Հայ պատգամավորները հանդիպել են Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետ
Սիրիա մեկնած ՀՀ ԱԺ պատգամավորներից բաղկացած պատվիրակությունը՝ ԱԺ «Հանրապետական» խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանի գլխավորությամբ, հանդիպում է ունեցել Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադի, Սիրիայի Ժողովրդական ժողովի նախագահի և Գլխավոր մուֆտիի հետ: Այս մասին Tert.am-ին տեղեկացրեց Լաթաքիայում գտնվող պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը:
Սամվել Ֆարմանյանը նախագահ Ասադին է փոխանցել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը, որտեղ Նախագահն իր և հայ ժողովրդի անունից դատապարտել է Թուրքիայի կողմից հովանավորվող ահաբեկիչների ներթափանցումը Քեսաբ և Լաթաքիայի շրջանի գյուղեր, և շնորհակալություն է հայտնել Սիրիայի կառավարությանը՝ հայ ժողովրդի պաշտպանությանն ուղղված ջանքերի համար։
«Հանդիպումների ընթացքում մենք քննարկել ենք ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև անդրադարձել մեր հայրենակիցների շուրջ ստեղծված իրավիճակին: Երևան վերադառնալուց հետո ավելի մանրամասն և՛ մեր փաստահավաք առաքելության արդյունքները, և ՛ տպավորությունները, և՛ մեր հայրենակիցներից ստացված առաջարկությունները կներկայացնենք հանրապետության Նախագահին, վարչապետին, Ազգային ժողովին և կներկայացնենք այլ մանրմասներ»,- տեղեկացրեց պատգամավորը։
Ըստ սիրիական SANA գործակալության՝ Բաշար ալ Ասադն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ գնահատելով նրա դիրքորոշումը Սիրիայում կայունության հաստատման հարցում, և զգուշացրել ահաբեկչական վտանգի մասին, որն Արևմուտքի ու տարածաշրջանի որոշ երկրների կողմից աջակցություն է ստանում շրջանում։
Նրա խոսքով՝ այդ ահաբեկիչներ փորձում են մասնատել երկիրը, որն իր պատմության ընթացքում տարբերվել է իր մշակութային և հասարակական կյանքով։ Նա հայ պատգամավորներին կոչ է արել այս վտանգի մասին խոսել բոլոր խորհրդարանական ամբիոններից և միավորել իրենց ուժերը դրան դիմագրավելու համար։
ՀՀ ԱԺ պատգամավորները խաղաղության և կայունության հաստատման հարցում իրենց զորակցությունն են հայտնել Սիրիայի կառավարությանը, որպեսզի ապահովվի տեղահանվածների վերադարձը Քեսաբ և այլ շրջաններ։ Նրանք վստահություն են հայտնել, որ Սիրիան առաջվա պես օրինակ կհանդիսանա տարբեր մշակույթների համակեցության համար։

Армянская делегация встретилась с президентом Сирии Башаром Асадом
Отправившаяся в Сирию делегация в составе депутатов Национального Собрания Армении во главе с Самвелом Фарманяном провела встречу с президентом Сирии Башаром Асадом. Об этом сообщает сирийское информационное агентство SANA.
Самвел Фарманян передал президенту Сирии Башару Асаду послание президента Армении Сержа Саргсяна, в котором президент РА от своего имени и от имени армянского народа осуждает террористические действия, направленные против Кесаба и Латакии, а также выражает благодарность правительству Сирии за усилия, приложенные в деле защиты армянского народа.
«В ходе встреч мы обсудили сложившуюся ситуацию, а также коснулись положения, создавшегося вокруг наших соотечественников. После возвращения в Ереван мы более обстоятельно представим результаты нашей миссии по сбору фактов, предложения, полученные от наших соотечественников президенту Армении, премьер-министру, Национальному Собранию»,- сообщил депутат.
Башар Асад в свою очередь поблагодарил Сержа Саргсяна, оценивая его позицию в вопросе установления мира в Сирии, и предупредил о террористической опасности, которая получает поддержку Запада и некоторых стран региона. По словам президента, они пытаются развалить страну, которая за свою историю выделилась своей культурной и общественной жизнью, призывая депутатов говорить об этой угрозе со всех парламентских трибун и сплотить свои силы для противостояния угрозе.
Депутаты НС РА выразили свою поддержку правительству Сирии в вопросе установления мира и стабильности, чтобы было обеспечено возвращение беженцев из Кесаба и других районов в их дома. Они выразили уверенность в том, что Сирия послужит, как и прежде, примером сосуществования различных культур .