Մոսկվան պահանջում է, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն անհապաղ քննարկի Սիրիայի հայկական բնակավայրերի վրա կատարված հարձակումները
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/04/10152623_10152439012165809_1674479820_n.jpg)
Անհրաժեշտ է, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն անհապաղ քննարկի Սիրիայի հայկական բնակավայրերի վրա կատարված հարձակումները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել է ՌԴ-ի արտաքին գործերի փոխնախարար Գենադի Գատիլովը:
«Անհրաժեշտ է, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն անհապաղ քննարկի իրադրությունը»,- գրել է Գատիլովը Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
Ինչպես հաղորդել է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, Մոսկվայի հայ համայնքի ներկայացուցիչները մարտի 31-ին Թուրքիայի դեսպանատան մոտ բողոքի ակցիա են անցկացրել քեսաբահայերի դեմ կատարված վայրագությունների դեմ: «Մեր տվյալներով՝ հայերի հետ հաշվեհարդարին զինյալներ են մասնակցել Թուրքիայից: Մենք ցանկանում ենք հասարակայնության ուշադրությունը դարձնել այդ հանցագործության վրա»,- ասել է հայ համայնքի ղեկավարներից մեկը՝ Էդգար Գրիգը: Դրա համար Մոսկվայի քաղաքապետարան ծանուցում է ներկայացվել ապրիլի 2-ին հանրահավաք անցկացնելու վերաբերյալ:

Гатилов: расстрел боевиками армян в Сирии должен быть расследован
Необходимо, чтобы Совет Безопасности ООН безотлагательно обсудил ситуацию с расстрелом армянских жителей в Сирии, заявил заместитель министра иностранных дел РФ Геннадий Гатилов.
“Необходимо, чтобы Совбез ООН безотлагательно обсудил ситуацию”, -как сообщает Арменпресс со ссылкой на Р�?А Новости, написал заместитель Министра иностранных дел России Геннадий Гатилов в своем микроблоге в Twitter. Уже несколько дней в Кесабе разворачиваются трагические события. Кесаб находится непосредственно на границе Сирии и Турции, там проживают тысячи армян.
Воюющие против сирийской армии боевики подвергли обстрелу армянские села и поселки. �?з Кесаба в Латакию были эвакуированы порядка 700 армянских семей.
Обстановка в Сирии в последние дни характеризуется резким обострением противостояния правительственных сил и незаконных вооруженных формирований, отмечается в заявлении М�?Д России от 28 марта. Ведомство решительно осудило “террористические акты и иные преступления против мирного населения, в том числе неизбирательные обстрелы боевиками жилых районов сирийских городов и населенных пунктов”. По мнению Москвы, активизация действий экстремистов призвана помешать возобновлению очередного раунда межсирийских переговоров.