Վիրահայոց թեմի մեկօրյա դպրոցներում ավարտվեցին տարեվերջյան քննությունները
Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում գործում են երկու մեկօրյա դպրոցներ, որտեղ 10 և բարձրի տարիքի մարդիկ կարող են սովորել մեսրոպատառ հայերենը, ծանոթանալ Հայոց Եկեղեցու և հայ ժողովրդի պատմությանը:Ուսուցումը այստեղ երկամյա է: Անկախ տարիքից, երբեմնի ոչ իրենց մեղքով արմատներից կտրված շատ ու շատ հայերի այս դպրոցներում տրվում է մայրենին սովորելու հնարավորություն:
Այս ուսումնական տարում Վիրահայոց թեմի «Սուրբ Գրիգոր Նարեկացի» շաբաթօրյա և «Սուրբ Եղիա Մարգարե» կիրակնօրյա դպրոցներում սովորում էր շուրջ 200 սան: Ըստ գործող ծրագրի, ուսումնական տարվա վերջում անց են կացվում փոխադրական և ավարտական քննություններ՝ ի հայտ բերելու սաների ստացած գիտելիքները:
Ընթացիկ տարվա մայիսի 24-25-ին երկու՝ դպրոցների հայերենի ուսուցման առաջին դասարաններում անցկացվեցին փոխադրական քննություններ: Ընդհանուր առմամբ քննություններին մասնակցեցին շուրջ 70 առաջին դասարանցիներ: Քննական հանձնաժողովի գնահատմամբ, որի կազմում էին Թեմի կրթական բաժնի պատասխանատու Եվգենյա Մարկոսյանը, Սբ. Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Սամվել քահանա Թորոսյանը, «Հայարտուն» կենտրոնի հոգևոր տեսուչ Գևորգ սարկավագ Անտոնյանը և հայոց լեզվի ուսուցչուհիներ Ռոզա Զոհրաբյանը և Թամարա Գաբոյանը, երկու դպրոցների սովորողներն էլ դրսևորեցին բավարար գիտելիքներ, քանզի նրանք կարողացել էին հաղթահարել գրաճանաչության դասընթացը և մայրենիից ստացել նախնական գիտելիքներ: Արդյունքում հայտնի դարձավ, որ հայերենի ուսումնառությունը արդեն երկրորդ տարում երկու դպրոցներում միասին շարունակելու են 60-ից ավելի հայորդիներ:
Մայիսի 31-ին և հունիսի 1-ին հայերենից վկայագրի համար բանավոր քննություն հանձնեցին նաև վերոնշյալ դպրոցում արդեն երկրորդ տարին սովորողները: Իրենց արմատներից կտրված, բայց նախնիների լեզուն սովորելու ձգտում և նպատակ ունեցող տարբեր տարիքի աշակերտի կարգավիճակ ունեցող քաղաքացիներ, արդեն գրագետ հայերենով պատասխանում էին հայոց լեզվին, հայ ժողովրդի և Հայոց Եկեղեցու պատմությանը վերաբերող տարբեր հարցերի, իրենց խոսքը լրացնում հայ գրականությունից նմուշների արտասանությամբ: Ուրախալի է, որ 2013-2014 ուսումնական տարում հայերենի մեկօրյա ծրագիրը ավարտեցին 45 հայորդիներ: Նրանք Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում հանդիսավոր պայմաններում կստանան Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի Աստվածահաճո օրհնությունը և հայերենի դասընթացն ավարտելու վկայագիր:

Final exams at one-day schools of the Armenian Diocese in Georgia come to an end
There are two one-day schools at the Hayartun Center of the Armenian Diocese in Georgia, where people starting from 10 years of age can learn Armenian language, history and learn more about the Armenian Church. This is a two-year learning course. Many Armenians irrespective of age who have strayed far from their roots gain here an opportunity to study mother tongue.
Almost 200 students have attended St. Grigor Narekatsi Suturday school and St. Yeghia Sunday school this academic year. The end-of-year examination and final exams check students’ knowledge according to course syllabus.
The end-of-year examinations were conducted at one-day schools of Armenian Language on May 24-25, 2014. Almost 70 students of the first grade participated in the exams. According to examination board comprised of Eugenia Markosyan, responsible for the Department of Education at the Armenian Diocese in Georgia, Priest Samvel Torosyan, a spiritual shepherd of Surb Etchmiadzin Church in Tbilisi, Deacon Gevorg Antonyan, a spiritual supervisor at the Hayartun Center and teachers of Armenian Roza Zohrabyan and Tamara Gaboyan, the students of two schools demonstrated a good understanding of a field of study, because they have learned the alphabet and have a rudimentary knowledge of Armenian. It became apparent that more than 60 Armenians from two schools have successfully passed the exam.
On May 31 and June 1 the students of the second grade of the aforementioned schools have passed the certification exam. Citizens of different age who have strayed far from their roots, but are willing to learn the language of their ancestors, spoke Armenian fluently and answered the questions related to Armenian language, history and the Armenian Church, quoted from the Armenian literature. Fortunately, 45 Armenians have successfully completed the course in the 2013-2014 academic year. The solemn certification ceremony will be held in Surb Etchmiadzin Church were the graduates will also receive blessing from His Eminence Bishop Vazgen Mirzakhanyan, Head of the Armenian Diocese in Georgia.