Վաքըֆ գյուղում հաստատված քեսաբահայերը պատմել են իրենց հետ կատարված դեպքերի մասին
Սիրիայի հայաբնակ Քեսաբ բնակավայրից Թուրքիա տեղափոխված հայերը, հակառակ թուրքական պաշտոնական շրջանակների պնդման, այստեղ են բերվել ոչ իրենց կամքով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին թուրքական Sol լրատվամիջոցի թղթակցին պատմել են Թուրքիայի հայկական Վաքըֆ գյուղում հաստատված քեսաբահայերը:
Վաքըֆի գյուղապետ Բերչ Քարթունը թուրք լրագրողին տարել է հայկական գյուղի եկեղեցի, որտեղ եղել են 8-10 տարեց քեսաբահայեր: Այնուհետև Քարթունը ներկայացրել է նրանց դրությունն այստեղ: «Երբ եկան մեզ մոտ, վշտի մեջ էին: Նրանց խմբին մի քանի օր պահել էին ցրտին, քնեցրել էին բետոնե հատակին»,- պատմել է գյուղապետը` նշելով, որ Վաքըֆի ժողովրուրդը բոլորը միասին անում են ամեն բան քեսաբահայերի կարիքները հոգալու համար: Նրանց առողջական վիճակը ստուգելու նպատակով այստեղ բժիշկ է այցելել, իսկ նրանց համար, ում դեղամիջոցները սպառվել են, բերվելու են նորերը: Քարթունը հայտնել է, որ բոլոր քեսաբահայերը, որքան էլ իրենցով այստեղ հետաքրքրվում են, հանգիստ չեն զգում իրենց, կարոտում են իրենց տունը, բարեկամներին, երկիրը:
Վաքըֆում հաստատված քեսաբահայերից մեկը, ի նշան կատարվածի, հայտնել է, որ սգի մեջ է, ուստիև հրաժարվում է սափրվել:
Լրագրողի հետ զրուցած 68-ամյա Ասպետ Ժուլյանը, ով Վաքըֆ է բերվել 92 տարեկան մոր և 95 տարեկան սկեսուրի հետ, պատմել է, որ գյուղում մնացել էին միայն իրենց նման տարեցները կամ նրանք, ովքեր չեն ունեցել մեքենաներ` փախչելու համար: Խոսելով Թուրքիայում հայտնվելու մասին` նա պատմել է, որ իրենց չեն հայտնել, թե ուր են տանում, միայն ասել են, որ դա ապահով վայր է լինելու:
Վաքըֆում հաստատված մեկ այլ քեսաբահայ` 91 ամյա Նեսիս Թանգուկյանը, պատմելով իրենց հետ կատարվածի մասին, նշել է, որ իրենց մոտ եկած զինված մարդիկ իրենից պահանջել են ցույց տալ Քեսաբում հայերի ու ալևիների տները: «Ինձնից պահանջեցին ցույց տալ թե որ տներում են ապրում հայերն ու որ տներում են ապրում ալևիները, ես էլ ցույց տվեցի: Այնուհետև ասացին, որ գնամ իրենց հետ: Մոտ 100 մետր գնացինք: Այդտեղ մի տուն կար, ուզեցին, որ տանտիրոջը կանչեմ: Ձայն տվեցի, սակայն պատասխան տվող չկար:
Ուզեցի հետ վերադառնամ, սակայն ասացին, որ մի քիչ սպասեմ: Տան վրա մի քանի անգամ կրակեցին, ոչ ոք չարձագանքեց: Այնուհետև կարգադրեցին, որ գնամ տուն և այնտեղ նրանց սպասեմ»,- պատմել է Թանգուկյանը: Ավելի ուշ մեկը եկել է նրանց մոտ և ասել, որ իրենց պահեստ են տանելու: Թանգուկյանի եղբորը ևս իրենց հետ են տարել: Քանի որ ճանապարհ ընակծները եղել են տարիքով մեծ և երկար քայլել չեն կարողացել, նրանց շուտով մեքենա են նստեցրել: Ճանապարհին նրանց միացել են նաև այլ քեսաբահայեր: «Երեկո էր, մեզնից շատերը վախեցած էին: Մի քանի մարդկանց էլ բերեցին, մոտավորապես դարձանք 20 մարդ: Բետոնի վրա պառկեցինք: Օդը սառն էր,
մրսում էինք: Մեզ համար ծածկոց բերեցին: Հագիս միայն վերնաշապիկ էր և տաբատ, ոտքերիս էլ գուլպաներ էին»,- պատմել է նա:
Թանգուկյանը հետաքրքիր մանրամասն է պատմել այն ժամանակվանից, ինչ իրենց առանձին են պահել: Նրա հաղորդմամբ, զինյալները շարունակ հարցեր են տվել իրենց կրոնի, կրոնական ծիսակարգերը կատարելու ձևերի վերաբերյալ: Իրենց շարքերում եղել է նաև մեկ ալևի, ում առանձին տարել և հարցաքննել են` ձայնագրելով խոսակցությունը: Շուրջ 200-250 սուննի մահմեդականների էլ, ըստ Թագուկյանի, իրենցից առանձին տեղ էին տարել: Այնուհետև նրանց կրկին տարել էին Քեսաբ, որտեղից էլ արդեն տեղափոխել էին Թուրքիա:
Վաքըֆ տարված հայերից ամենաերիտսարդը 50-ամյա Նվարդ Ժուրյանն է, ով ցավով է խոսում Քեսաբում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ: «Այս պահինՔեսաբում ոչ ոք չի մնացել: Ծառերը չորացել են, թռչունների ձայներն անգամ չեն լսվում:

Оказавшиеся в селе Вакеф кесабские армяне рассказали о происшедших с ними событиях
Армяне, перебравшиеся в Турцию из армянонаселенного сирийского поселка Кесаб, вопреки утверждениям турецких официальных кругов, доставлены сюда не по своей воле. Как сообщает «Арменпресс», об этом корреспонденту турецкого СМ�? «Sol» рассказали сами кесабские армяне, оказавшиеся в армянском селе Вакеф в Турции.
Сельский староста Вакефа Берч Картун повел турецкого журналиста в церковь, где находили 8-10 престарелых кесабских армянина. Затем Картун представил их положение здесь. «Когда прибыли к нам – были в отчаянии. �?х группу несколько дней продержали в холоде, спать приходилось на бетонном полу», – рассказал сельский староста, отметив, что народ Вакефа делает все, чтобы удовлетворить нужды кесабских армян. Для проверки состояния их здоровья село посетил врач, и нуждающиеся получили медикаменты. Картун сообщил, что кесабские армяне, какой бы заботой ни были окружены здесь, тоскуют по своим домам, родственникам, стране. Один из оказавшихся в Вакефе кесабских армян заявил, что он находится в трауре и отказывается бриться.
68-летняя Аспет Жулян, доставленная в Вакеф вместе с 92-летней матерью и 95-летней свекровью, в беседе с журналистом рассказала, что в селе оставались только такие же как они старики и те, кто не имели транспорта. Говоря о том, как оказалась в Турции, он рассказала, что им не сообщили, куда везут, только сказали, что это будет надежное место.
Другой оказавшийся в Вакафе кесабский армянин, 91-летний Несис Тангукян, рассказывая о происшедшем с ними, отметил, что пришедшие к ним вооруженные люди потребовали показать им дома армян и алевитов.
«От меня потребовали показать, в каких домах живут армяне и алевиты, я и показал. Потом приказали идти с ними. Прошли около 100 метров. Там был один дом. Они сказали, чтобы я вызвал хозяина дома. Позвал, но ответа не последовало. Хотел вернуться, но сказали, чтобы немного подождал. Несколько раз выстрелили по дому – никто не отозвался. Потом приказали, чтобы шел домой и там ждал их», – рассказал Тангукян. Позже пришел один человек и сказал, что отведут на склад. Вместе с Тангукян отвели и его брата. Поскольку отправившиеся в путь были стариками и не могли долго идти, их вскоре усадили в машину. По дороге к ним присоединились и другие кесабские армяне. «Вечерело, многие из нас были напуганы. Привели еще несколько человек – нас стало около двадцати. Улеглись спать на бетоне. Воздух был холодный, мы мерзли. Для нас принесли одеяла. На мне были только сорочка и брюки, на ногах – носки», – рассказал он.
Тангукян рассказал интересные подробности о том времени, когда их держали отдельно. По его словам, боевики постоянно задавали вопросы относительно их религии, отправления религиозных обрядов. Среди них был и один алевит, которого допрашивали отдельно, записывая беседу. Еще примерно 200-250 суннитов-мусульман, по словам Тангукяна, отделили от них, потом снова отвезли в Кесаб, затем снова перевезли в Турцию.
Самая молодая из доставленных в Вакеф армян – 50-летняя Нвард Журян, с болью говорит о событиях, происшедших в Кесабе. «В данный момент в Кесабе никого не осталось. Деревья высохли, даже птичьих звуков не слышно. Войдя в Кесаб, почувствуешь себя как в могиле. Так говорят…», – сказала она.