Ինքնությունը կարծրատիպ չէ. Լիլիթ Գասպարյան
Հայաստանից լրագրող եվ թուրքագետ Լիլիթ Գասպարյանն իր անձնական եվ մասնագիտական փորձի միջոցով մեզ է ներկայացնում հայ եվ թուրք ինքնությունների վերաբերյալ իր տեսակետը : Լիլիթ Գասպարյանը Փարիզում թուրքագիտություն սվորելուց հետո աշխատել է որպես Հայաստանյան Երկիր Մեդիա հեռուստաընկերության թղթակից Ստանբուլում, ինչպես նաև Հայկական Ակոս թուրքալեզու շաբաթերթում :
Ինքնությունն անցյալի եւ ներկայի դիմագիծ է, որով ուրվագծվում է ապագան: Հայկական ինքնությունը, թերեւս, այն բացառիկներից է, որն աշխարհի տարբեր անկյուններում յուրովի է ձեւավորվել: Ամենից ողբերգականը Թուրքիայում բնակվող «շարքային», իսլամացված կամ էլ գաղտնի հայերինն է: Նրանցից յուրաքանչյուրն ամեն օր գոյության կռիվ է տալիս:
Պատմական վերքերի ֆոնին Թուրքիան այն ահազդու պետությունն է, որի հետ շատ հաճախ, կամ էլ գրեթե միշտ, ասոցացվում է թշնամությունը: Պատկերն այսպիսինն է, քանի դեռ գոնե մեկ անգամ չենք այցելել այս երկիր: Դեռահաս, թե երիտասարդ՝ ամենեւին կարեւոր չէ, առաջին այցն այս երկիր տպավորությունների տարափ է:
Ու էական չէ, որ տակավին երեխա էի, երբ առաջին անգամ այցելեցի Թուրքիա: Գլխումս միայն մեկ միտք կար. գնում եմ թշնամու երկիր… Ո՞վ կարող էր պատկերացնել, որ այդ այցի արդյունքում տարիներ անց ինքս ինձ գտնելու եմ Փարիզում եւ մանրամասն ուսումնասիրելու այդ երկիրն ու դրա վերաբերյալ ամեն մի մանրուք: Փարիզի ընտրությունն էլ պատահական չէր… Թուրքիայի մասին պետք էր լսել երրորդ մի տեղում` չեզոք գոտում:
Երեք տարի շարունակ, մի կողմ թողնելով ազգային ջիղն ու պատմությունից փոխանցված վերքերը, ուսումնասիրեցի այդ երկիրը: Բայց հեռվից ուսումնասիրելը մի կետից հետո արդեն բավարար չէր… Ուսանողների փոխանակման «Էրասմուս» ծրագրի շնորհիվ հայտնվեցի Թուրքիայում: Զգացումները հակասական էին, իրականությունն այնքան խորթ… Համալսարանական դասընկերների համար իսկական զվարճանք էր հարցախեղդ անելն ու Փարիզից ժամանած հայաստանցու հետ խոսելը նույն լեզվով ու գրեթե նույն ռիթմով: Համակուրսեցիների եւ դասախոսական կազմի հետ հարաբերությունները ֆանտաստիկ կոչելու չափ մտերմիկ էին, եթե հաշվի չառնենք այն փոքրիկ դրվագը, որ հայկական էպոսի մասին ռեֆերատում Սասունի մասին խոսելիս «գտնվում է Արեւտմյան Հայաստանի տարածքում» բացատրությունս վրդովեցրել էր շատերին…
Ինքնության մասին առաջին անգամ հետևյալդեպքից հետո մտածեցի… Ուսանողական տարիներին մինչեւ Ստամբուլ գնալս ֆրանսաբնակ թուրք, ֆրանսիացի, հրեա դասախոսներիս ամեն մի բառը յուրովի էի որսում այդ երկրի եւ հատկապես փոքրամասնությունների վերաբերյալ… Ամեն ինչ նոր էր, կապ չուներ Հայաստանում պատմության գրքերում տեղ գտած ողբերգական դրվագների հետ: Պատկերն էլ ավելի փոխվեց, երբ հայտնվեցի այդ երկրում… Այստեղ ամեն ինչ այնքան տարբեր էր, ազգայնականության ընկալումից մինչեւ ինքնություն… Թուրքից եւ թուրքականից բացի, ամեն ինչ ծայրաստիճան օտար էր…
Հայաստանում պարադոքսն այլ է: Եվ սա շատ ավելի հստակ է դառնում, երբ մի քանի տարի Ստամբուլում բնակվելուց հետո վերադառնում ես Հայաստան: Այստեղ հայ է համարվում նա, ով Հայաստանում է, դրսում բնակվողները` սփյուռքահայ: Կարծրատիպը նույնն է, հայ է նա, ով քրիստոնյա է եւ խոսում է հայերեն… Թեպետ երկրի բնակչության մի մեծ հատվածը խորհրդային տարիներին Առաքելական եկեղեցում չի մկրտվել կամ առհասարակ չի մկրտվել։
Երբ իրական ինքնությունը վերածվում է իսկական մղձավանջի կամ էլ անվերջ փնտրտուքների, հասկանալի է դառնում այն անթիվ-անհամար հայերի կյանքը: Չափազանցություն չի լինի ասել, որ Թուրքիայում ինքնության լուրջ ճգնաժամ կա: Եվ այդ ճգնաժամն ավելի հստակ ուրվագծերով երեւում է պատմական Հայաստանի տարածքներում: Հատկանշական է, որ վերջին տարիներին լռության ձայնը պատճառ է դարձել ազգային ինքնության փնտրտուքների ակտիվացման: Արդյունքում փողոցում քայլող ամեն մեկի մեջ հայ փնտրելը վերածվում է սովորույթի:
Մեզ՝ հայերիս համար, Արեւմտյան Հայաստանի, թուրքերի՝ Անատոլիա կոչած եւ քրդերի համար իբրեւ Քրդստան տեսած տարածքներում շրջագայելը յուրաքանչուր հայից մեծ կամքի ուժ է պահանջում: Ես բացառություն չէի…
Ամենակարեւորը, թերեւս, հայերի եւ թուրքերի հարաբերությունների հենակետը գտնելն է. անցնող տարիների ընթացքում հայ եւ թուրք լրագրողների մասնակցությամբ հասարակական կազմակերպությունների համաժողովներն ու հանդիպումները նորաձեւ կոչելու աստիճան շատ էին: Այդ հաճախակի հանդիպումներից շատերին մասնակից լինելով՝ ինձ համար հասկանալի դարձավ, որ երկխոսություն ասվածն իսկապես կարեւոր է: Շատ ժամանակ չանցած հիասթափությունն անխուսափելի դարձավ:
Առիթ ունեցա մասնակցել հայ եւ թուրք լրագողների ավտոբուսային ճանապարհորդությանը, որը սկսվեց Մալաթիայում եւ ավարտվեց Երեւանում: Մալաթիայի Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ վանական համալիրի մնացորդների կողքին կանգնած ժամանակ թուրք գործընկերոջս հարց տվեցի, թե ի՞նչն է իրեն ամենից շատ հուզել: Պատասխանն արագ էր եւ հակիրճ. ոչի՛նչ…
Մի պահ կանգ առա եւ ինքս ինձ հարց տվեցի. հսկայանակ վանական համալիրից «ոչինչ» չմնալը «ոչինչ» զգացում է առաջացնում, էլ ի՞նչ երկխոսության մասին է խոսքը կամ ի՞նչ սպասել նման երկխոսությունից:
Մալաթիայում սկսված ճանապարհորդությունը հուշում էր, որ պետք է ամեն ինչի պատրաստ լինել: Ծանոթացանք Սերդար անունով մի հայի հետ, ով հայերեն չգիտեր. Հայաստանյան գործընկերներիս հուզում էր մեկ հարց. ինչո՞ւ հայերեն չգիտի: Սերդարի համար դժվար էր բացատրել այդ ամենը… Այո, նա հայերեն չէր խոսում, սակայն շատ ու շատ հայերից ավելի հայ էր զգում իրեն:
Ուսանողական տարիներիս թուրք դասախոսներս հաճախ էին կրկնում, որ վերջին տարիներին Թուրքիայում ժողովրդավարությունը մեծ առաջխաղացում է ապրում: Որոշակիորեն այդպես է, բայց երբեմն ժողովրդավարությունն ու խոսքի ազատությունն այս երկրում նմանվում են երկնքում փայլող աստղերի: Տեսնում ենք, փայլով հիանում, բայց չենք կարող շոշափել: Մինչդեռ, հակառակ սրան, Սերդարի նման հազարավոր հայեր փորձում են իրենց իրական ինքնությամբ ապրել. զգուշավորության մթնոլորտում, ահը սրտներում, իրենց իսկ կյանքը վերածելով հոգեմաշ խռովքի ու պայքարի:
Սերդարի հետ զրույցը շարունակվեց թախծոտ մի վայրում` հայկական գերեզմանատանը, որը վերանորոգվել է բացառապես հայերի ջանքերով եւ շատ երկար ժամանակ տեղական մամուլի թիրախն է եղել: Գերեզմանատանը կառուցված փոքրիկ աղոթատեղին եկեղեցու նմանեցնելով՝ տեղական իշխանություններն անխնա քանդել են այն: Այսպիսով, ցուցաբերած հանդուրժողականությամբ գովաբանված Թուրքիան չկարողացավ հանդուրժել ննջեցյալների համար հնչեցվող վերջին աղոթքը:
Գերեզմանատանն աչքից չի վրիպում թուրքերենով իսլամին պատկանող «Ռուհունա Ֆաթիհա» արտահայտությունը: Ինչո՞ւ… գերեզմանաքարերը հավականակ հարձակումներից պաշտպանելու համար:
Պաշտպանվելու համար հայկական կամ քրիստոնեական ինքնությունը թաքցնելու անհրաժեշտությունն անպատասխան մի հարց է թողնում: Ինչո՞ւ են մարդիկ ողջ մնալու համար ստիպված կրոնափոխ լինել (այս տողերը գրելուց մի քանի ժամ առաջ մամուլից տեղեկացա, որ Սիրիայում Մասիս անունով հայ մի երիտասարդ գլխատվել է իսլամ չընդունելու պատճառով), գրեթե խոնարհված եկեղեցիներն ինչո՞ւ են միայն գրադարանի կամ էլ մշակութային կենտրոնի վերածվելու պայմանով պետության կողմից վերանորոգվում: Սրանք այն հարցերն են, որոնց պատասխաններն ունենք, բայց ոչինչ չենք կարողանում փոխել:
Շրջագայության ընթացքում կողքիններիս որպես «թուրք գործընկերների» էի վերաբերվում: Իրենց մասին խոսելիս այդպես էի արտահայտվում մինչեւ այն պահը, երբ նրանցից մեկն ասաց. «Չեմ սիրում այդ արտահայտությունը: Ես թուրքիացի եմ»… Մտորում ես ու կորում սեփական մտքերիդ անծայր աշխարհում: Մի պահ մտաբերեցի «ի՜նչ երջանիկ է նա, ով ասում է թուրք եմ» հայտնի խոսքը… Այս գործընկերներս ինչո՞ւ երջանիկ չեն: Ավելին, ինչո՞ւ են թուրք կոչվելուց այդքան խուսափում: Ահավասիկ, խրթին պատասխան պահանջող մի հարցադրում եւս…
Ի վերջո՝ յուրաքանչյուր ազգի ինքնությունը պայմանավորված է նրա անցած պատմական ճանապարհով, ստեղծած քաղաքակրթական արժեքների համակարգով ու ապագայի ընդհանուր երազանքներով: Երեքի մեջ էլ գլխավոր դերը պատկանում է մշակույթին: Այդուհանդերձ, ինքնությունը մեկընդմիշտ հաստատված ու կաղապարված հասկացություն չէ: Ինքնությունը, ինչպես նաեւ այն պայմանավորող մշակույթը, ժամանակին համընթաց զարգանում ու փոփոխվում են: Անփոփոխ է մնում «հայ» զգալու ուժը, որը ո՛չ կրոնով, ո՛չ լեզվով եւ ո՛չ էլ մշակույթով չի սահմանափակվում…

Identity is not a stereotype
Lilit Gasparyan, journalist and Turkologist of Armenia, through her personal and professional experience, explains her vision of the Armenian and Turkish identity. Lilit Gasparyan, after studying Turkology in Paris becomes the correspondent in Istanbul of the Armenian TV channel Yerkir Media. She is currently the correspondent of Agos in Yerevan.
Identity is the image of the past and the present, which outlines the future. The Armenian identity, perhaps, is one of those rare examples which developed on its own manner in different corners of the world. The most tragic of them are of those “regular”, Islamized or hidden Armenians. Each one of them daily struggles for existence.
On the background of historical wounds, Turkey is the terrifying state with which often or almost always antagonism is associated. That is the picture for as long as we have not visited this country. It is not important whether you are an adolescent or a young person, the first visit to this country is a downpour of impressions.
And it is not essential that when I first visited Turkey I was a child. There was only one thought in my head: I was going to the country of the enemy… Who could have imagined that, as a result of that visit, years later I would find myself in Paris to thoroughly study that country and every detail associated with it. And the choice of Paris was not incidental… Turkey was to be heard about from a third place, a neutral zone.
For three years straight, putting aside the national sentiments and the wounds passed on by history, I studied that country. But, after a point, it was not enough to study it from afar… Through the “Erasmus” student exchange program, I arrived in Turkey. The feelings were conflicting, the reality so alien… For my university classmates it was really amusing to interrogate the Armenian citizen from Paris and to talk to her in the same language and almost at the same rhythm. The relationship with the classmates and the faculty were fantastically close, if we disregard one small incident, when in a paper about the Armenian epic my explanation about Sassoon being “located on the territory of Western Armenia” had upset a lot of people…
The first time I thought about identity was after the following incident. During my university years until I went to Istanbul, I would record in my own way every word my Turkish, French and Jewish lecturers would say about the country and especially about its minorities. Everything was new, without any connection to the tragic events written about in history books in Armenia. The picture changed even more when I appeared in that country. Here everything was different, from the perception of nationalism to identity… Everyone and everything non-Turk and non-Turkish was extremely alien…
In Armenia the paradox is different. And this becomes even clearer when you return to Armenia after having lived in Istanbul for several years. Here they consider Armenian those who are there; those living outside are considered Diaspora-Armenians. The stereotype is the same: an Armenian is Christian and speaks Armenian… Even though a large segment of society in Soviet times was not baptized in the Apostolic church or not baptized altogether.
When the real identity becomes a true nightmare or unending searches, the lives of those countless Armenians become comprehensible. It would not be an exaggeration to say that there is a serious crisis of identity in Turkey. And that crisis is more clearly outlined on the territories of historic Armenia. It is peculiar that during the last years the sound of silence has caused an active search for national identity. As a result it becomes a habit to look for the Armenian in everyone who passes you by on the street.
Touring what for us Armenians is Western Armenia, what the Turks call Anatolia and what the Kurds view as Kurdistan demands great willpower from each Armenian. I was no exception…
Probably it is most important to find a foothold for relations between Armenians and Turks. In recent years, the conferences and gatherings of Armenian and Turkish journalists were so many that they could be called fashionable. Being a participant of many of those meetings, it became clear to me that what is called dialogue is really important. But, soon disappointment became unavoidable.
I had the opportunity to participate in bus tour of Armenian and Turkish journalists which started in Malatya and finished in Yerevan. When standing at the remnants of the Saint Rigor the Illuminator monasterial complex in Malatya, I asked my Turkish colleague what has moved him most. The response was short and quick: nothing…
I stopped and asked myself: if the fact that nothing remains of a huge monasterial complex moves nothing, no emotions, then what dialogue are we talking about or what can be expected of such a dialogue?
The journey which started in Malatya reminded me that one should be ready for anything and everything. We met an Armenian named Serdar who did not speak Armenian. My colleagues from Armenia were concerned with one issue: why he does not speak Armenian? It was difficult for Serdar to explain all that… Yes, he did not speak Armenian, but he felt more Armenian than a great many Armenians.
During my student years my Turkish lecturers would often repeat that in recent years democracy in Turkey has been advancing greatly. Clearly that is so, but in this country sometimes democracy and freedom of speech are like starts shining in the sky. We see them, admire their brightness, but cannot touch and feel it. Whereas, contrary to this, thousands of Armenians like Serdar are trying to live their true identity, cautiously, fear in their hearts, turning their own lives into distressing confusion and struggle.
The conversation with Serdar continued in a sad place, the Armenian cemetery, which was reconstructed exclusively through the efforts of Armenians and which for a long time had been the target of the local media. The local authorities, finding resemblance to a church, had unsparingly demolished the small worship place built in the cemetery. In this manner, Turkey, which has been praised for its tolerance, could not tolerate the last prayers for the deceased.
At the cemetery the eyes could not miss the Muslim “Ruhuna Fatiha” expression in Turkish. Why is it there? To protect the tombstones from possible attacks.
The necessity to hide one’s Armenian or Christian identity in order to defend oneself keeps one question unanswered: Why do people have to convert in order to stay alive? (A few hours before writing these lines I read in the press that in Syria, an Armenian young man named Masis was beheaded for not converting to Islam); why are the almost ruined churches renovated by the state only on the condition that they be turned into libraries or cultural centers?  These are questions to which we do have answers, but can do nothing to change.
During the tour, I was treating those around me as “Turkish colleagues.” And I was referring to them as such until one of them said: “I don’t like that expression. I am Turkish citizen”… I began to think and was lost in the limitless world of my mind. For a moment I recollected the famous saying: “��?Happy is he who says I am a Turk”… Why are my colleagues not happy? Moreover, why are they avoiding so much being called Turk? There goes another question which warrants a difficult response…
After all, the identity of each nation is conditioned by the historical path it has passed, by the civilizational value system it has created and by its aspirations for a common future. In all three cases the major role belongs to culture. Nonetheless, identity is not a concept set and stereotyped once and for all. Identity, as well as the culture that forms it, are evolving and changing with the times. What is not changed is the power to feel “Armenian,” which is constrained neither by religion, nor by language or culture…