«Հայ Եկեղեցին և կրթությունը, գիտությունը և մշակույթը» թեմայով գիտաժողով՝ Մայր Աթոռի Մատենադարանում
Մայիսի 16-17-ը Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ տեղի կունենա «Հայ Եկեղեցին և կրթությունը, գիտությունը և մշակույթը» թեմայով գիտաժողով:
Գիտաժողովը կազմակերպվում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Հայեցակարգային հարցերի գրասենյակի նախաձեռնությամբ և համագործակցությամբ ԵՀԽ «Կլոր Սեղան» գրասենյակի:
Գիտաժողովի նպատակն է բազմակողմանիորեն քննել, գնահատել, համադրել հայ ժողովրդի կյանքում Հայ Առաքելական Եկեղեցու դերակատարությունը և մտածողությունը, պատմական փորձառությունը և արդի մարտահրավերները կրթության, գիտության և մշակույթի ոլորտներում:
Գիտաժողովին կմասնակցեն շուրջ 20 զեկուցողներ, հրավիրյալներ, պետական համապատասխան ոլորտների ներկայացուցիչներ և հասարակական կազմակերպություններ:

Симпозиум в Матенадаране Первопрестола на тему «Армянская церковь и образование, наука и культура»
С благословения Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех армян Гарегина II 16-17 мая в Первопрестольном Святом Эчмиадзине состоится научный симпозиум на тему «Армянская церковь и образование, наука и культура». Он организуется по инициативе канцелярии по концептуальным вопросам Первопрестольного Святого Эчмиадзина при сотрудничестве с канцелярией «Круглый стол» ВСЦ.
Цель симпозиума – разносторонне обсудить и оценить роль и мышление Армянской Апостольской церкви в жизни армянского народа, исторический опыт и современные вызовы в сфере образования, науки и культуры.
В работе форума примут участие около 20 докладчиков, приглашенные, представители соответствующих государственных сфер и общественные организации.