Գիտաժողով Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում
Մայիսի 16-ին և 17-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «Վաչե և Թամար Մանուկյան» մատենադարանում նախաձեռնությամբ Մայր Աթոռի Հայեցակարգային գրասենյակի, համագործակցությամբ ԵՀԽ «Կլոր սեղան» գրասենյակի և ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի տեղի ունեցավ «Հայ Եկեղեցին և կրթությունը, գիտությունը և մշակույթը» թեմայով գիտաժողով, որի նպատակն էր բազմակողմանիորեն քննել և արժևորել Հայ Եկեղեցու դերակատարությունը, պատմական փորձառությունը և արդի մարտահրավերները կրթության, գիտության և մշակույթի բնագավառներում:
Գիտաժողովին բացման խոսքով հանդես եկավ Մայր Աթոռի Հայեցակարգային գրասենյակի տնօրեն Տ. Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանը` ևս մեկ անգամ անդրադառնալով Հայեցակարգային գրասենյակի կյանքի կոչման նպատակին և ծրագրերին: Նա հույս հայտնեց, որ ներկա գիտաժողովի նյութերը կօգնեն` ստեղծելու համար Հայ Եկեղեցու հայեցակարգային փաստաթուղթը կրթության, գիտության և մշակույթի մասին:
Երկօրյա քննարկումների ժամանակ ելույթ ունեցան շուրջ 20 զեկուցողներ համապատասխան ոլորտներից և հասարակական կազմակերպություններից: Ծավալված քննարկումների ժամանակ ներկաները մատնանշեցին թեմային առնչվող խնդիրների լայն շրջանակ, որոնց պատասխանները պիտի լինեն Հայ Եկեղեցու հայեցակարգային փաստաթղթում:

Научный симпозиум в Первопрестольном Святом Эчмиадзине
С благословения Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех армян Гарегина II  16-17 мая в матенадаране «Ваче и Тамар Манукян» Первопрестольного Святого Эчмиадзина по инициативе Концептуального Управления Первопрестола в сотрудничестве с офисом «Круглый стол» ВСЦ и Фондом народонаселения ООН был организован научный симпозиум по теме «Армянская церковь и образование, наука и культура», целью которого было  всесторонне проанализировать и оценить роль, исторический опыт Армянской Церкви и современные вызовы в области образования, науки и культуры.
Со вступительной речью на симпозиуме выступил начальник Концептуального Управления Первопрестола епископ Баграт Галстанян, еще раз коснувшийся целей создания и программ Концептуального Управления. Он выразил надежду, что материалы данного симпозиума помогут в создании концептуального документа Армянской Церкви об образовании, науке и культуре.
В ходе двухдневных дебатов были заслушаны около 20 докладов по соответствующим сферам и общественным организациям. В ходе развернувшихся обсуждений присутствующие указали широкий спектр касающихся сферы проблем, ответы на которые должны содержаться в  концептуальном документе Армянской Церкви.