Ալմելոյում նշեցին Հանրապետության օրը
Հունիսի 8-ին Նիդերլանդների Ալմելոի քաղաքի ՀԱԵ «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց» կիրակնօրյա դպրոցը նշեց Հայաստանի Առաջին Հանրապետության տոնը:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀԱԵ վարչությունը, ՀՄԸՄ-ը, բազմաթիվ հյուրեր և ծնողներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ դպրոցի տնօրենը, ով ողջունեց ներկաներին և ներկայացրեց 1918թ մայիսի 28-ի դերն ու կարևորությունը հայ ժողովրդի համար:
Հանդեսը սկսվեց Տ. Մաշտոց քահանայի օրհնությամբ և աղոթքով, որից հետո հնչեց Հայաստանի Հանրապետության օրհներգը աշակերտների կատարմամբ: Աշակերտները ելույթ ունեցան հայրենասիրական երգերով և ասմունքով: Աշակերտուհի Մարիամ Մխիթարյանը կարդաց Առաջին Հանրապետության կազմավորման մասին տեղեկություններ: Հանդեսի վերջում ցուցադրվեց փաստավավերագրական ֆիլմ օրվա խորհրդի վերաբերյալ:
Միջուցառումը անցավ շատ ուրախ և ջերմ մթնոլորտում և ավարտվեց ուսուցիչների կողմից կազմակերպված հյուրասիրությամբ:

В Алмело отметили День Республики
Воскресная школа Св.Месроп Маштоц ААЦ города Алмело Нидерландов 8 июня отметила день Первой Армянской Республики.
На мероприятии присутствовали правление ААЦ, ВАСС, многочисленные гости и родители.
Со вступительной речью выступил директор школы, который, приветствовав присутствующих, представил роль и значение 28 мая 1918 года в жизни армянского народа.
Торжество началось с благословения и молитвы иерея Маштоца, после чего прозвучал Гимн Республики Армения в исполнении учащихся. Школьники выступили с патриотическими песнями и декламацией. Мариам Мхитарян причитала сведения о формировании Первой Армянской Республики. В заключение был продемонстрирован документальный фильм по поводу праздника.