Վարչապետն ընդունել է Համաշխարհային բանկի տարածաշրջանային տնօրենին
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի տարածաշրջանային տնօրեն Հենրի Քերալին: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի տնօրեն Ժան- Միշել Հափին:
Վարչապետը, ողջունելով հյուրերին, բարձր է գնահատել ՀԲ-ի հետ ծավալված արդյունավետ համագործակցությունը և վերահաստատել կառավարության պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու ձեռքբերումները և արձանագրելու նոր հաջողություններ:
ՀԲ տարածաշրջանային տնօրենն իր հերթին շնորհավորել է Հովիկ Աբրահամյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ, մաղթել բեղմնավոր աշխատանք: Հենրի Քերալին ընդգծել է, որ Համաշխարհային բանկը ՀՀ-ի հուսալի գործընկերն է, և Հայաստանը վարկային պորտֆելի կատարողականի առումով լավագույն երկրներից է: Պարոն Քերալին վստահեցրել է, որ ՀԲ-ն կշարունակի աջակցել ՀՀ կառավարությանը բարեփոխումների իրականացման գործում և հասնել փոխգործակցության ավելի բարձր մակարդակի:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ կառավարություն – Համաշխարհային բանկ համագործակցության ընթացքին և հեռանկարներին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել Հայաստանի Հանրապետության հետ Համաշխարհային բանկի 2014-2017 թթ. երկրի գործընկերության ռազմավարության առաջնահերթություններին և ընթացիկ ծրագրերին: Այս համատեքստում արծարծվել են պետական կառավարման համակարգում, տեսչական, քաղաքացիական ավիացիայի, հարկային և մի շարք այլ ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումներին առնչվող մանրամասներ: Այս մասին «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում են ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունից:

Премьер-министр принял регионального директора Всемирного банка
Премьер-министр Овик Абраамян принял регионального директора Всемирного банка Генри Керала. Во встрече участвовал также директор ереванского офиса Всемирного банка Жан-Мишель Апи.
Премьер-министр, приветствуя гостей, высоко оценил развернувшееся с ВБ результативное сотрудничество и подтвердил готовность Правительства укреплять достижения и фиксировать новые успехи.
Региональный директор ВБ в свою очередь поздравил Овика Абраамяна с назначением на должность Премьер-министра РА, пожелал плодотворной работы. Генри Керал подчеркнул, что Всемирный банк является надежным партнером РА и Армения в плане выполнения кредитного портфеля является одной из лучших стран. Господин Керал заверил, что ВБ продолжит содействовать Правительству РА в деле осуществления реформ и достижения более высокого уровня взаимодействия.
В ходе встречи собеседники обсудили широкий круг вопросов, относящихся к ходу и перспективам сотрудничества Правительство РА – Всемирный банк. В частности, они коснулись приоритетов и текущих программ стратегии партнерства Всемирного банка с Республикой Армения на 2014-2017 гг. В этом контексте были затронуты детали, касающиеся реформ, осуществляемых в области государственного управления, в инспекционной и налоговой сферах, в сфере гражданской авиации и ряде других областей.