Փարիզի Աստվածամոր տաճարում մատուցվեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի պատարագ
Ապրիլի 27-ին Փարիզի հանրահռչակ Աստվածամոր տաճարում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված արարողություն: Պատարագին նախորդող ոգեկոչման աղոթքով հանդես եկավ Փարիզի Կաթոլիկ Եկեղեցու եպիսկոպոս Միշել Օպըտին: Այնուհետև մատուցվեց հայկական ծիսակարգով պատարագ Ֆրանսիայի Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու հոգևոր հովիվ Հովհաննես եպիսկոպոս Թեյրուզյանի առաջնորդությամբ և Հայ Առաքելական Եկեղեցու Ֆրանսիայի թեմի առաջնորդական տեղապահ Մեսրոպ վարդապետ Պարսամյանի մասնակցությամբ:
Ֆրանսիայի Մայր տաճարի սրահում կայացած արարողությանը ներկա էին Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը, Օ-դը-Սեն շրջանի խորհրդի նախագահ Պատրիկ Դևեջյանը, Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի հանձնաժողովի նախագահող Ալեքսի Գովսյանը, Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամի նախագահ Պետրոս Թերզյանը, ֆրանսահայ երևելի անհատներ, Ֆրանսիայի քաղաքական, հասարակական, մշակութային և լրագրողական շրջանակների հարյուրավոր ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ֆրանսիացի և օտարերկրացի բազմաթիվ հավատավորներ:
Նախքան պատարագը դեսպան Չիտեչյանը այցելեց Ժխտողականության դեմ հայկական զգոնության «Colectif VAN» կառույցի կողմից նախաձեռնված ցուցահանդեսին, որն օրվա ողջ ընթացքում անցկացվում էր Փարիզի Աստվածամոր տաճարի հրապարակում:

В Соборе Парижской Богоматери отслужена Литургия в память жертв Геноцида армян
В знаменитом Соборе Парижской Богоматери 27 апреля состоялась церемония, посвященная памяти жертв Геноцида армян. С предшествовавшей Литургии поминальной молитвой выступил епископ Католической церкви Парижа Мишель Опти. Затем была отслужена Литургия по армянскому обряду, которую отслужили духовный пастырь Армянской Католической церкви Франции епископ Ованес Тейрузян и местоблюститель предстоятеля Французской епархии Армянской Апостольской церкви вардапет Месроп Парсамян.
На церемонии присутствовали посол РА во Франции Виген Читечян, председатель совета района О де Сен Патрик Деведжян, председатель комиссии 100-летия Геноцида армян Алекси Говсян, президент Армянского фонда Франции Петрос Терзян, известные французские армяне, сотни представителей политических, общественных, культурных и журналистских кругов Франции, а также многочисленные верующие – французы и иностранцы.
До начала Литургии посол Читечян посетил выставку, инициированную структурой армянской бдительности против отрицания «Colectif VAN», которая на протяжении всего дня функционировала на площади Собора Парижской Богоматери.