Հուլիսի 6-20-ը և օգոստոսի 12-26-ը Վանաձորում կկազմակերպվեն երիտասարդական Վիքի ճամբարներ
Համաշխարհային «Վիքիմեդիա» հիմնադրամը և «Վիքիմեդիա Հայաստան» գիտակրթական հասարակական կազմակերպությունը ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ 2014 թ. հուլիսի 6-20-ը և օգոստոսի-ը 12-26-ը Հայաստանի գեղատեսիլ վայրերից մեկում՝ Վանաձորում կազմակերպում է երիտասարդական Վիքի ճամբարներ:
Վիքիմեդիա Հայաստանի նպատակն է համացանցում, հատկապես Վիքի նախագծերում՝ Վիքիպեդիա, Վիքիդարան, Վիքիգրքեր, Վիքիճամփորդ և այլն, զարգացնելու և հարստացնելու թե՛ հայոց լեզվով, և թե՛ օտար լեզուներով Հայաստանին, հայ ժողովրդի պատմությանն ու մշակույթին, Հայոց ցեղասպանությանը, հայկական խնդիրներին վերաբերող նյութերի ծավալն ու բովանդակությունը:
Ճամբարի ձևաչափը հետևյալն է. 14-20 տարեկան 100 ակտիվ վիքի խմբագրողներ, որոնք կընտրվեն հայերեն վիքիպեդիայում իրենց խմբագրումների ծավալային և որակական ցուցանիշներով, ճամբարի մասնակցության ուղեգրեր կստանան անվճար, ևս 100 երիտասարդ կարող են մասնակցել՝ վճարելով ուղեգրի արժեքը (120 հազար դրամ): Ճամբարի բոլոր մասնակիցները 14 օր շարունակ օրական 4 ժամ կնպաստեն զարգացնել վիքիպեդիան՝ տեղադրելով հայկական թեմաներով հոդվածներ արևելահայերենով, արևմտահայերենով կամ այլ լեզուներով:
14 օրվա ընթացքում ճամբարի մասնակիցները կյուրացնեն Վիքի խմբագրման գործիքները, հայերեն վիքիպեդիայի ակտիվ խմբագիրների օգնությամբ կստեղծեն հոդվածներ: Ճամբարականների վիքի գործունեությունը դյուրացնելու, արդյունավետ դարձնելու նպատակով արևմտահայերենով և արևելահայերենով թվայնացրած գրականություն կտեղադրվի վիքիդարանում, ինչպես նաև տպագիր գրականություն կտրամադրվի, որը կարող է որպես աղբյուր ծառայել ստեղծելիք հոդվածների համար: Ճամբարի առօրյայում ներառված են հայկական պարերի և երգերի ուսուցում, հայկական ֆիլմերի ցուցադրություն, հանդիպումներ անվանի գիտնականների, գրողների, մշակութային գործիչների հետ: Ճամբարի մասնակիցները հնարավորություն կունենան ընտրելու իրենց վիքի ճամփորդական տարբերակը, կայցելեն Լոռու և Շիրակի մարզերի պատմական հուշարձաններ, թանգարաններ։ Ճամբարում կա վոլեյբոլի և ֆուտբոլի հրապարակ, սեղանի թենիս:
Wiki Camp Vanadzor 2014/Programme ճամբարի «Վիքիմեդիա Հայաստանի» առաջնահերթ և հրատապ խնդիրներից է «Արևմտահայերեն վիքիմեդիա» առանձին բաժնի ստեղծումը, ընդլայնումը և զարգացումը: Ճամբարի կազմակերպման կարևորագույն նպատակներից մեկը սփյուռքի ավագ դպրոցի արևմտահայերենի կրող աշակերտներին և ուսանողներին վիքիպեդիայում ներգրավելն է: Նրանց ներուժը օգտագործելով հնարավոր կլինի ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ի կողմից վտանգված լեզու հռչակված արևմտահայերենով առանձին բաժին ստեղծել և վիքիդարանում արևմտահայերենով հայոց մշակութային ժառանգության վերաբերյալ հոդվածներ, տեղեկատվություն տեղադրել:
Հայաստանում ճամբարների կազմակերպիչներն են «Վիքիմեդիա Հայաստանը» և ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության «Ընտանիք» կենտրոնը:
Սիրելի հայ երիտասարդներ, եթե դուք Ձեզ համարում եք արևմտահայերենի ժառանգակիրն ու պահպանողը և ուզում եք դառնալ հայկական վիքի հանրության անդամ, կոչ ենք անում մասնակցել ծրագրին:
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար դիմել Վիքիմեդիա Հայաստանի գրասենյակ – հեռախոս 010 57 53 97, Էլ․փոստի հասցեն` info@wikimedia.am

С 6 по 20 июля и с 12 по 26 августа в Ванадзоре организуются молодежные Вики лагеря
Всемирный фонд «Викимедия» и научно-образовательная общественная организация «Викимедия Армения» при содействии Министерства Диаспоры РА С 6 по 20 июля и с 12 по 26 августа в одном из достопримечательных уголков Армении, Ванадзоре организуют молодежные Вики лагеря.
Целью Викимедия Армении является развитие и обогащение в Вики проектах – Википедия, Викибаза, Викикниги, Википутешественник и других – объема и содержания материалов, касающихся Армении, истории и культуры армянского народа, Геноцида армян, армянских проблем на армянском и иностранных языках.
Формат лагеря следующий: 100 активных вики редакторов в возрасте от 14 до 20 лет, которые будут отобраны по объемным и качественным показателям их редактирования в Википедии, получат путевки на участие в лагерях бесплатно, еще 100 молодых людей могут участвовать, выплатив стоимость путевки (120 тысяч драмов). Все участники лагеря 14 дней подряд 4 часа в день будут способствовать развитию Википедии, размещая статьи на армянские темы на восточноармянском, западноармянском или иных языках.
В течение 14 дней участники лагеря освоят инструменты Вики редактирования, с помощью активных редакторов армянской Википедии создадут статьи. С целью сделать Викидеятельность участников лагеря более легкой и эффективной, оцифрованная литература на западноармянском и восточноармянском языках будет размещена в Викибазе, а также будет предоставлена печатная литературы, которая может служить источником для создаваемых статей. В буднях лагеря включены обучение армянским песням и танцам, демонстрация армянских фильмов, встречи с известными учеными, писателями, деятелями культуры. Участники лагеря будут иметь возможность избрать свой вариант википутешествия, посетят исторические памятники и музеи Лорийской и Ширакской областей. В лагере имеется волейбольная и футбольная площадки, настольный теннис.
Среди первоочередных и актуальных задач лагеря Wiki Camp Vanadzor 2014/Programme «Викимедия Армения» – создание отдельного раздела «Викимедия на западноармянском языке», его расширение и развитие. Одной из важнейших целей организации лагеря является вовлечение в Википедию учащихся старшей школы и студентов Диаспоры – носителей западноармянского языка. �?спользуя их потенциал позволит создать в Викибазе отдельный раздел на западноармянском языке, провозглашенном со стороны ЮНЕСКО «находящимся под угрозой», и размещать в Викибазе статьи, информации на западноармянском языке, касающиеся армянского культурного наследия.
В Армении организаторами лагерей являются «Викимедия Армения» и центр «Семья» Министерства образования и науки РА.
Дорогая армянская молодежь, если Вы считаете себя наследником и хранителем западноармянского языка и хотите стать членом армянского Викисообщества, призываем участвовать в программе.
Для получения дополнительных сведения обращаться в армянский офис Викимедии по телефону 010 57 53 97, адрес эл.почты – info@wikimedia.am