Վիրահայոց թեմի մեկօրյա դպրոցներում ավարտվեցին տարեվերջյան քննությունները
Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում գործում են երկու մեկօրյա դպրոցներ, որտեղ 10 և բարձրի տարիքի մարդիկ կարող են սովորել մեսրոպատառ հայերենը, ծանոթանալ Հայոց Եկեղեցու և հայ ժողովրդի պատմությանը:Ուսուցումը այստեղ երկամյա է: Անկախ տարիքից, երբեմնի ոչ իրենց մեղքով արմատներից կտրված շատ ու շատ հայերի այս դպրոցներում տրվում է մայրենին սովորելու հնարավորություն:
Այս ուսումնական տարում Վիրահայոց թեմի «Սուրբ Գրիգոր Նարեկացի» շաբաթօրյա և «Սուրբ Եղիա Մարգարե» կիրակնօրյա դպրոցներում սովորում էր շուրջ 200 սան: Ըստ գործող ծրագրի, ուսումնական տարվա վերջում անց են կացվում փոխադրական և ավարտական քննություններ՝ ի հայտ բերելու սաների ստացած գիտելիքները:
Ընթացիկ տարվա մայիսի 24-25-ին երկու՝ դպրոցների հայերենի ուսուցման առաջին դասարաններում անցկացվեցին փոխադրական քննություններ: Ընդհանուր առմամբ քննություններին մասնակցեցին շուրջ 70 առաջին դասարանցիներ: Քննական հանձնաժողովի գնահատմամբ, որի կազմում էին Թեմի կրթական բաժնի պատասխանատու Եվգենյա Մարկոսյանը, Սբ. Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Սամվել քահանա Թորոսյանը, «Հայարտուն» կենտրոնի հոգևոր տեսուչ Գևորգ սարկավագ Անտոնյանը և հայոց լեզվի ուսուցչուհիներ Ռոզա Զոհրաբյանը և Թամարա Գաբոյանը, երկու դպրոցների սովորողներն էլ դրսևորեցին բավարար գիտելիքներ, քանզի նրանք կարողացել էին հաղթահարել գրաճանաչության դասընթացը և մայրենիից ստացել նախնական գիտելիքներ: Արդյունքում հայտնի դարձավ, որ հայերենի ուսումնառությունը արդեն երկրորդ տարում երկու դպրոցներում միասին շարունակելու են 60-ից ավելի հայորդիներ:
Մայիսի 31-ին և հունիսի 1-ին հայերենից վկայագրի համար բանավոր քննություն հանձնեցին նաև վերոնշյալ դպրոցում արդեն երկրորդ տարին սովորողները: Իրենց արմատներից կտրված, բայց նախնիների լեզուն սովորելու ձգտում և նպատակ ունեցող տարբեր տարիքի աշակերտի կարգավիճակ ունեցող քաղաքացիներ, արդեն գրագետ հայերենով պատասխանում էին հայոց լեզվին, հայ ժողովրդի և Հայոց Եկեղեցու պատմությանը վերաբերող տարբեր հարցերի, իրենց խոսքը լրացնում հայ գրականությունից նմուշների արտասանությամբ: Ուրախալի է, որ 2013-2014 ուսումնական տարում հայերենի մեկօրյա ծրագիրը ավարտեցին 45 հայորդիներ: Նրանք Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում հանդիսավոր պայմաններում կստանան Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի Աստվածահաճո օրհնությունը և հայերենի դասընթացն ավարտելու վկայագիր:

В однодневных школах Епархии ААЦ в Грузии завершились экзамены
В центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии действуют две однодневные школы, в которых люди 10-ти лет и старше могут обучиться армянскому языку, узнать больше об Армянской Церкви и истории армянского народа. Учебный курс длится два года. Множество армян, независимо от возраста, часто не по собственной вине оторванные от своих корней, получают возможность изучить родной язык.
В этом учебном году почти 200 воспитанников обучались в субботней школе им. Св. Григора Нарекаци и воскресной школы им. Св. Пророка Егия. Согласно существующей программе, чтобы проверить полученные знания учеников, в конце учебного года проводятся переводные и выпускные экзамены.
24-25 мая 2014 года в первых классах обеих школ изучения армянского языка прошли переводные экзамены. В целом в экзаменах приняли участие 70 учеников первого класса. По оценке экзаменационной комиссии, в состав которой вошли ответственная за отдел образования Епархии ААЦ в Грузии Евгения Маркосян, духовный пастырь церкви Сурб Эчмиадзин города Тбилиси, священник Самвел Торосян, духовный смотритель центра «Айартун», дьякон Геворг Антонян и педагоги армянского языка Роза Зограбян и Тамара Габоян, ученики обеих школ показали достаточный уровень знаний, так как им удалось научиться читать-писать и получить начальные знания армянского языка. В результате стало ясно, что уже на следующий год более 60 армян продолжат изучение армянского языка в обеих школах.
31-го мая и 1-го июня ученики второго класса вышеуказанных школ сдали заключительный экзамен на получение сертификата по армянскому языку. Оторванные от своих корней, но обладающие стремлением и желанием изучить язык своих предков, граждане разного возраста, обладающие статусом учеников, уже грамотно отвечали на армянском на вопросы, касающиеся армянского языка, армянского народа и Армянской Церкви, дополняли свою речь цитатами из армянской литературы. Радостно отметить, что в 2013-2014 учебном году однодневную программу изучения армянского языка завершили 45 армян. Они в торжественных условиях в церкви Сурб Эчмиадзин получат сертификат об окончании курсов армянского языка и благословение главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна.