Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանի հարցազրույցը «Հայլուր» լրատվական ծրագրին
Ներկայացնում ենք ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանի հարցազրույցը «Հայլուր» լրատվական ծրագրին.
– ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն են հայտարարություն տարածել: Հայտարարությունը վերաբերում է մայիսի 16-ից 19-ը տարածաշրջան կատարած այցին: Տարածված հաղորդագրությունում ասվում է, որ այցի հիմնական նպատակն է վերստուգել իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում, այդ թվում` Քարվաճառում և Բերձորում: Այս այցը նախորդներից որևէ բանով տարբերվո՞ւմ է:
– Տարբերվում է նրանով, որ շատ ակտիվ տեղի են ունենում քննարկումներ` կապված ընդհանուր առմամբ հակամարտության հանգուցալուծման հետ, ինչպես նաև շատ ակտիվ արշավ է սկսվել Ադրբեջանում` ուղղված համանախագահների ֆորմատից ձերբազատվելու ուղղությամբ:
– Ըստ այդմ, ի՞նչ են հուշում այն հայտարարությունները, որոնք բխում եմ Ձեր նշած ակտիվությունից, որոնք, գիտեք ինչի մասին է խոսքը, հնչում են համանախագահների շուրթերից:
– Հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ զինաադարի քսանամյակն է, իսկ դա, պետք է արձանագրել, որ միակ շոշափելի քայլն էր ամբողջ այս հակամարտության կարգավորման ընթացքում, որից հետո, ըստ էության, չնայած բազմաթիվ ջանքերին միջնորդների, գործընթացը դոփում է տեղում:
Այդ տեսակետից, բնական է, որ պետք է այդ քսանամյակի հետ կապված լիներ հայտարարություն: Բնական է` այդ հայտարարությունը պետք է նորից արձանագրեր այն, ինչ որ մինչ այդ ասում էին համանախագահները կապված նույն Մադրիդյան սկզբունքների, դրանց գաղտնազերծված հատվածի հետ, նորից պետք է կոչ անեին կողմերին, որպեսզի կողմերը գնան դեպի առաջընթաց:
– Այսինքն հիմքը քսանամյա՞կն է այստեղ Ձեր նշածի:
– Ֆորմալ, այո:
– Թե՞ պատրվակ է քսանամյակը:
– Նախ, չէին կարող շրջանցել: Իհարկե, ցանկալի կլիներ, որ նաև խոսվեր քսանամյակի դասերի կամ հետևությունների մասին: Ինչու՞ հենց քսան տարի առաջ տեղի ունեցավ այդ առաջընթացը հակամարտության հարցում: Ինչու՞ դրանից հետո չի եղել:
Փորձենք վերհիշել` ինչ էր տեղի ունենում 1993թ.: ՄԱԿ-ի բանաձևեր, որոնք Ադրբեջանն անընդհատ փորձում է ներկայացնել այնպես, իբր դրանց նպատակը միայն այն էր, որ հայկական ուժերը հետ քաշվեն:
Իրականում դա այդպես չէր: Հիմանական նպատակը կայանում էր նրանում, որպեսզի վերջ դրվի ռազմական գործողություններին, և կնքվի խաղաղության պայմանագիր: Բայց ամեն մի բանաձևից հետո տեղի էր ունենում Ադրբեջանի զորքերի նոր հարձակման փորձ և նորանոր պարտություններ, մինչև Հեյդար Ալիևը համոզվեց, որ այսպես ինքը լրիվ տանուլ է տալիս: Եվ ի՞նչ տեղի ունեցավ: Հեյդար Ալիևն ինքը նախաձեռնեց հանդիպումներ ԼՂՀ ղեկավարության հետ: Լիազորագրեր գրեց` լիազորելով այն ժամանակվա իրենց պառլամենտի փոխխոսնակ Ջալիլովին բանակցություններ վարել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կողմից լիազորված անձի հետ, որպեսզի հանդիպեն այդ երկու երկրների ղեկավարները:
Ավելին, իր անձնական ստորագրությամբ նա գրել է «ԼՂՀ ներկայացուցիչ»` ռուսերենով` «представитель НКР»: Ու սկսվեցին այդ բանակցությունները: Եղել են այդ հանդիպումները` նաև ամենաառաջին դեմքերի մակարդակով, ինչը պարարտ հող ստեղծեց Բիշքեկյան արձանագրության համար, որից հետո կնքվեց զինադադարի համաձայնագիրը:
Ենթադրվում էր, որ այն պետք է ստորագրեին երկու բանակցող կողմերը` Լեռնային Ղարաբաղը և Ադրբեջանը: Վերջում Ադրբեջանն առաջարկություն արեց, որ Հայաստանն էլ միանա, և Հայաստանը միացավ` որպես հակամարտության մեջ ներքաշված կողմ: Վերոնշյալ գործընթացը հանգեցնում է երկու եզրակացության.
առաջին` Ադրբեջանը վաղուց ճանաչել է ԼՂՀ-ն առնվազն որպես հակամարտող կողմ,
երկրորդ` երբ Ադրբեջանն, իրոք, ցանկանում է, որ բանակցային գործընթացում լինի առաջընթաց, նա բանակցում է Ղարաբաղի հետ, այլ ոչ թե ձևացնում է, որ այդպիսի սուբյեկտ չկա:
Այս երկու եզրակացությունը շատ հստակ և կարևոր են:
– Պարո՛ն Քոչարյան, բա ինչու՞ ենք հեռացել Ձեր նշած հիմնակետերից:
– Գիտե՞ք ինչ: Խնդիրը հետևյալն է` իրականում հայկական կողմերն իրենց դիրքորոշումներն ունեն, որոնք փոփոխություն չեն կրել: Պետք է արձանագրել, որ ներկայիս Ադրբեջանի նախագահը ոչ թե ժառանգեց իր հոր արտաքին քաղաքականությունը, այլ, ավելի շուտ, Աբուլֆաս Էլչիբեյի քաղաքականությունը, որը բացահայտ ասում էր, որ ոչ միայն Ղարաբաղը, այլ նաև Հայաստանը ադրբեջանական տարածք է, խոստանում էր ոտքերը լվանալ Սևանում և այլն:
– Շատ բարի: Այնուամենայնիվ, հայտարարություններից չհեռանանք, պարո՛ն Քոչարյան, որովհետև այդ հայտարարությունների նկատմամբ այս անգամ կարծես վերաբերմունքն այլ է: Հատկապես Հայաստանի ներսում կասկածանքով են նայում այդ հայտարարությունների ենթատողին:
– Ասեմ` ինչով է դա պայմանավորված: Եկեք, որպեսզի պատասխանն ամբողջական լինի, փորձենք անդրադառնալ նրան, թե որն է Մադրիդյան սկզբունքների էությունը, որը հիմք պետք է ծառայի կարգավորման համար: Փաստաթուղթն ինքը գաղտնի է, բայց առանձին կետերը` 6 կետը, գաղտնազերծված են: Համանախագահները Լ՛Ակվիլայի հայտարարությամբ ասում էին` հարցը չի լուծվում, քանի որ կա երկու իրարամերժ դիրքորոշում:
Մեկը` տարածքային ամբողջականությունը, որի վրա շեշտադրում անում է Ադրբեջանը, մյուսը` ինքնորոշումը, որի վրա շեշտադրում են անում երկու հայկական կողմերը: Միաժամանակ հայտարարում են, որ գտել են բանալին` այո՛, ինքնորոշում, բայց Լեռնային Ղարաբաղի տարածքով` գումարած հուսալի ցամաքային կապ Հայաստանի և Ղարաբաղի միջև:
Այո՛, տարածքային ամբողջականություն, բայց առանց Ղարաբաղի և այդ ցամաքային կապի: Սա է էությունը, որի շուրջ պետք է լիներ համաձայնություն: Հասկանալի է, որ այդ մոտեցումն ամենևին հայկական կողմերի երազած մոտեցումը չէ: Դա այն մոտեցումն է, որը փոխզիջումային է, որն իր մեջ պարունակում է նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սահմանների ճշգրտում:
– Այսինքն` Ադրբեջանը դրանից ավելի՞ն է ուզում:
– Այո՛, ըստ էության, Ադրբեջանը դրանից ավելին է ուզում և բաց հայտարարում է, որ Ղարաբաղը չի կարող լինել անկախ պետություն: Իրենք ասում են, որ երկրորդ հայկական պետություն չի կարող լինել` մոռանալով, որ իրենք իրենց և թուրքերին անվանում են մեկ ազգ և ունեն երկու պետություն:
Ինչու՞ են Մադրիդյան սկզբունքների վերաբերյալ հիշեցումները հայ հասարակության մոտ և Ղարաբաղում առաջացնում կասկածանք, որովհետև միակողմանի զիջում չի կարող լինել, պետք է լինեն փոխզիջումներ:
Բայց չէ՞ որ ադրբեջանական կողմն այս ամբողջ ժամանակահատվածում հստակ ցույց է տվել, որ ինքը մերժում է հենց Մադրիդյան սկզբունքների բուն էությունը` մի կողմից Ղարաբաղի ինքնորոշում, մյուս կողմից` Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականություն, առանց Ղարաբաղի:
– Պարո՛ն Քոչարյան, նկատե՞լ եք, որ «օկուպացված տարածք» արտահայտությունը մի քիչ շատ է օգտագործվում այս հայտարարություններում: Նախկինում դա չէր երևում այդպես:
– Ճիշտ է: Մադրիդյան փաստաթղթում, ինչպես նաև Լ՛Ակվիլայի հայտարարությունում, «օկուպացված տարածք» արտահայտություն չկա: Այնտեղ խոսվում է զգուշավոր` «վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներ»: Որովհետև եթե «օկուպացված» բառն է օգտագործվում, օկուպացնում է նա, ով ագրեսոր է, սկսենք դրանից, որովհետև պետք է հասկանալ` այս հակամարտության մեջ ո՞վ է ագրեսորը:
Ամեն դեպքում, կան ԼՂՀ տարածքներ, որոնք գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, և կան Ադրբեջանի տարածքներ, որոնք չէին մտնում ԼՂՀ կազմի մեջ հանրաքվեի արդյունքներով, որոնք գտնվում են Ղարաբաղի վերահսկողության տակ: Միակողմանի անվանելը «օկուպացված» այն տարածքները, որոնք գտնվում են Ղարաբաղի վերահսկողության տակ, իսկ Ղարաբաղի տարածքները մոռացության մատնելը հավասարակշռված մոտեցում չէ:
– Այս հայտարարություններում երևում է այդ միակողմանիությունը:
– Դա երևում է: Խնդիրը ինչու՞մ է կայանում: Ըստ էության, Բաքուն ուղղակի շանտաժի է ենթարկում միջազգային հանրությանը: Հասկացել է, որ հայկական կողմերին չի կարող շանտաժի ենթարկել: Փորձում է նույնիսկ համանախագահներին շանտաժի ենթարկել: Հիշենք հայտարարությունները` ընդամենը վերջերս:
– Պարո՛ն Քոչարյան, հայտարարությունների մեջ կան նաև Ադրբեջանի շահերը շոշափող, կամ Ադրբեջանի շահերին դեմ գնացող հայտարարություններ, օրինակ՝ երբ Մորնինգսթարը Բաքվին զգուշացնում է, որ Եվրամայդանը կարող է կրկնվել նաև Բաքվում, եթե շարունակեք մարդու իրավունքներն այսպես խախտել, միևնույն ժամանակ նա ասում է, որ Հայաստանը պետք է տարածքային զիջումներ անի: Հիմա՝ ինչո՞ւ համար են արվում այս մանևրները:
– Գիտեք՝ մի կողմից հասկանալի է, որ դա լծակ է՝ Ադրբջանին որոշակի զսպաշապիկ հագցնելու, որովհետև Ադրբեջանը, նորից եմ կրկնում, արդեն հունից դուրս եկած, իրեն թույլ է տալիս այնպիսի քայլեր, ինչպիսին, օրինակ, հայտարարությունն է, որ ԱՄՆ-ը պետք է հետ կանչի իր համանախագահին, կամ համանախագահներն այցելում են Բաքու, և պարզվում է, որ որևէ մեկը չկա, որի հետ կարողանան հանդիպել, բացի պաշտպանության նախարարից:
– Բայց դա շատերի համար էր անակնկալ: Մենք հետևություն արե՞լ ենք Բաքվի այդ պահվածքից:
– Դա անակնկալ չէ, եթե հետևել Ադրբեջանի քաղաքականությանը:
– Համանախագահները գիտեի՞ն, որ իրենց Բաքվում դիմավորող չի լինելու:
– Դա այլ հարց է: Կոնկրետ այդ պահը՝ Բաքվում դիմավորել-չդիմավորելը, այդ ընդհանուր շղթայի մի մասնիկն է: Ընդամենը մայիսի 15-ին Վիենայում ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի 1000-րդ նիստն էր, որտեղ Ադրբեջանի ներկայացուցիչը հայտարարություն է արել, որն ուղղված էր ընդհանուր առմամբ ամբողջ «Մադրիդի» դեմ, ավելին՝ խոսում է նրա մասին, որ համանախագահներն արդյունավետ չեն գործում, և որ պետք է վերանայել այդ ֆորմատը:
Շատ պարզ իրավիճակ է: Եվ այս պայմաններում, եթե այդ շանտաժին ենթարկվեն համանախագահները, բնական է՝ դա շատ լուրջ մտավախություններ պետք է առաջացնի: Եթե ինքը՝ Ադրբեջանը, անհուսալի է` որպես բանակցային կողմ, և եթե համանախագահները փորձեն ինչ-որ ձևով սիրաշահել Ադրբեջանին, բայց ի հաշիվ հայկական կողմերի, դա կլինի անթույլատրելի:
– Ի՞նչն է Ադրբեջանի պահվածքում նոր:
– Այն, ինչ որ այս ժամանակահատվածում եղել է, սկսած այսօրվա նախագահի նախագահության օրվանից, գնալով ավելի է շեշտադրումն ուժեղանում: Դա վերաբերում է և՛ հակահայկականությանը, և՛ ռազմատենչությանը, և՛ Մինսկի խմբի գործունեության վարկաբեկման փորձերին: Ուղղակի այդ ամենը դարձել է ավելի շեշտադրված, անթաքույց և ամբողջական: Մնացածով նույնն է:
– Եվրամիությունը վերահաստատել է իր լիակատար աջակցությունը եռանախագահներին: Սա մի հակափաստարկ, որ եվրոպական կառույցներն այնքան էլ տրամադրված չեն ադրբեջանական տրամադրություններով շարժվելու: Այդ դեպքում, ի՞նչ է փնտրում Ադրբեջանը:
– Եկեք, այնուամենայնիվ, փորձենք հասկանալ՝ ինչով է խանգարում Ադրբեջանին այդ եռանախագահությունը: Դրա մասին է պետք խոսել: Սա բացառիկ դեպք է, երբ հակամարտությունը…
– Ինչո՞վ էր խանգարում, թե ինչով է նոր սկսել խանգարե՞լ:
– Միշտ խանգարել է: Եռանախագահությունը բաղկացած է երեք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներից՝ Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա, որոնք, լինելով ՄԱԿ ԱԽ մշտական անդամներ, պատասխանատու են ամբողջ երկրագնդի վրա խաղաղության պահպանման համար:
Եվ անընդհատ հայտարարում են՝ միայն խաղաղ կարգավորում: Այնպես որ այդ համանախագահությունն ունի երկու առաքելություն՝ մեկը՝ նպաստել, որ կողմերը գան համաձայնության, որը չի կատարվում Ադրբեջանի այս դեստրուկտիվ քաղաքականության պատճառով, մյուսը՝ զսպաշապիկ, որպեսզի չվերսկսեն ռազմական գործողությունները: Սա է իրականությունը:
Տվյալ պարագայում եռանախագահները ձեռք չեն տալիս, որովհետև այն սկզբունքները, որոնց հիման վրա պետք է կարգավորում գնա, Ադրբեջանին ձեռք չեն տալիս, ու նաև ձեռք չեն տալիս որպես զսպաշապիկ:
– Դա որ ասացիք, մի փոքրիկ մեջբերում անեմ այսօրվա հայտարարությունից. «Զինադադարի խախտումները հետաքննելու մեխանիզմի բացակայությունը թույլ է տալիս կողմերին մեղքը մեկը մյուսի վրա գցել»: Իսկ ի՞նչն է խանգարում մեխանիզմի հաստատմանը: Ո՞վ է խանգարում:
– Շատ պարզ է, բոլորը դա շատ լավ գիտեն:
– Բայց չեն ասում: Չեն արտահայտվում:
– Ես Ձեզ հետ համամիտ եմ: Որովհետև քանի դեռ հասցեագրված չի ասվում, ով է խախտում, Ադրբեջանի մոտ ստեղծվում է տպավորություն, որ իր այդ բոլոր քայլերը, միևնույն է, կուլ են գնալու:
– Չէ, դեռ խախտելը մի կողմ՝ ով է դեմ մեխանիզմի հաստատմանը: Գոնե դա պիտի ասեն:
– Այդ դեմն արտահայտվել է շատ հստակ: Բացի հայտարարություններից՝ ժամանակին Ադրբեջանը համաձայնել էր, որ այո՝ պետք է այդպիսի մեխանիզմ ստեղծել: Մեխանիզմը ստեղծելու համար ԵԱՀԿ բյուջեում համապատասխան գումար էր նախատեսվում:
Ադրբեջանը վետոյի սպառնալիքի տակ դրեց ամբողջ մյուս տարվա ԵԱՀԿ բյուջեն (խնդիրը որն է՝ ԵԱՀԿ բյուջեն միայն կոնսենսուսով է հաստատվում. բավավար է մեկը դեմ լինի՝ չի հաստատվի): Ասեցին՝ եթե այդ մեխանիզմի համար դուք գումար եք հատկացնելու, մենք վետո ենք դնելու: Ստիպված նահանջեցին: Այսինքն` այնքան ակնհայտ է, որ դեմը Ադրբեջանն է:
– Բայց, այնուամենայնիվ, գանք համանախագահների անիմաստ զգուշավորությանը: Անհասկանալի զգուշավորությանը: Ճի՞շտ եմ ձևակերպում:
– Տարբեր ձևով կարելի է ձևակերպել, բայց, այնուամենայնիվ, ես կարծում եմ, որ միջազգային հանրությունը շատ ավելի հստակ պիտի ձևակերպի իր մոտեցումը: Օրինակ՝ Դուք ասացիք` Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանը խոսում է մարդու իրավունքների մասին՝ համեմատելով դա Մայդանի հետ:
Եթե մենք խոսում ենք ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համատեքստում, ապա պետք է մեկ ուրիշ բան ասվեր՝ եթե դու քո քաղաքացիներին ճնշում ես, սպանում ես, ձերբակալում ես, ինչպե՞ս է քո մտքով անցնում, որ Ղարաբաղի հայությունը կարող է քո ենթակայության տակ լինել:
Այ դա կլիներ հասկանալի, որովհետև մի կողմից Մայդանի մասին խոսելը, մյուս կողմից՝ ղարաբաղյան հակամարտության, տրամաբանության հետ տարբեր դաշտերում է գտնվում: Այս տեսակետից, այո՛, այս իրավիճակը պետք է պարտադրի և՛ համանախագահներին, և՛ միջազգային հանրությանը, և՛ հայկական կողմերին՝ այս բոլորը վերլուծելու: Մի բան միայն ավելացնեմ:
Ըստ էության, այն, ինչ անում է Ադրբեջանը, ուղղված է միանշանակ ստատուս-քվոյի պահպանմանը: Դա փաստ է: Եվ միաժամանակ բոլոր անկյուններից ողբում է, որ ստատուս-քվոն անընդունելի է: Այ սա էլ է հետաքրքիր իրավիճակ՝ իրականում Ադրբեջանն է ամեն գնով պահպանում ստատուս-քվոն:
– Այսպիսով, գործ ունենք հակամարտության շուրջ նո՞ր իրավիճակի հետ:
– Գիտե՞ք ինչ: Նոր իրավիճակը ո՞րն է: Եթե բանակցային գործընթացում, ապա շատ ավելի հստակ է դառնում, որ Ադրբեջանը որևէ ձևով պատրաստ չէ բանակցային գործընթացում առաջընթացի ապահովմանը: Նա շարունակում է ելնել մի սկզբունքից` «կա՛մ ամեն ինչ, կա՛մ ոչինչ»:
Բնական է` դրա արդյունքը լինելու է ոչինչ: Նոր է իրավիճակն այնքանով, որքանով Ադրբեջանի այդ արդեն վաղուց ձևավորված քաղաքականությունն ավելի շեշտադրված է, ավելի անթաքույց և բացահայտ է: Այդ առումով` այո՛:
– Այսինքն` այս ֆոնին քիչ է հավանական, որ բանակցային գործընթացը կմտնի ակտիվ փուլ:
– Գիտեք` չեմ կարծում, որ այս իրավիճակը նպաստում է, որպեսզի բանակցային գործընթացում լինի առաջընթաց: Չեմ կարծում: Ավելին, տեսեք` խոսում էինք, չէ՞ օկուպացված տարածքներ: Եթե կան օկուպացված տարածքներ, դա հենց ԼՂՀ տարածքներն են: Երբ դա ասում ես, ադրբեջանցիներն ասում են. «Ո՞նց կարող ենք մենք ինքներս մեզ օկուպացնել, Ղարաբաղը ճանաչված չէ»:
Բայց կա ՄԱԿ-ի 1974թ. բանաձևը, որը սահմանում է` ի՞նչ է նշանակում ագրեսիա, հետևաբար և` օկուպացիա: Ագրեսիան, այնտեղ շատ հստակ սահմանում է տրված, որևէ մի պետության կողմից մյուս պետության տարածքի նկատմամբ, սուվերենության նկատմամբ ռազմական ոտնձգությունն է, որտեղ տրվում է նաև պարզաբանում` «պետություն» ասվածը չի կանխորոշում ոչ ճանաչումը, ոչ ՄԱԿ-ին անդամակցությունը:
Այսինքն` այն պետությունը, որը ճանաչված չէ, որը ՄԱԿ-ի անդամ չէ, եթե նրա դեմ դու կիրառում ես ռազմական գործողություն, ուրեմն դա ագրեսիա է: Ակնհայտ է, որ տվյալ պարագայում մենք գործ ունենք ագրեսորի` Ադրբեջանի հետ:
Այս իրավիճակում խնդրի կարգավորումը կարող է լինել միայն հետևյալ երկու հիմքերի վրա.
առաջին` ԼՂՀ ժողովրդի` իրականացված ինքնորոշման իրավունք,
երկրորդ` Ադրբեջանի պատասխանատվությունը ինքնորոշված ԼՂՀ դեմ սանձազերծած ագրեսիայի և նրա հետևանքների համար:

�?нтервью Заместителя министра иностранных дел Шаварша Кочаряна информационной программе «Айлур»
Нвер Мнацаканян – Сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением. Заявление относится к совершенному в регион визиту с 16 по 19 мая. В пресс-релизе говорится, что основная цель визита – вновь оценить ситуацию в НКР, в том числе в Карвачаре и в Бердзоре.  Этот визит чем-то отличается от предыдущих?
Шаварш Кочарян – Отличается тем, что весьма активно проводятся дискусии, связанные с урегулированием конфликта в целом, а кроме того в Азербайджане начата очень активная кампания по ликвидации формата сопредседателей.
Нвер Мнацаканян – Таким образом, что подсказывают заявления, исходящя из упомянутой Вами активоности, которые, Вы знаете о чем идет речь, звучат из уст сопредседателей.
Шаварш Кочарян – Учитывая тот факт, что исполняется 20-летие перемирия, а оно, следует отметить, является единственный ощутимым шагом во всем процессе урегулирования конфликта, после которого, в сущности, несмотря на многочисленные усилия председателей, процесс топчится на месте. С этой точки зрения, естественно, что в связи с 20-летием было сделано заявление. Естественно, что данное заявление должно было вновь отметить все то, о чем до этого говорили сопредседатели в связи с этими же Мадридскими принципами, их рассекреченной частью; вновь должны были призвать стороны к компромиссу.
Нвер Мнацаканян – Значит основой всего упомянутого Вами послужило 20-летие?
Шаварш Кочарян – Формально, да.
Нвер Мнацаканян – �?ли 20-летие послужило поводом?
Шаварш Кочарян – Прежде всего, они не могли обойти его. Конечно, было бы желательно, чтобы также было сказано об уроках 20-летия или выводах. Почему именно 20 лет назад был достигнут этот прогресс в конфликте? Почему ему ничего не последовало? Давайте вспомним события 1993г. Резолюции ООН, которые Азербайджан постоянно пытается представить таким образом, как будто их единственной целью был вывод армянских сил.
В действительности, дело обстояло иначе. Основной целью было положить конец военным действиям и заключить мирный договор. Но каждой резолюции следовали новые попытки наступления азербайджанских войск и новые поражения, до тех пор, пока Гейдар Алиев убедился в том, что таким образом он только проигрывает. �? что же произошло? Гейдар Алиев сам инициировал проведение встречи с руководством НКР.
Доверенностью уполномочил тогдашнего вице-спикера парламента Джалилова вести переговоры с уполномоченным лицом от НКР, чтобы организовать встречу глав этих двух государств. Более того, своей подписью скрепил написанное «представитель НКР». �? начались переговоры. Были проведены эти встречи на высшем уровне, что подготовило плодородную почву для подписания Бишкекского протокола, после чего и было заключено перемирие.
Предполагалось, что его должны были подписать две стороны переговоров – Нагорный Карабах и Азербайджан. В конце, Азербайджан выступил с предложением, чтобы Армения также присоединилась, и Армения присоединилась в качестве втянутой в конфликт стороной. Вышеописанный процес приводит к двум заключениям:
первое: Азербайджан давно признал НКР как минимум в качестве стороны конфликта,
второе: когда Азербайджан в действительности желает достичь прогресса в процессе – ведет переговоры с Карабахом, а не ведет себя так, как будто такого субьекта не существует.
Эти два заключения очень четкие и важные.
Нвер Мнацаканян – Господин Кочарян, а почему мы отошли от отмченной Вами ситуации?
Шаварш Кочарян – Вы знаете – вопрос заключается в следующем: в действительности, армянские стороны исходят из своих позиций, которые не претерпели изменений. Следует отметить, что действующий президент Азербайджана унаследовал внешнюю политику не своего отца, а скорее всего, Абульфаза Эльчибея, который в открытую заявлял, что не только Карабах, но и Армения являются азербайджанскими территориями, обещал омыть ноги в водах озера Севан и т.д.
Нвер Мнацаканян – Понятно. Тем не менее, вернемся к заявлениям. Господин Кочарян, так как реакция в отношении этих заявлений в этот раз, кажется, иная. В особенности, в Армении с подозрением отнеслись к подтексту этих заявлений.
Шаварш Кочарян – Объясню чем это обусловлено. Для полноценного ответа давайте попробуем обратиться к сущности Мадридских принципов, что должно послужить основой урегулирования. Сам документ является секретным, но отдельные положения – шесть элементов, рассекречены.
В заявлении, сделанном в Л’Аквиле, говорится, что вопрос не решается, пока имеются две взаимоисключающие позиции: первая, на которой делает акцент Азербайджан – территориальная целостность, другая, от которой исходят две армянские стороны – самоопределение.
Одновременно делается заявление, что ключ найден, да, самоопределение, но на территории Нагорного Карабаха, плюс надежная сухопутная связь между Арменией и Карабахом. Да, территориальная целостность, но без Карабаха и этой сухопутной связи.
В этом и заключается сущность, вокруг которой должно было быть соглашение. Понятно, что этот подход далеко не тот, о котором могли бы мечтать армянские стороны. Это подход, который основан на взаимных уступках, заключающий в себе также уточнение границ Нагорно-Карабахской Республики.
Нвер Мнацаканян – То есть Азербайджан хочет что-то большее?
Шаварш Кочарян – В сущности, да. Азербайджан хочет большего и открыто заявляет о том, что Карабах не может быть независимым государством. Они говорят, что второго армянское государство не может существовать, забывая о том, что они себя и турок именуют «одна нация – два государства».
Почему упоминания о Мадридских принципах вызывают подозрения в Армении и в Карабахе? Потому что не может быть односторонних уступок. Должны буть вазимные уступки.
Но ведь азербайджанская сторона на протяжении всего этого периода четко продемонстрировала, что отрицает саму сущность Мадридских принципов, с одной стороны – самоопределение Карабаха, с другой стороны – территориальная целостность Азербайджана без Карабаха.
Нвер Мнацаканян – Господин Кочарян, Вы заметитли, что выражение «оккупированные территории» в этих заявлениях используется чаще? В прошлом такого не было.
Шаварш Кочарян – Верно. В Мадридском документе, как и в заялении в Л’Аквиле, нет выражения “оккупированная территория”. Там осторожно говориться о “подконтрольных территориях”.
Начнем с того, что если употребляется слово “оккупированный”, то оккупирует тот, кто является агрессором, поскольку важно понять, кто является агрессором в этом конфликте.
Во всяком случае, есть территории НКР, которые находятся под контролем Азербайджана, и есть территории Азербайджана, которые не входили в состав НКР по результатам плебисцита, которые находятся под контролем Карабаха. В односторонним порядке называть “оккупированными” территории, находящиеся под контролем Карабаха, а территории Карабаха придать забвению – это несбалансированный подход.
Нвер Мнацаканян – В этом заявлении видна такая однобокость.
Шаварш Кочарян – Она видна. В чем же проблема? Баку, по сути, просто шантажирует международное сообщество. Он понял, что невозможно шантажировать армянские стороны. Пытается шантажировать даже сопредседателей. Вспоним, буквально, недавние заявления.
Нвер Мнацаканян – Господин Кочарян, в заявлениях есть также формулировки, исходящие из интересов Азербайджана, или же заявления, идущие в разрез с интересами Азербайджана, например, когда Морнингстар предупреждает Баку, что Еврамайдан может повторится и в Баку, если продолжите подобным образом ущемлять права человека.
В то же самое время он говорит, что Армения должна сделать территориальные уступки. Какую цель преследуют подобные маневры?
Шаварш Кочарян – Знаете, с одной стороны, понятно, что это рычаг для того, чтобы надеть смирительную рубашку на Азербайджан, так как Азербайджан, повторюсь, уже выйдя из себя, позволяет себе такие шаги, как, например, заявление, что США должны отозвать своего сопредседателя, или же: сопредседатели посещают Баку, и оказывается, что там нет никого, с кем они могли бы встретиться, кроме министра обороны.
Нвер Мнацаканян – Но это было неожиданностью для многих. Мы сделали выводы из такого поведения Баку?
Шаварш Кочарян – Это не неожиданность, если следить за политикой Азербайджана.
Нвер Мнацаканян – Сопредседатели знали, что в Баку их никто не встретит?
Шаварш Кочарян – Это другой вопрос. Конкретно этот эпизод, встречать-не встречать в Баку – часть общей цепочки. Буквально 15-го мая в Вене состоялось 1000-ое заседание Постоянного совета ОБСЕ, где азербайджанский представитель сделал заявление, которое, в общем счете, было направлено против всего “Мадрида”, более того, говорилось о том, что сопредсетатели действуют не эффективно и что нужно пересмотреть этот формат. Ситуация очень проста.
�? в этих условиях, если сопредседатели подвергнутся такому шантажу, ясно, что это вызовет серьезные опасения. Если сам Азербайджан, как переговорная сторона, ненадежна, и если сопредседатели попробуют каким-либо образом польстить Азербайджану, но за счет армянских сторон, это будет неприемлемо.
Нвер Мнацаканян – Что нового в поведении Азербайджана?
Шаварш Кочарян – То, что происходило в последнее время, начинаяя с сегодняшнего президентства президента, постепенно усиливается акцентирование. Это касается и армянофобии, и агрессивности, и попыткам дискредитирования деятельности Минской группы ОБСЕ. Все это стало лишь более акцентированным, явным и целостным. В остальном все то же самое.
Нвер Мнацаканян – Евросоюз вновь подтвердил свою полную поддержку сопредседателям. Еще один аргумент, что европейские структуры не намерены действовать согласно азербайджанскими настроениям. В таком случае, что ищет Азербайджан?
Шаварш Кочарян – Давайте, все-таки, попробуем понять, чем мешает Азербайджану это сопредседательство. Вот о чем надо говорить. Это исключительный случай, когда конфликт …
Нвер Мнацаканян – Чем мешало, или чем сейчас стало мешать?
Шаварш Кочарян – Всегда мешало. Сопредседательство состоит из трех постоянных членов Совета Безопасности ООН: России, США и Франции, которые, будучи постоянными членами СБ ООН, ответственны за соблюдение мира на всей платене.
�? все время повторяют: только мирное разрешение. Так что у этого сопредседательства две миссии: первое, способствовать, чтобы стороны пришли к согласию, которое не выполняется из-за такой деструктивной политики Азербайджана, второе, смирительная рубашка, чтобы не были возобновлены военные действия.
Такова реальность. В данных обстоятельствах, сопредседатели не выгодны Азербайджану, так как не выгодны те принципы, на основе которых должно состояться урегулирование, кроме того не выгодны ему и в качестве смирительной рубашки.
Нвер Мнацаканян – Поскольку Вы упомянули об этом, приведу небольшой цитату из сегодняшнего заявления: «Отсутствие механизмов расследования нарушения режима прекращения огня позволяет сторонам возлагать вину друг на друга». А что жр мешает установлению механизмов? Кто мешает?
Шаварш Кочарян – Это ясно, и всем хорошо об этом известно.
Нвер Мнацаканян – Но не высказываются.
Шаварш Кочарян – Я согласен с Вами. Потому что до тех пор, пока не говориться адресовано, кто нарушитель, у Азербайджана создается впечатление, что, все равно, все его подобные шаги сойдут с рук.
Нвер Мнацаканян – Нет, оставим пока нарушение: кто против установления механизмов? Хоть об этом должны говорить.
Шаварш Кочарян – Это “против” было выражено очень ясно. Кроме заявлений, в свое время Азербайджан согласился, что да, нужно создать такой механизм. Для создания механизма была предусмотрена соответствующая сумма я бюджете ОБСЕ.
Азербайджан поставил под угрозу вето весь бюджет ОБСЕ на следующий год (проблема в том, что бюджет ОБСЕ утверждается только консенсусом; достаточно хоть одного голоса против, и он не утвердиться). Сказали, если для этого механизма выделите сумму, мы наложим вето. Были вынуждены отступить. Т.е. это настолько очевидно, что выступает против именно Азербайджан.
Нвер Мнацаканян – Но все же, что касается бессмысленной осторожности сопредседателей. Непонятной осторожности. Правильно формулирую?
Шаварш Кочарян – Сформулировать можно по-разному, но все-таки я думаю, что международное сообщество должно более четко сформулировать свой подход. Например: Вы сказали, что посол США в Азербайджане говорит о правах человека, сравнивая с Майданом.
Если мы говорим в контексте урегулирования карабахского конфликта, то должно было быть сказано другое: если ты подвергаешь своих граждан давлениям, убиваешь, арестовываешь, как может прийти тебе на ум, что армянство Карабаха может быть под твоим подчинением?
Вот это было бы понятным, потому что, с одной стороны, говорить о Майдане, а с другой стороны – о карабахском конкфликте, находится на разный логических плоскостях. С этой точки зрения, да, такая ситуация должна принудить и сопредседателей, и международное сообщество, и армянские стороны проанализировать все это. Добавлю лишь одно.
По сути, то, что делает Азербайджан, однозначно направлено на сохранение статуса кво. Это факт. �? одновременно по всем углам слезно заявляет, что статус-кво неприемлем. Весьма интересная ситуация. На деле, именно Азербайджан любой ценой старается сохранить статус-кво!
Нвер Мнацаканян – Таким образом, мы имеем дело с новой ситуацией вокруг конфликта?
Шаварш Кочарян – А что значти новая ситуация? Если в переговорном процессе, то становится ясным, что Азербайджан никаким образом не готов к обеспечению прогресса в переговорном процессе. Он продолжает исходить из принципа; “либо все, либо ничего”. Естественно, результатом этого будет ничего. Ситуация нова постокльку, поскольку давно сформулировавшаяся политика Азербайджана более акцентирована и более непрекрыта. В этой связи: да.
Нвер Мнацаканян – Т.е. на этом фоне маловероятно, что переговорный процесс войдет в активную фазу?
Шаварш Кочарян – Знаете, не думаю, что такая ситуация способствует прогрессу в переговорном процессе. Не думаю. Более того, смотрите, говорили же об оккупированных территориях. Если есть оккупированные территории, то это территории НКР.
Когда упоминаешь об этом, азербайджанцы говорят. “Как можем мы сами себя оккупировать? Карабах не признан”. Но существует Резолюция ООН от 1974г., определяющая, что означает агрессия, следовательно и оккупация. Агрессия – там дано очень четкое определение – военное посягательство со стороны одного государства на территорию, суверенитет другого государства, где также дается разъяснение: понятие “государство” не предопределяется ни признанием, ни членством в ООН.
Т.е. если совершаешь военное действие против государства, которое является непризнанного, не является членом ООН – это агрессия. Очевидно, что в данном случае мы имеем дело с агрессором: с Азербайджаном. В данной ситуации проблема может быть урегулирована только на следующих двух основах:
первое, реализованное право самоопределения народа НКР,
второе, ответственность Азербайджана за развернутыю против самоопределившейся НКР агрессию и ее последствия.