas of mutual interest within the Eastern Partnership framework.
Welcoming Armenia’s willingness to expand and deepen the relations with the EU, the President of Bundestag noted, that it was expedient to draw up such a framework of cooperation that would take into account Armenia’s commitments within other integration processes.
Ideas were exchanged over the regional issues. Both sides expressed satisfaction with the Armenian-German cooperation in International Security Assistance Force in Afghanistan.