«Deutsche Welle». շանսոնի վարպետ Շառլ Ազնավուրը.NEWS.am
NEWS.am-ը զգալի կրճատումներով ներկայացնում է լրագրող Սյուզանա Քորդսի հոդվածը, որը հրապարակվել է «Deutsche Welle»-ում:
Երկարամյա լեգենդ Շառլ Ազնավուրն ամենահայտնի ֆրանսիացի շասոնյեն է եւ, հնարավոր է, Հայաստանի ամենահայտնի զավակը: Մայիսի 22-ին Բեռլինում նա տոնում է իր 90-ամյակը: Նրա հասակում շատերն արդեն թոշակի են անցել, սակայն Ազնավուրը չի կարող առանց համերգների: Վերջերս նա  նոր ալբոմ թողարկեց եւ աշխատում է Բրոդվեի շոուի համար ստեղծագործություններ է պատրաստում: 2014թ.-ին 30 համերգ է ծրագրված:
Ամեն առավոտ Ազնավուրն իջնում է Լոզանում գտնվող իր տան նկուղ եւ ստեղծագործում: Նա պարզապես երգեր չի գրում սիրո մասին: Վերջին երգը մարդկանց մեջ փողոց դուրս գալու ցանկություն է առաջացնում, ուղղում այն մտքին, որ մարդիկ, ուր էլ որ գտնվեն, պետք է բողոքեն, երբ երեւույթներն անընդունելի են դառնում:
Հայ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ ճաշկերույթի ընթացքում նա Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին հայտնեց, որ նրա օգտին չի քվեարկել: Օլանդը սրան հանգիստ վերաբերվեց: Վաղուց Ազնավուրը արտահանման հիթ է. նա այս դերն ընդունել է եւ ասում է. «Այսպես, ո՞վ է արտացոլում Ֆրանսիան: Հրաշալի կանայք, դերասանուհիներ եւ ես. Երբ պետք է ինչ-որ բան ներկայացնել, ես պետք է այնտեղ լինեմ»:
Շահնուր Վաղինակ Ազնավուրյանը ծնվել է Փարիզում 1924թ.-ի մայիսի 22-ին հայ փախստականների ընտանիքում: Հայրը երգիչ էր, մայրը՝ դերասանուհի: Առաջին թատերական ներկայացումը 9 տարեկան հասակում էր ներգաղթյալների թաղամասում, որտեղ անցել է նրա մանկությունը:
1.61 մետր հասակով մարդը  եվրոպական երաժշտական աշխարհում գագաթնակետի է հասել: Աշխարհահռչակ երգչուհի Էդիտ Պիաֆն օգնել է նրան առաջ ընթանալ եւ մասնակցել 1946թ.-ի շրջագայություններին: Այդ պահից ի վեր նրա կարիերան մեկ գագաթնակետի չէ, որ հասել: «Ես չգիտեմ, լավ երգիչ եմ, թե վատ՝ դասական իմաստով,- մի անգամ ասել է Ազնավուրը:- Ձայնի գեղեցկությունից ավելի կարեւոր է դրա արտահայտչականությունը եւ այն, թե ինչպես է մարդը ներկայացնում երգը: Իմ երգերում միշտ փորձել եմ պատմել անձնական պատմություններ»:
70-ամյա կարիերայի ընթացքում Շառլ Ազնավուրը մոտ 100 ալբոմ է թողարկել, դուետներ Պլասիդո Դոմինգոյի, Էլթոն Ջոնի, Լայզա Մինելիի եւ այլոց հետ: 1998թ.-ին ԱՄՆ-ում նրան ճանաչեցին «Դարի էստրադային երգիչ»:
Մի պահ նա սիրում էր հպարանալ իր հարստությամբ, վարում էր «Rolls Royce»: 1967թ.-ին նրա ամուսնությունը Ուլլա Ինգեգերդ-Տորսելի հետ թվով երրորդն էր: «Նրան հարկավոր չէր գլամուր, ընդունելություններ: Նա ինձ հետ է բերում փաստերին, երբ թույլ եմ տալիս ստեղծագործական ամբիցիաներին դուրս գալ վերահսկողությունից»,- ասել է նա: Այսօր նա էներգիա խնայող մեքենա է վարում, ավելի շատ տնտեսում է, նա նշում է, որ ի վերջո պետք է մտածի թոռների մասին:
Ազնավուրն իր հռչակն օգտագործել է իր ծնողների հարազատ երկրի աջակցության համար: «Ազնավուրը Հայաստանի համար» հիմնադրամը միլիոններ է հավաքել բարեգործության համար: Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակը նրան Պատվո լեգիոնի սպայի կոչում է շնորհել: 2008թ.-ին նա Հայաստանի քաղաքացիություն ստացավ, 2009թ.-ից Հայաստանի դեսպանն է Շվեյցարիայում եւ ՅՈւՆԻՍԵՖ-ում: Երեւանում նրա անունը կրող մշակութային կենտրոն է գործում:

With a large amount of reductions, NEWS.am presents journalist Susana Cords’s article published in Deutsche Welle.
Living legend Charles Aznavour is the most popular French singer and perhaps the most famous Armenian. On May 22nd, Aznavour is celebrating his 90th birthday in Berlin. Many people his age have already retired, but Aznavour can’t live without giving concerts. Recently, he released a new album and is working on songs for a Broadway show. He will be giving 30 concerts this year.
Every morning, Aznavour goes down to the basement of his house in Lausanne and creates. He doesn’t just write songs about love. His latest song makes a person want to get out on the street and makes a person believe that he has to fight against unacceptable phenomena wherever he may be.
During a banquet with high-ranking Armenian officials, Aznavour told President of France Francois Hollande that he hadn’t voted for him in the elections. Hollande didn’t take this seriously. Aznavour has been a world hit for a long time now. He has assumed this role and says: “So, who reflects France? Wonderful women, actresses and I. Whenever there is a presentation, I must be there.”
Shahnur Vaghinak Aznavourian was born on May 22, 1924 in Paris to a family of Armenian refugees. His father was a singer, and his mother was an actress. Aznavour first performed on stage at the age of 9 in a district of immigrants where he spent his childhood.
The man with a height of 1.61 meters has reached the peak in the world of music across Europe. World famous singer Edit Piaf helped him move forward and participate in her tours in 1946. Since then, he has achieved great heights. “I don’t know if I’m a good or bad singer, in the classic meaning of that. The expressiveness of voice is more important than the beauty of it, as well as how a person performs the song. In my songs, I have always tried to share my personal stories,” Aznavour said on one occasion.
Throughout his 70-year career, Charles Aznavour has released nearly 100 albums, has performed duets with Plácido Domingo, Elton John, Liza Minelli and others. In 1998, he was recognized as the Pop Singer of the Century in the United States.
There was a moment when he took pride in his wealth and would drive a Rolls Royce. In 1967, he got married to Ulla Ingegerd-Torsel, who was his third wife. “She didn’t need glamour or receptions. She brings me back to reality when I let my ambitions run free,” said Aznavour. Today, he drives an energy-saving car, saves more and mentions that he has to think of his grandchildren.
Aznavour has used his fame to support the country that his parents originated from. The Aznavour for Armenia Foundation has helped raise millions for charities. President of France Jacques Shirac has granted Aznavour the Legion of Honor. In 2008, Aznavour acquired Armenian citizenship, and since 2009, he has been Armenia’s Ambassador to Switzerland and UNICEF. There is also a cultural center named after him in Yerevan.