Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը ժամանեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին
Մայիսի 26-ի երեկոյան Հայաստան ժամանեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը` Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի չորրորդ նիստին մասնակցելու նպատակով:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում` Տրդատա կամարի առջև, Արամ Ա Կաթողիկոսին դիմավորեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը: Մայր Աթոռի միաբանների ուղեկցությամբ Ամենայն Հայոց Հայրապետը և Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը «Հրաշափառի» ներքո մուտք գործեցին Մայր Տաճար:
Գոհաբանական աղոթքից հետո Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ողջունեց Արամ Ա Կաթողիկոսի այցը Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին: Ամենայն Հայոց Հայրապետը վստահություն հայտնեց, որ հակառակ ծանրաբեռնված ժամանակացույցի, առիթ պիտի ունենան իրենց հայրապետական պատգամներն ու օրհնությունը փոխանցելու հայորդիներին` կոչելով միաբանության և հայրենանվեր ծառայության` մաղթանքով, որ հայ ժողովրդի ընթացքը դարերի մեջ միշտ լինի հաղթական` միտված խաղաղ ու անդորր կյանքի ապահովմանը:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը նաև Ամենակալ Տիրոջից զորակցություն հայցեց Հայ Եկեղեցու բարեջան բոլոր սպասավորների արդյունաշատ և անխափան ծառայության համար` փառք ու գոհություն հայտնելով Աստծուն, որ առիթներ է պարգևում հանդիպելու և առ Աստված համատեղ աղոթք բարձրացնելու հայոց ազգի ապահով ու բարօր կյանքի, Հայրենիքի շինության ու առաջընթացի համար:
Իր հերթին Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսն ուրախություն հայտնեց Մայր Աթոռում գտնվելու համար` իբրև առիթ ծառայական ուխտի վերանորոգման և հավատքի ամրապնդման: Արամ Ա Կաթողիկոսն անդրադարձավ նաև հայ եկեղեցականների ծառայությանը հանդեպ Հայրենիքն ու ժողովուրդը` մասնավորապես ընդգծելով. «…Մայր Հայրենիքը սրբազան հավատքի տունն է, և պատմության ընթացքին մեր ժողովուրդն իր արյունն է թափել Հայրենիքի համար… Հայրենիքի պաշտպանությունը, ազատությունն ու անկախությունը մեզ համար գերագույն արժեք է: Այսօր մենք կոչված ենք Հայաստանի անկախությունն ավելի զորացնելու, ինչն ավելի մեծ զոհողություն է պահանջում: Մենք բոլորս` որպես Հայ Եկեղեցու սպասավորներ, որպես Հայ Եկեղեցի, հայ հոգևորականներ, Հայաստանում, թե՛ Սփյուռքում կոչված ենք հայրենաշինության նվիրական գործին»:
Արարողությունն ավարտվեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսի օրհնությամբ ու միասնական աղոթքով:

Католикос Великого Дома Киликийского прибыл в Первопрестольный Святой Эчмиадзин
Вечером 26 мая в Армения прибыл Его Святейшество Католикос Великого Дома Киликийского Арам I с целью участию в четвертом заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян.
В Первопрестольном Святом Эчмиадзине Католикоса Арама I встретил Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех армян Гарегин II. В сопровождении братии Первопрестола Верховный Патриарх Всех армян и Католикос Великого Дома Киликийского под пение «Грашапар» вступили в Кафедральный собор.
После молитвы Католикос Всех армян Гарегин II приветствовал визит Католикоса Арама I в первопрестольный Святой Эчмиадзин. Он выразил уверенность, что вопреки напряженному графику у них будет повод передать свои Патриаршие заветы и благословения армянскому народу, призвав к единению и патриотическому служению.
Католикос Всех армян также просил Владыку поддержки всем служителям Армянской Церкви в их плодотворном служении, выразив славу и признание Господу, дарующему поводу для встреч и совместных молитв Богу за обеспеченную жизнь армянского народа и прогресс Родины.
В свою очередь Католикос Великого Дома Киликийского Арам I выразил радость по поводу пребывания в Первопрестоле как повода обновить обет служения и укрепления веры. Он коснулся также служения армянских духовников Родине и народу: «…Родина- Мать – дом священной веры, и на протяжении истории наш народ проливал кровь за Родину… Защита Родины, свобода и независимость для нас высочайшие ценности. Сегодня мы призваны еще более укреплять независимость Армении, что требует еще большей жертвенности. Мы все, как служители Армянской Церкви, в Армении или Диаспоре, призваны служить священному делу обустройства Родины».
Церемония завершилась благословением Католикоса Всех армян и Католикоса Великого Дома Киликийского и совместной молитвой.