Երիտասարդությունը մեդիայի թևերով
Ժամանակակից աշխարհում զանգվածային լրատվամիջոցներն են ստեղծում այն պատկերացումները, որոնց վրա հիմնվում է հասարակության յուրաքանչյուր անդամ, իսկ իրադարձությունները նշանակություն են ձեռք բերում լուսաբանման շնորհիվ: «Բարեկամություն» հասարակական կազմակերպությունը, կարևորելով մեդիայի ազդեցությունը, Երիտասարդական ակումբների դաշնության (FYCA) հետ համատեղ Եվրամիության «Youth in Action» ծրագրի շրջանակում մարտի 24-ից 30-ը իրականացնում էր «Youth with media wings» ուսուցողական դասընթացը, որին մասնակցում էին Իտալիայի, Լեհաստանի, Պորտուգալիայի, Հայաստանի, Ռումինիայի, Բելառուսի, Վրաստանի և Ուկրաինայի երիտասարդական հասարակական կազմակերպությունների մոտ 30 ներկայացուցիչներ:
«Youth with media wings» ծրագրի նպատակն է բացահայտել ԵՄ և գործընկեր պետությունների իրական արժեքները, բարձրացնել խտրականության և այլատյացության մասին իրազեկումը, քննարկել հասարակության մեջ ձևավորված կարծրատիպերը: Մասնակիցները ծրագրի անցած օրերի ընթացքում հնարավորություն ունեցան հանդիպելու արտասահմանյան և հայաստանյան լավագույն փորձագետներին, քննարկելու կյանքի մասին իրենց տեսլականը: Այցելեցին Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր, ծանոթանացան Հայաստանի հազարամյա պատմությանն ու ավանդույթներին:
ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դասախոս, «Հայկական Փի Ար ասոցիացիա» գիտատեղեկատվական հասարակական կազմակերպության նախագահ Աստղիկ Ավետիսյանը մասնակիցներին ծանոթացրեց զանգվածային լրատվամիջոցների առանձնահատկություններին, նշանակությանն ու լրագրության հիմնական սկզբունքներին, ոչ ֆորմալ կրթության միջոցով փոխանցեց գործնական հմտություններ՝ ընդգծելով մեդիայի դերը հասարակական կյանքում:
Կիրառելով ծրագրի ընթացքում ձեռբերած լրագրողական հմտությունները՝ մասնակիցները կնկարահանեն 4 տեսանյութ` հանրությանն ուրույն հաղորդագրություն ուղղելով այլատյացության, խտրականության, հասարակության մեջ ձևավորված կարծրատիպերի և մեդիան ի շահ իրենց օգտագործելու ցանկության մասին:

«Youth with media wings»
In modern world the mass media creates all the notions, on which is based every member of society, and the evens reach to the importance due to their illumination.
“Barekamutyun” (Friendship) NGO, giving importance to the mass media, with the cooperation of FYCA within the framework of EU «Youth in Action» program implements «Youth with media wings» training course in which participate 30 young representatives of NGOs from Italy, Poland, Portugal, Armenia, Romania, Belarus, Georgia and Ukraine.
«Youth with media wings» program’s goal is to identify the real values of the EU and the partner countries, to raise awareness about discrimination and xenophobia, to discuss the stereotypes that are formed in society. During the program the participants had the opportunity to meet with the best foreign and Armenian experts in order to discuss their vision of life. They also visited the historical and cultural places in Armenia and became acquainted with history and traditions of ancient Armenia.
Astghik Avetisyan, the lecturer of the faculty of journalism of YSU, the chairman of the scientific-informational NGO “Armenian PR association”, introduced the features, importance and the main principals of Mass media to the participants. She shared with her practical skills due to non-formal education and emphasized the role of media in social life.
The participants shooted four videos, directing a unique message to the society about xenophobia, discrimination, the stereotypes that are formed in society and about their desire to use media for their benefit, implementing the journalistic skills, they had gained during the program.