Գյուղաբնակ երիտասարդությունը` միջազգային ծրագրի թիրախ
Եվրոպական երիտասարդական կազմակերպությունները տարբեր մեթոդներ են օգտագործում`ընդլայնելու երիտասարդնության դերը քաղաքացիական հասարակության կայացման ու զարգացման գործում: Սակայն այս գործընթացը համեմատաբար պասիվ է գյուղական վայրերում: Հայաստանի ամենամեծ երիտասարդական կազմակերպությունը` Երիտասարդական ակումբների դաշնությունը (FYCA), գյուղական երիտասարդությանն ակտիվացնելու նպատակով, մայիսի 12-ից 19-ը Եվրամիության «Youth in Action» ծրագրի շրջանակում իրականացրեց «Youth work outside» միջազգային ծրագիրը, որին մասնակցեց Հայաստանի, Ռումինիայի, Թուրքիայի, Լատվիայի, Ուկրաինայի, Վրաստանի, Իտալիայի, Բելառուսի և Գերմանիայի երիտասարդական կազմակերպությունների 40 ներկայացուցիչ:
«Հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ հասարակական նախաձեռնությունները տեղի են ունենում մեծ քաղաքներում, հատկապես մայրաքաղաքում: Երիտասարդական ակումբների դաշնությունը նախաձեռնեց այս ծրագիրը` ակտիվացնելու հատկապես գյուղաբնակ երիտասարդությանը: Այն յուրահատուկ հարթակ էր տարբեր ազգությամբ երիտասարդների համար` միջազգային և միջմշակութային կապեր հաստատելու, ընդլայնելու երիտասարդների հնարավորությունները` ակտիվ մասնակցություն ունենալու սոցիալական և քաղաքական խնդիրների լուծմանը»,- նշեց ծրագրի համակարգող Մարիամ Սահակյանը:
Ծրագրի 6 օրերի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն ունեցան քննարկելու կյանքի մասին իրենց տեսլականը, շփվելու պոտենցիալ գործընկերների հետ և մշակելու ծրագրեր` համատեղ իրականացնելու համար: Մասնակիցներն այցելեցին Արագածոտնի և Արարատի մարզերում գործող Երիտասարդական ակումբների դաշնության անդամ կառույցների գրասենյակներ, ծանոթացան Հայաստանի մարզերում իրականացվող երիտասարդական նախաձեռնություններին, հանդիպեցին գյուղաբնակ երիտասարդների, տեղում քննարկեցին առկա խնդիրները`հասկանալու և հետագայում տարբեր ծրագրերի օգնությամբ դրանք վերացնելու նպատակով:
«Մենք մեր հետագա ծրագրերում կօգտագործենք գյուղաբնակ երիտասարդությանը բոլոր մակարդակների որոշումների կայացման գործընթացներում ներգրավելու մեթոդները, որոնք օգտագործում են մեր եվրոպական գործընկերները, և որոնք մենք մշակեցինք սույն
ծրագրի ընթացքում», – ծրագրի ամփոփման խոսքում ընդգծեց ԵԱԴ նախագահ Ատոմ Մխիթարյանը:
«Խորհրդանշական է, որ Հայաստանում գտնվելու այս օրերը համընկան ԽՍՀՄ-ում տոնվող «Պիոներների օրվան»: Ես հիշում եմ, երբ իմ ծնողները պատմում էին, որ ճանապարհորդում էին իրենց մեծ հայրենիքով` ԽՍՀՄ-ով: Հատկանշական է, որ այսօր բոլորս համախմբվել ենք Հայաստանում, բայց արդեն եվրոպական ծրագրի շրջանակում, որպես տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ»,-ասաց Լատվիայի ներկայացուցիչ Արմանդս Լազդինսը:
Ծրագրի ընթացում մասնակիցները, բացի գործնական և ուսուցողական դասընթացներից, կազմակերպեցին նաև միջմշակութային երեկոներ, այցելեցին Հայաստանի տարբեր պատմամշակութային վայրեր, ծանոթացան Հայաստանի հազարամյա ժառանգությանը` խոստանալով հավիտյանս պահել Հայաստանի մասին իրենց տպավորիչ հիշողությունները:

Youth work outside – The rural youth is on target of youth work
The European youth organizations are using different methods to involve young people into civil society. This process is less effective in rural areas, but in other hand, youth organizations are using different creative methods. Armenia’s largest youth organization Federation of Youth Clubs of Armenia (FYCA) implemented “Youth work outside” project from May 12-19 within the frame of EU “Youth in Action” program, where 40 representatives from partner organizations from Armenia, Romania, Turkey, Latvia, Ukraine, Georgia, Italy, Belarus and Germany took part in.
«The idea of this project was discussed during the international youth meeting organized by Federation of Youth Clubs of Armenia, May 2012, where representatives of 6 promoters were presented both from EECA and program countries. Youth activities are about organizing leisure time activities for young people, supervised by adults but based on the interests and needs of the young people themselves. As a part of public youth services, youth activities are equally open for every young individual. This project ideally provided an arena for increased contacts with young people with different (ethnic) backgrounds and possibilities. A previous study has shown that current youth activities are more and more focused on urban areas to stimulate and develop social participation, empowerment and active citizenship among young people»,-mentioned the project coordinator Mariam Sahakyan.
“Youth work outside” allowed participants to visit youth organizations, and governmental structures working with rural youth in Armenia, to explore their good practices and approaches and reflect on those in relation to the participants’ home realities designed for youth workers involved in rural youth work and young people from rural areas.
“We will use all the methods developed by our European partners and also during this study visit to involve the rural youth into decision making processes in different levels”,- summarized Mr. Atom Mkhitaryan, president of FYCA.
During this project youth workers and young people from rural areas exchanged life stories which made them reflect on their own reality, their own values and ideas. This was a great source of personal development and of inspiration for their personal lives. They had an opportunity to reflect on their own realities, network with potential project partners and focus on the importance of organizations.