Բրյուսելի ՀԱՅՔ պարախմբի գեղարվեստական ղեկավար, պարուսույց Արթուր Նիկողոսյանի շնորհակալական նամակը ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին
Մեծարգո նախարար,
Թանկագին տիկին Հրանուշ Հակոբյան,
Իմ և Բրյուսելում 15 տարուց ի վեր գործող ՀԱՅՔ պարախմբի բոլոր անդամների անունից հայտնում եմ իմ խորին երախտագիտությունը, մեծ սիրով ու ջերմությամբ լի շնորհակալական խոսքը՝ Ձեզ և Սփյուռքի նախարարության ողջ անձնակազմին, այն պարգևի ու նվերի համար, որ շնորհեցիք ինձ, ՀԱՅՔ պարախմբին ու իմ բազմամյա մշակութային գործունեությանը:
2014 թվականի ապրիլի 13-ին Բրյուսելի հայկական պարերի ՀԱՅՔ պարախումբը ներկայացրեց իր բացառիկ համերգային ծրագիրը «ՀԱՅՈՑ ԳՐԵՐ, ՀԱՅՈՑ ՄԵԾԵՐ» խորագրով՝ նվիրված հայոց այբուբենին ու հայ ազգի մեծանուն գործիչներին: Անմոռանալի ու անսահման հուզումնալից պահեր ապրեցի, իմ ու բոլորիս համար մեծագույն պատիվ էր պարգևատրվել մեր հայրենի երկրի կողմից ոսկե մեդալով: Բելգիայի թագավորությունում ՀՀ դեսպանության խորհրդական Հրաչյա Հովհաննիսյանի կողմից տրված այդ պարտավորեցնող նվերի շնորհիվ ես կրկին ձեռք բերեցի իմ հայրենիքն ու երկիրը, նրա շունչն ու հավերժությունը: Արվեստը չունի սահմաններ և համախմբում է մեզ բոլորիս:
Ձեր գնահատականն ու թանկագին նվերը մեզ՝ սփյուռքում ապրող ու հանուն հայապահպանման գործող հայերիս սատարելու ու քաջալերելու վառ վկայությունն է:
Կրկին երախտագիտությունս եմ հայտնում Ձեզ, Բելգիայի թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ավետ Ադոնցին, ՀՀ  դեսպանության խորհրդական Հրաչյա Հովհաննիսյանին, ՀՀ դեսպանության առաջին քարտուղար Անահիտ Հարությունյանին և բոլոր այն աշխատակիցներին, ովքեր ինչ-որ առումով առնչվել են այդ պատվաբեր գնահատանքին ինձ ու իմ սիրելի պարախմբին արժանացնելու համար:

Благодарственное письмо художественного руководителя Брюсельского танцевального ансамбля АЙК, хореографа Артура Никогосяна министру Диаспоры РА Грануш Акопян
Многоуважаемая министр,
Дорогая госпожа Грануш Акопян,
От своего имени и от имени всех членов танцевального ансамбля АЙК, функционирующего в Брюсселе более 15 лет, выражаю глубокую признательность, слова благодарности Вам и всему коллективу Министерства Диаспоры за присвоенную награду и подарок мне и танцевальному ансамблю АЙК, высокую оценку моей многолетней культурной деятельности.
Тринадцатого апреля 2014 года Брюсельский ансамбль армянских танцев АЙК представил свою эксклюзивную концертную программу под девизом «Армянские письмена, великие армяне», посвященную армянскому алфавиту и великим деятелям армянского народа. Я пережил незабываемые волнующие мгновения, величайшей честью для меня и всех нас было награждение Золотой медалью Родины. Благодаря этой обязывающей награде, врученной советником посольства РА в Королевстве Бельгия Грачья Ованнисяна, я вновь обрел свою Родину и страну, ее дыхание и вечность. �?скусство не имеет границ и сплачивает всех нас.
Для нас, армян, живущих в Диаспоре и действующих во имя сохранения армянства, Ваша оценка и ценный подарок – яркое проявление содействия и воодушевления.
Еще раз выражаю мою глубокую признательность Вам, Чрезвычайному и Полномочному послу РА в Королевстве Бельгия Авету Адонцу, советнику посольства РА Грачья Ованнисяну, первому секретарю посольства РА Анаит Арутюнян и всем сотрудникам, кто в какой-либо мере имели отношение к награждению меня и танцевального ансамбля почетной наградой.