Գյուլբենկյաններ. Ռշտունի ազնվատոհմից մինչ համաշխարհային բարեգործ
Մեդիամաքսի «Հայ գերդաստաններ» շարքն այս անգամ անդրադարձել է Գյուլբենկյան գերդաստանի անդամներին, որոնցից ամենանշանավորի` Գալուստ Գյուլբենկյանի միջոցներով ստեղծված եւ նրա անունը կրող հիմնադրամը ցայսօր օգնության ձեռք է մեկնում աշխարհի շատ ազգերին` այդ թվում նաեւ հայ ժողովրդին:
Գյուլբենկյանները հայ Ռշտունիների ժառանգներն են
Ըստ պատմաբան Գեւորգ Փամբուկյանի, Գյուլբենկյան ընտանիքի ծագումը հասնում է մինչեւ 4-րդ դար` Ռշտունի նախարարական տոհմ: Վերջիններս իշխում էին պատմական Հայաստանի Վանա լճի հարավային կողմում` Ռշտունիքում: 11-րդ դարում Արծրունիների հզոր իշխանական տոհմի հետ հակամարտության պատճառով նրանք բնակություն են հաստատում  Կապադովկիայի Կեսարիա քաղաքում, ուր ստանում են Վարդ Պատրիկ ազնվական տիտղոսը: 17-րդ դարում Ռշտունիները, փորձելով խուսափել թուրքական հալածանքներից, իրենց տիտղոսը թարգմանում են թուրքերեն` «Գյուլ» «Բենկ»: Այս գերդաստանը Կեսարիայի հարուստ եւ հայտնի ընտանինքերից էր, որի անդամներին էին պատկանում մի քանի առեւտրատներ: Վարկածներից մեկի համաձայն, տեղի թուրքական իշխանությունների հալածանքներից փախչելով, 19-րդ դարի կեսին Սարգիս եւ Տիրուհի Գյուլբենկյանները Կեսարիայից տեղափոխվում են Կոստանդնուպոլիս (Ստամբուլ), ուր հիմնում են իրենց առեւտրատունը: Ըստ մեկ այլ վարկածի, Գյուլբենկյան ընտանիքի տեղափոխումը կրում էր սեփական բիզնեսը զարգացնելու եւ ընդլայնելու նպատակ:
Գալուստ Գյուլբենկյանը՝ մանուկ
Լուսանկարը՝  http://seiran1972.blogspot.com
Հաստատվելով Պոլսում` Գյուլբենկյանները հիմնում են իրենց առեւտրատունը, զբաղվում բարեգործությամբ, մասնավորապես, հատկացումներ կատարելով քաղաքի ցայսօր գործող «Սուրբ փրկիչ» հիվանդանոցին, որը կառուցվել էր 1835թ. Հարություն ամիրա Պեզճյանի ջանքերով՝ Կարապետ ամիրա Պալյանի եւ նրա աներոջ` Հովհաննես Սերվերյանի նախագծով: Հատկանշական է, որ հենց այս հիվանդանոցի տարածքում գտնվող նույնանուն եկեղեցու բակում են հանգչում Սարգիս եւ Տիրուհի Գյուլբենկյանների աճյունները:
«Նավթային դիվանագիտության Թահլեյրանը». Գալուստ Գյուլբենկյանը դառնում է ժամանակի ամենաազդեցիկ եւ հարուստ մարդկանցից մեկը
Սարգիս եւ տիրուհի Գյուլբենկյաններն ունենում են երեք զավակ: Առաջնեկը` Գալուստ Գյուլբենկյանը ծնվում է 1869 թ-ին: Նա առանձնանում էր մտավոր բարձր կարողություններով, եւ հայրը կարծում էր, թե որդին պետք է շարունակի իր գործը` զբաղվի մանուֆակտուրայով, սակայն Գալուստ Գհուլբենկյանն այլ ճանապարհ է ընտրում` որոշելով զբաղվել նավթային արդյունաբերությամբ: Անգլիայի Թագավորական քոլեջում ուսումը փայլուն ավարտելուց հետո Գալուստ Գյուլբենկյանը ժամանակի հայ մեծահարուստ Մանթաշյանի հորդորով (ում առեւտրական գրասենյակը գտնվում էր Գյուլբենկյանների առեւտրատան հարեւանությամբ) ուղեւորվում է Բաքու, ուր ծանոթանում է «սեւ ոսկու»  արդյունաբերությանը: Բաքվում անցկացրած ժամանակահատվածը եւ նավթային գործի հետ սերտ առնչությունն իսկական դպրոց են դառնում հայ երիտասարդի համար, ով 1891թ. հրատարակում է «Անդրկովկասը եւ Ապշերոնյան թերակղզին. Ճանապարհորդական հուշեր» գիրքը: Այս աշխատությունը, ինչպես նաեւ Գյուլբենկյանի տպագրած գիտական հոդվածները, նրա վրա սեւեռեցին թուրքական կառավարության ուշադրությունը: Արդեն 1912թ. ստեղծվում է Թուրքական նավթային ընկերությունը, որի արժեթղթերի 15%-ը պատկանում էր բրիտանական քաղաքացիություն ստացած Գալուստ Գյուլբենկյանին: Վերջինիս 1898թ. վստահվեց Մեծ Բրիտանիայում եւ Ֆրանսիայում օսմանյան դեսպանությունների տնտեսական խորհրդականի պաշտոնը:
Օսմանյան կայսրության փլուզումից հետո իսկական խառնաշփոթ սկսվեց Իրաքում գտնվող նավթային հանքերին տիրանալու համար: 1928թ. կնքված համաձայնագրով, որը պատմության մեջ մտավ որպես «կարմիր գծի» համաձայնագիր, Թուրքական նավթային ընկերությունը վերափոխվեց Իրաքի նավթային ընկերության: Դրա բաժնետոմսերի 5%-ը բաժին հասավ Գալուստ Գյուլբենկյանին, եւ այսպիսով նա ստացավ հանրահայտ «Պարոն 5%» մականունը: Հատկանշական է, որ այդ կարմիր գծերը, որոնք համաձայնագրի ամենակարեւոր բաղադրիչներից էին, գծվել էին հենց «Պարոն 5%-ի» կողմից` մատնանշելու նավթային ընկերությունների գործունեության սահմանները` նրա անվանը ավելացնելով նաեւ «Նավթային դիվանագիտության Թահլեյրան» կոչումը: Այսպիսով, Գալուստ Գյուլբենկյանը դառնում է ժամանակի ամենահարուստ եւ ազդեցիկ մարդկանցից մեկը:
Գալուստ Գյուլբենկյան հայը
Գալուստ Գյուլբենկյանը, լինելով նավթաարդյունահանման ոլորտի հմուտ մասնագետ, ազատ տիրապետելով մի քանի լեզուների, ունենալով դիվանագետի ի վերուստ տրված շնորհք եւ արդյունքում «սեւ ոսկու» շուկայում դառնալով իրական լեգենդ` ամենեւին կտրված չէր հայկական միջավայրից: Բավական է նշել, որ նա որոշ ժամանակ եղել է Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության նախագահը, սակայն Սովետական Հայաստանի կառավարության հետ կապված խնդիրները, Միության գումարների տնօրինման հարցերը ստիպեցին հայ բարերարին հրաժարվել այդ պաշտոնից: Չնայած այս հանգամանքին՝ մեծանուն հայը շարունակում էր հայ ժողովրդին ցուցաբերել իր աջակցությունը: Գյուլբենկյանը ներդրումներ է կատարում Նուբարաշեն եւ Նոր Կեսարիա թաղամասերի շինարարության գործում, նրա միջոցներով ապաստան են ստանում հազարավոր հայ գաղթականներ, հիմնվում է Ստամբուլի «Սուրբ Նշան» ազգային հիվանդանոցի նոր շենքը, Լոնդոնի Հայ առաքելական եկեղեցին, Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանին կից Գյուլբենկյան մատենադարանը եւ այլն:
Գալուստ Գյուլբենկյան ինժեները
Լուսանկարը՝  http://prosimetron.blogspot.com
Գալուստ Գյուլբենկյանը աստվածավախ եւ ավանդապաշտ մարդ էր: Նրա համար մայրենի լեզուն ամենագեղեցիկն էր եւ նախընտրելին: Այս մասին պատմում է  «Գյուլբենկյան հիմնադրամի» հայկական բաժանմունքի Հայաստանի ներկայացուցիչ Պերճ Ստեփանյանը «Առաջին այրեր» հաղորդաշարին տված հարցազրույցում` հիշատակելով երկու մեծ հայերի` Վիլիամ Սարոյանի եւ Գալուստ Գյուլբենկյանի միջեւ կայացած հանդիպումը: Գյուլբենկյանը, ում համար շատ ոգեւորիչ էր ճանաչել այդ ժամանակ արդեն հայտնի գրող դարձած Սարոյանին, առաջարկում է նրան բարձրաձայն խոսել մայրենի լեզվով` ցույց տալու հայերենի գեղեցկությունը: Ինչպես նշել է Վիլիամ Սարոյանը, հայ նավթամագնատը խոսում էր հիանալի արեւմտահայերենով:
Մեկ այլ պատմություն հայտնում է պատմական գիտությունների թեկնածու Վահրամ Ղարախանյանը. ամերիկաբնակ հայ գրող, ճարտարագետ Գուրգեն Յանիկյանը գրազ է գալիս իր օտարերկրացի ընկերոջ հետ, որ թեպետ անձամբ չի ճանաչում Գալուստ Գյուլբենկյանին, սակայն կարող է ծանոթանալ եւ նույնիսկ մեկ բաժակ շամպայն խմել նրա հետ: Այսպիսով, Յանիկյանն ընկերոջ հետ ժամանում է Փարիզ, գտնում այն հյուրանոցը, ուր կանգ էր առել Գյուլբենկյանը: Տեղեկանալով, որ հայ մեծահարուստն արդեն իր համարում է, Գուրգեն Յանիկյանը գնում է այնտեղ եւ թակում դուռը: Գյուլբենկյանը դուռը բաց անելով՝ ծանոթանում է հայ երիտասարդի հետ` հարցնելով, թե ինչ է ցանկանում… Յանիկյանը պատասխանում է, որ չի եկել փող խնդրելու, քանի որ իր աշխատածը հերիքում է իրեն, չի եկել խելք ուզելու, քանի որ անհնար է այն տալ ու վերցնել, այլ պարզապես եկել է հպարտորեն սեղմելու իր ազգակցի ձեռքը:  Գյուլբենկյանը մեկնում է իր ձեռքը եւ կատակով ասում. «Ահա՛ այն, սեղմե՛ք»: Զրույցի բռնվելով իրեն անծանոթ հայ երիտասարդի հետ` նավթամագնատը շատ հարցերի մասին է խոսում` վերջում նշելով, որ երջանիկ կլիներ նրա նման որդի ունենալ, եւ որ Յանիկյանն ամեն հարցով կարող է դիմել իրեն:
Այսպիսի պատմությունները, կապված Գալուստ Գյուլբենկյանի հետ, ինչպես նաեւ նրա բարեգործությունների մասին շատ են: Նրան վերագրվում է նաեւ 1918թ. նոր անկախացած Հայաստանում դրամագլուխ ստեղծելու առաջարկը, որը հանրապետության կարճ գոյության պատճառով իրականություն չդարձավ:
«Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամ». համաշխարհային բարեգործներ
Գալուստ Գյուլբենկյանը կյանքի վերջին տարիներն անց է կացնում Պորտուգալիայի Լիսաբոն քաղաքում: Հենց այստեղ է գտնվում 1956թ. հայ մեծահարուստի կտակի համաձայն ստեղծված բարեգործական հաստատությունը, որը կրում է նրա անունը: Խնամակալների խորհրդի կողմից կառավարվող այս հիմնադրամը, որը գործում է մինչ այժմ, մեծ նյութական բարիքներ է բերում պորտուգալական պետությանը:
Մարտին Եսայանը եւ Սերժ Սարգսյանը
Լուսանկարը՝  ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակ
Դեռեւս ՀԲԸՄ նախագահության տարիներին Գալուստ Գյուլբենկյանը բախվել էր Սովետական Հայաստանի կառավարության կոշտ դիրքորոշմանը եւ մեղադրանքներին, քանի որ սովետական իշխանությունները վախենում էին Սփյուռքը միավորող այդպիսի հզոր ուժի գոյությունից: Ինչ վերաբերում է Մեծ Բրիտանիային, ապա Գյուլբենկյանն այդպես էլ չներեց Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին իրեն «տեխնիկական թշնամի» հայտարարելու բրիտանական կառավարության որոշումը` հրաժարվելով իր արվեստի գործերի հավաքածուն բրիտանական թանգարանին թողնելու որոշումից: Այսպիսով, Գալուստ Գյուլբենկյանը, ով, ինչպես հայտնի է, ամեն կերպ ջանում էր խելամտորեն տնօրինել իր ունեցվածքը, որոշում է կայացնում ունեցվածքի մեծ մասը թողնել բարեգործական ընկերությանը, որի կենտրոնական գրասենյակը պետք է գտնվեր հարմար օրենսդրական դաշտ ունեցող Լիսաբոնում, իսկ խնամակալների խորհրդի մշտական անդամներից պետք է լինեին դստեր` Ռիտա Եսայանի (Ռիտա Գյուլբենկյանը ամուսնացած էր Գեւորգ Եսայանի հետ) ժառանգները: Հարկ է նշել, որ Գալուստ Գյուլբենկյանը որդուն` Նուբար Գյուլբենկյանին, թողել էր իր ժառանգության միայն մի փոքր մասը, քանի որ վերջինիս համարում էր ցոպ ու շվայտ կյանքի սիրահար:
1956 թ-ին՝ Գալուստ Գյուլբենկյանի մահից հետո, հիմնվում է «Գյուլբենկյան բարեգործական հիմնադրամը»: Շուտով այնտեղ բացվում է հայկական բաժանմունք, թեպետ կտակում դրա անմիջական ցուցումը չկար:
Գալուստ Գյուլբենկյանի միակ թոռը` հայտնի իրավաբան Միաքայել Եսայանը, շուրջ երեք տասնամյակ ղեկավարել է հիմնադրամը: Այժմ Գալուստ Գյուլբենկյանի ժառանգներից խնամակալների խորհրդի անդամ է Մարտին Եսայանը` Ռիտա Գյուլբենկյանի թոռը, ով հիմնադրամի լոնդոնյան գրասենյակի տեսուչն է, Մեծ Բրիտանիայի եւ Իռլանդիայի հայ համայնքների բաժանմունքի ղեկավարը: 2012թ. վերջինս հանդիպում ունեցավ ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ` ներկայացնելով Գյուլբենկյան հիմնադրամի գործունեությունը եւ քննարկելով համագործակցության հնարավոր տարբերակները: Չնայած այն հանգամանքին, որ Գյուլբենկյան հիմնադրամը այժմ մի շարք ծրագրեր է իրականացնում Երեւանում, Գյումրիում, Սյունիքի մարզում, օգնում է Հայաստանում հաստատված սիրիահայերին, աջակցություն է ցույց տալիս Երեւանի պետական համալսարանին եւ այլ գիտական հաստատություններին, այնուամենայնիվ, Վահրամ Ղարախանյանի կարծիքով, Հայաստանի եւ հիմնադրամի համագործակցության ներուժը շատ ավելի մեծ է, եւ երկուստեք կամքի առկայության դեպքում կարելի է այն խորացնել, որպեսզի Հայաստանը հիմնադրամի նվիրատվություններից օգտվող երկրների գոնե առաջին հնգյակում հայտնվի՝ այն հիմնադրամի, որը ստեղծվել է հայորդու տաղանդի, աշխատասիրության եւ բարի կամքի շնորհիվ:

Гюльбенкяны: От дворянского рода Рштуни до международного благотворителя
Цикл «Армянские фамилии» на этот раз коснулся членом семьи Гюльбенкянов, на средства самого известного из которых, Галуста Гюльбенкяна создан фонд, который по сей день протягивает руку помощи многим народам мира, в том числе и армянскому народу.
Гюльбенкяны – потомки армянских Рштуни
Согласно историку Геворгу Памябукяну, происхождение семьи Гюльбенкян восходит к IV веку – к нахарарскому роду Рштуни. Последние властвовали в южной части озера Ван исторической Армении – Рштунике. В XI веке по причине конфликта с сильным княжеским родом Арцруни они поселились в городе Кесария Каппадокии, где получают дворянский титул Вард Патрик. В XVII веке Рштуни, пытаясь избежать турецких гонений, перевели свой титул на турецкий «Гюль» «Бенк». Этот род был известным и богатым в Кесарии, ему принадлежали несколько торговых домов. Согласно одной из версий, убегая от притеснений местных турецких властей, в середине XIX века Саркис и Тируи Гюльбенкяны перебираются из Кесарии в Константинополь (Стамбул), где основывают свой торговый дом. По другой версии, переезд семьи Гюльбенкян имел целью развить и расширить бизнес.
Поселившись в Константинополе, Гюльбенкяны основали свой торговый дом, занимались благотворительностью, в частности, финансируя действующую до сих пор больницу Сурб Пркич города, построенную в 1835 году усилиями амира Арутюна Пезчяна по проекту амира Карапета Паляна и его тестя Ованеса Серверяна. Примечательно, что во дворе одноименной церкви на территории этой больницы покоятся прахи Саркиса и Тируи Гюльбенкянов.
«Талейран нефтяной дипломатии»: Галуст Гюльбенкян становится одним из самых влиятельных и богатых людей своего времени
У Саркиса и Тируи Гюльбенкянов было трое сыновей. Первенец, Галуст Гюльбенкян, родился в 1869 году. Он отличался высокими интеллектуальными способностями и отец считал, что сын должен продолжить его дело, заниматься мануфактурой, однако Галуст избирает иной путь, решив заняться нефтепромышленностью. Блестяще окончив учебу в Английском королевском колледже, Галуст Гюльбенкян, по совету известного богатея того времени Манташяна (чей торговый офис находился пососедству с торговым домом Гюльбенкянов) отправляется в Баку, где знакомится с промышленностью «черного золота». Проведенное в Баку время и тесное общение с нефтепромышленностью становятся для молодого армянина подлинной школой, и в 1891 году он издает книгу «Закавказье и Апшеронский полуостров: путевые заметки». Этот труд, равно как и научные статьи Гюльбенкяна привлекли к нему внимание турецкого правительства. Уже в 1912 году создается Турецкая нефтяная кампания, 15 процентов акций которой принадлежали получившему британское гражданство Галусту Гюльбенкяну. В 1898 году ему был доверен пост экономического советника Османских посольств в Великобритании и Франции.
После развала Османской империи начался подлинный переполох за овладение �?ракскими нефтяными промыслами. Заключенным в 1928 году соглашением, которое вошло в историю под названием «Соглашение красной линии», Турецкая нефтяная кампания была реформирована в �?ракскую нефтяную кампанию и 5% ее акций достались Галусту Гюльбенкяну, за что он получил прозвище «господин 5 процентов». Примечательно, что эти красные линии, являвшиеся важнейшими компонентами соглашения, были начертаны именно «господином 5%» с указанием границ функционирования нефтяных кампаний, что прибавило к его имени также титул «Талейран нефтяной дипломатии». Таким образом, Галуст Гюльбенкян становится одним из самых богатых и влиятельных людей своего времени.
Армянин Галуст Гюльбенкян
Галуст Гюльбенкян, будучи опытным специалистом нефтяной промышленности, свободно владея несколькими языками, обладая данным свыше талантом дипломата и в итоге став подлинной легендой на рынке «черного золота», абсолютно не был оторван от армянской среды. Достаточно отметить, что он был определенное время председателем Всеобщего армянского благотворительного союза, однако проблемы, связанные с правительством Советской Армении, вопросы распоряжения финансами союза вынудили армянского благотворителя отказаться от этого поста. Несмотря на это обстоятельство, великий армянин продолжал оказывать содействие армянскому народу. Гюльбенкян вкладывает инвестиции в строительство кварталов Нубарашен и Новая Кесария, на его средства получают пристанище тысячи армянских беженцев, закладывается новое здание стамбульской больницы «Сурб Ншан», Армянская Апостольская церковь в Лондоне, матенадаран Гюльбенкян при армянском патриаршестве �?ерусалима и т. д.
Галуст Гюльбенкян был богобоязненным человеком и почитал традиции. Родной язык был для него самым прекрасным и предпочтительным. Об этом рассказывает представитель Армении в армянском отделении фонда «Гюльбенкян» Перч Степанян, который в интервью в цикле передач «Первые мужи» упоминает о встрече, состоявшейся между двумя великими армянами – Вильямом Сарояном и Галустом Гюльбенкяном. Гюльбенкян, для которого было весьма воодушевляющим знакомство с известным уже в то время писателем Вильямом Сарояном, предлагает ему беседовать на родном языке, чтобы показать красоту армянского языка. Как отметил Вильям Сароян, армянский нефтемагнат говорил на замечательном западноармянском языке.
Другую историю повествует кандидат исторических наук Ваграм Караханян: армянский писатель, архитектор Гурген Яникян, проживающий в Америке, заключает пари с иностранным другом, что хотя и не знаком лично с Галустом Гюльбенкяном, но может познакомиться, даже выпить с ним бокал шампанского. Яникян с другом приезжают в Париж, находят гостиницу, где остановился Гюльбенкян. Узнав, что он уже в своем номере, Яникян направляется туда и стучит в дверь. Гюльбенкян, открыв дверь, знакомится с молодым армянином и спрашивает, чего ему угодно… Яникян отвечает, что пришел не просить денег, поскольку заработанного ему хватает, не пришел просить разума, поскольку его невозможно дать или взять, а просто пришел гордо пожать руку соотечественника. Гюльбенкян протягивает руку и в шутку произносит: «Вот она, пожмите». Увлекшись беседой с незнакомым молодым армянином, нефтемагнат говорит о многих вопросах, в заключение отметив, что счастлив бы был иметь такого сына и что Яникян может обращаться к нему по любому вопросу.
Подобных историй, связанных с Галустом Гюльбенкяном, а также о его благотворительности, много. Ему приписывается также предложение создать в 1918 году в обретшей независимость Армении уставной фонд, которое не было осуществлено ввиду краткости существования Республики.
«Фонд Галуст Гюльбенкян»: мировые благотворители
Последние годы жизни Галуст Гюльбенкян провел в городе Лиссабон Португалии. �?менно здесь находится созданное по завещанию великого богача благотворительное учреждение, носящее его имя. Управляемый советом попечителей, фонд этот, который функционирует по сей день, приносит большие материальные блага государству Португалия.
Еще в годы председательства ВАБС, Галуст Гюльбенкян столкнулся с жесткой позицией и обвинениями правительства Советской Армении, поскольку советские власти боялись существования столь мощной силы, объединяющей Диаспору. Что касается Великобритании, то Гюльбенкян так и не простил решение Британского правительства объявить его «техническим врагом» в годы Второй Мировой войны, отказавшись от решения оставить Британскому музею свою коллекцию произведений искусства. Таким образом Галуст Гюльбенкян, который, как известно, всемерно старался разумно распоряжаться своим имуществом, решил большую часть его оставить благотворительному обществу, центральная штаб-квартира которого должна была находиться в Лиссабоне, имеющем подходящее законодательное поле, а постоянными членами совета попечителей должны были быть наследники дочери Риты Есаян (Рита Гюльбенкян была замужем за Геворгом Есаяном). Следует отметить, что сыну своему, Нубару Гюльбенкяну, Галуст Гюльбенкян оставил лишь малую часть своего наследства, поскольку считал последнего любителем разгульной жизни.
После кончины Галуста Гюльбенкяна в 1956 году был основан «Благотворительный фонд Гюльбенкян». Вскоре в нем открывается армянское отделение, хотя прямого указания на этот счет в завещании не было.
Единственный внук Галуста Гюльбенкяна, известный юрист Микаел Есаян, около трех десятилетий руководил фондом. Ныне из наследников Галуста Гюльбенкяна членом совета попечителей является Мартин Есаян, внук Риты Гюльбенкян, который является инспектором Лондонского офиса фонда, руководителем отделения армянских общин Великобритании и �?рландии. В 2012 году он встречался с министром Диаспоры РА Грануш Акопян, представляя деятельность фонда Гюльбенкян, чтобы обсудить возможные варианты сотрудничества. Несмотря на то обстоятельство, что фонд Гюльбенкян ныне осуществляет ряд программ в Ереване, Гюмри, Сюникской области, помогает переехавшим в Армению сирийским армянам, оказывает содействие Ереванскому государственному университету и другим научным учреждениям, тем не менее, по мнению Ваграма Караханяна, потенциал сотрудничества Армении и фонда намного больше и при наличии обоюдной воли можно его углубить, дабы Армения оказалась хотя бы в первой пятерке стран, пользующихся пожертвованиями фонда, созданного благодаря таланту, трудолюбию и доброй воле армянина.