Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության հավաքի մասնակիցների հետ
ՀՀ Նախագահ, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 31-ին Ծաղկաձորում հանդիպում է ունեցել ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության հերթական հաշվետու հավաքի մասնակիցների հետ:
Եռօրյա հավաքը մեկնարկել է ս.թ. մայիսի 30-ին: Նման հավաքներ ՀՀԿ ԵԿ-ն կազմակերպում է կուսակցության հերթական համագումարներից հետո, որոնց ընթացքում մանրամասն քննարկվում են այն ելույթները, թեզերն ու դրույթները, որոնք հնչել են համագումարում, նախանշվում են նաև առաջիկա անելիքները։ Հավաքի նպատակն է՝ ապահովել երիտասարդ հանրապետականների շփումն ավագ կուսակիցների, կուսակցության ղեկավար կազմի հետ, նաև ոլորտային պատասխանատուների հետ քննարկել կուսակցական աշխատանքին առնչվող խնդիրներ։ Ընդհանուր առմամբ, ծաղկաձորյան հավաքին մասնակցում է մոտ 260 երիտասարդ հանրապետական։
ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել երիտասարդական կազմակերպության ձևավորած աշխատանքային խմբերի՝ առանձին սրահներում ընթացող թեմատիկ քննարկումներին, որոնք վերաբերել են ՀՀԿ 15-րդ համագումարում հնչած ուղերձներին, ՀՀԿ ԵԿ հետագա անելիքներին, Կառավարության ծրագրին ՀՀԿ ԵԿ հնարավոր օժանդակությանը, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ծրագրերում ՀՀԿ ԵԿ մասնակցությանը և Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգին:
ՀՀԿ նախագահն այնուհետև հանդիպում է ունեցել ՀՀԿ ԵԿ խորհրդի հետ, պատասխանել խորհրդի անդամներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են ինչպես կուսակցական թեմաներին, այնպես էլ մեր երկրի ներքին և արտաքին քաղաքականությանը:
Երիտասարդ հանրապետականներից մեկը Նախագահ Սերժ Սարգսյանից հետաքրքրվել է, թե ինչ կարծիք ունի նա Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի միանալու գործընթացի վերաբերյալ՝ նկատի առնելով Աստանայում նախօրեին Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստում Ղազախստանի Նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի կողմից ընթերցված Ադրբեջանի Նախագահի նամակը՝ կապված միության անդամակցելու դեպքում Հայաստանի սահմանների և ԼՂՀ-ն ևս այդ սահմաններում ներառելու խնդրի հետ:
«Նախ պետք է ասեմ, որ որևէ խոչընդոտ չկա Հայաստանի Մաքսային միությանն անդամակցելու մասով: Եվ երբ մենք այնտեղ ասում ենք, որ 2-3 հարց կա, այդ 2-3 հարցը զուտ տեխնիկական նշանակության հարցեր են և վերաբերում են մեր առևտրային հարաբերություններին: Ինչ վերաբերում է Նազարբաևի հնչեցրածին. նախ այն գլխից սխալ է սահմանների մասին խոսելը: Ի՞նչ սահմանների մասին ենք խոսում: Ղարաբաղի խնդիրը Մաքսային միությունում չի լուծվում: Իսկ ո՞վ է ասել, որ մենք Ղարաբաղով ենք մտնելու Մաքսային միություն: Այդպիսի բան չի եղել և չի էլ կարող լինել, որովհետև Ղարաբաղը գոնե մեր օրենսդրությամբ, գոնե մեր պատկերացումներով Հայաստանի մաս չէ այսօր կազմում: Իսկ որ Մաքսային միությանն անդամակցելը նպաստում է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծմանը սա միանշանակ է: Իհարկե, Նազարբաևի հնչեցրածը տհաճ էր, բայց դա որևէ վնաս չի կարող մեզ տալ»,-պատասխանել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքից:

Серж Саргсян встретился с участниками сбора молодежной организации РПА
Президент РА, председатель Республиканской партии Армении (РПА) Серж Саргсян сегодня в Цахкадзоре встретился с участниками очередного отчетного сбора молодежной организации (МО) РПА.
Трехдневный сбор стартовал 30 мая с.г. Подобные сборы молодежная организация РПА организует после очередных съездов партии, в ходе которых детально обсуждаются те выступления, тезисы и положения, которые прозвучали на съезде, намечаются также предстоящие задачи. Цель сбора – обеспечить общение молодых республиканцев со старшими однопартийцами, руководящим составом партии, а также с ответственными по сферам обсудить вопросы, касающиеся партийной работы. В общем и целом, в цахкадзорском сборе принимают участие около 260 молодых республиканцев.
Председатель РПА Серж Саргсян присутствовал на проходящих в отдельных залах тематических обсуждениях сформированных рабочих групп молодежной организации, которые относились к прозвучавшим на 15-м съезде РПА посланиям, дальнейшим задачам молодежной организации РПА, возможному содействию МО РПА программе Правительства, участию МО РПА в посвященных 100-летию Геноцида армян программах, а также к Концепции конституционных реформ.
Председатель РПА затем встретился с Советом МО РПА, ответил на интересующие членов Совета вопросы, которые относились как к партийным темам, так и к внутренней и внешней политике нашей страны.
Один из молодых республиканцев поинтересовался у Президента Сержа Саргсяна о том, какого он мнения о процессе присоединения Армении к Евразийскому экономическому союзу, имея в виду письмо Президента Азербайджана, зачитанное Президентом Казахстана Нурсултаном Назарбаевым на состоявшемся накануне в Астане заседании Высшего Евразийского экономического совета в расширенном составе, связанное с границами Армении при вступлении в союз и с вопросом включения в эти границы и НКР.
«Прежде всего должен сказать, что нет каких-либо препятствий в части вступления Армении в Таможенный союз. �? когда мы здесь говорим, что есть 2-3 вопроса, эти 2-3 вопроса имеют чисто техническое значение и относятся к нашим торговым отношениям. Что касается озвученного Назарбаевым: изначально неверно говорить о границах. О каких границах мы говорим? Проблема Карабаха в Таможенном союзе не решается. А кто сказал, что мы с Карабахом войдем в Таможенный союз? Такого не было и не может быть, потому что Карабах по крайней мере по нашему законодательству, по крайней мере по нашим представлениям не составляет сегодня часть Армении. А что вступление в Таможенный союз способствует решению проблемы Нагорного Карабаха это однозначно. Конечно, озвученное Назарбаевым было неприятным, но это не может как-то нам навредить», – ответил Президент Серж Саргсян.