Գյուղաբնակ երիտասարդությունը` միջազգային ծրագրի թիրախ
Եվրոպական երիտասարդական կազմակերպությունները տարբեր մեթոդներ են օգտագործում`ընդլայնելու երիտասարդնության դերը քաղաքացիական հասարակության կայացման ու զարգացման գործում: Սակայն այս գործընթացը համեմատաբար պասիվ է գյուղական վայրերում: Հայաստանի ամենամեծ երիտասարդական կազմակերպությունը` Երիտասարդական ակումբների դաշնությունը (FYCA), գյուղական երիտասարդությանն ակտիվացնելու նպատակով, մայիսի 12-ից 19-ը Եվրամիության «Youth in Action» ծրագրի շրջանակում իրականացրեց «Youth work outside» միջազգային ծրագիրը, որին մասնակցեց Հայաստանի, Ռումինիայի, Թուրքիայի, Լատվիայի, Ուկրաինայի, Վրաստանի, Իտալիայի, Բելառուսի և Գերմանիայի երիտասարդական կազմակերպությունների 40 ներկայացուցիչ:
«Հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ հասարակական նախաձեռնությունները տեղի են ունենում մեծ քաղաքներում, հատկապես մայրաքաղաքում: Երիտասարդական ակումբների դաշնությունը նախաձեռնեց այս ծրագիրը` ակտիվացնելու հատկապես գյուղաբնակ երիտասարդությանը: Այն յուրահատուկ հարթակ էր տարբեր ազգությամբ երիտասարդների համար` միջազգային և միջմշակութային կապեր հաստատելու, ընդլայնելու երիտասարդների հնարավորությունները` ակտիվ մասնակցություն ունենալու սոցիալական և քաղաքական խնդիրների լուծմանը»,- նշեց ծրագրի համակարգող Մարիամ Սահակյանը:
Ծրագրի 6 օրերի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն ունեցան քննարկելու կյանքի մասին իրենց տեսլականը, շփվելու պոտենցիալ գործընկերների հետ և մշակելու ծրագրեր` համատեղ իրականացնելու համար: Մասնակիցներն այցելեցին Արագածոտնի և Արարատի մարզերում գործող Երիտասարդական ակումբների դաշնության անդամ կառույցների գրասենյակներ, ծանոթացան Հայաստանի մարզերում իրականացվող երիտասարդական նախաձեռնություններին, հանդիպեցին գյուղաբնակ երիտասարդների, տեղում քննարկեցին առկա խնդիրները`հասկանալու և հետագայում տարբեր ծրագրերի օգնությամբ դրանք վերացնելու նպատակով:
«Մենք մեր հետագա ծրագրերում կօգտագործենք գյուղաբնակ երիտասարդությանը բոլոր մակարդակների որոշումների կայացման գործընթացներում ներգրավելու մեթոդները, որոնք օգտագործում են մեր եվրոպական գործընկերները, և որոնք մենք մշակեցինք սույն
ծրագրի ընթացքում», – ծրագրի ամփոփման խոսքում ընդգծեց ԵԱԴ նախագահ Ատոմ Մխիթարյանը:
«Խորհրդանշական է, որ Հայաստանում գտնվելու այս օրերը համընկան ԽՍՀՄ-ում տոնվող «Պիոներների օրվան»: Ես հիշում եմ, երբ իմ ծնողները պատմում էին, որ ճանապարհորդում էին իրենց մեծ հայրենիքով` ԽՍՀՄ-ով: Հատկանշական է, որ այսօր բոլորս համախմբվել ենք Հայաստանում, բայց արդեն եվրոպական ծրագրի շրջանակում, որպես տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ»,-ասաց Լատվիայի ներկայացուցիչ Արմանդս Լազդինսը:
Ծրագրի ընթացում մասնակիցները, բացի գործնական և ուսուցողական դասընթացներից, կազմակերպեցին նաև միջմշակութային երեկոներ, այցելեցին Հայաստանի տարբեր պատմամշակութային վայրեր, ծանոթացան Հայաստանի հազարամյա ժառանգությանը` խոստանալով հավիտյանս պահել Հայաստանի մասին իրենց տպավորիչ հիշողությունները:

Сельская молодежь – предмет заботы международной программы
Европейские молодежные организации применяют различные методы, чтобы расширить роль молодежи в становлении и развитии гражданского общества. Однако процесс этот относительно вяло протекает в сельской местности. Самая крупная молодежная организация Армении – Федерация молодежных клубов (FYCA), с целью активизации сельской молодежи в рамках программы Евросоюза «Youth in Action» с 12 по 19 мая осуществила международную программу «Youth work outside», в которой участвовали 40  представителей молодежных организаций Армении, Румынии, Турции, Латвии, Украины, Грузии, �?талии, Беларуси и Германии.
«�?сследования показывают, что общественные инициативы имеют место в крупных городах, особенно столицах. Федерация молодежных клубов инициировала эту программу с целью активизации особенно сельской молодежи. Это была специальная площадка для молодежи разных национальностей для наведения международных и межкультурных связей, расширения возможностей молодежи для активного участия в решении социальных и политических проблем», – отметила координатор программы Мариам Саакян.
В течение 6 дней программы ее участники имели возможность обсудить свое видение жизни, общаться с потенциальными партнерами и разработать программы для совместного осуществления. Участники посетили офисы структур, являющихся членами Федерация молодежных клубов, в Арагацотнской и Араратской областях, ознакомились с осуществляемыми в областях Армении молодежными инициативами, встречались с сельской молодежью, на месте обсудили имеющиеся проблемы, чтобы понять и впоследствии решать их с помощью различных программ.
«В своих дальнейших программах мы используем методы вовлечения сельской молодежи в процесс принятия решений на всех уровнях, которые используют наши европейские партнеры и которые мы разработали в процессе данной программы», – подчеркнул, обобщая итоги программы, председатель ФМК Атом Мхитарян.
«Символично, что эти дни пребывания в Армении совпали с отмечавшимся в СССР Днем пионерии. Помню, как мои родители рассказывали о путешествиях по своей великой Родине – СССР. Примечательно, что сегодня все мы собрались в Армении, но уже в рамках европейской программы, как представители разных стран», – сказал представитель Латвии Армандс Лаздинс.
В ходе программы участники, помимо практических и обучающих занятий, организовали также межкультурные вечера, посетили различные историко-культурные места Армении,  ознакомились с тысячелетним наследием Армении, обещая навсегда сохранить свои впечатления от Армении.