Գործադիրը հավանություն է տվել երկրի հեռանկարային զարգացման ծրագրին. յուրաքանչյուր քաղաքացու մեջ ամրապնդվելու է հայրենիքում ապրելու նախընտրելիությունը
ՀՀ կառավարությունն իր ս.թ. մարտի 27-ի նիստում հավանություն է տվել Հայաստանի Հանրապետության 2014-2025թթ. հեռանկարային զարգացման ռազմավարական ծրագրին: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Գործադիրը վերանայել է 2008թ. ընդունված «Կայուն զարգացման ծրագիրը» հաշվի առնելով համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամով պայմանավորված միտումներն ու նոր իրողությունները: Վերանայված ծրագիրը նպատակ ունի հետճգնաժամային ռազմավարական համակարգված շրջանակ ապահովել կառավարության քաղաքականության ուղղությունների ձևավորման համար: Ծրագիրը կառավարությանը հնարավորություն է ընձեռելու միավորելու ազգային կարողությունները երկրի երկարաժամկետ զարգացման տեսլականի ձևավորման շուրջ` հաշվի առնելով ձեռք բերված փորձը, առկա պայմաններն ու համընդհանուր զարգացման մարտահրավերները:
Ծրագրի հեռանկարը մինչև 2025 թվականն է: Փաստաթղթում նախանշված են երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման գերակայությունների ընդհանրական համախումբը, նպատակները, զարգացման հիմնական խոչընդոտները և սահմանափակումները, գերակա նպատակներին հասնելու համար անհրաժեշտ առանցքային բարեփոխումներն ու քաղաքականության գործիքները, ինչպես նաև հիմնական ռիսկերը: Կառավարության երկարաժամկետ զարգացման ռազմավարության գերխնդիրը բնակչության նյութական և ոչ նյութական բարեկեցության անշեղ ավելացումն է։ Երկրի զարգացման ներկա փուլի առանձնահատկություններից ելնելով՝ որակյալ և բարձր արտադրողականություն ապահովող աշխատատեղերի ստեղծման ճանապարհով զբաղվածության ընդլայնումը հռչակված է որպես ծրագրի հիմնական նպատակ:
ՀՀ կառավարության գործողություններն ուղղված են լինելու յուրաքանչյուրի համար սեփական ջանքերով աշխատանքին համապատասխան արդարացի վաստակ ստանալու հնարավորության ստեղծմանը: Ծրագրի իրականացումը երաշխավորելու է հասարակության յուրաքանչյուր անդամի՝ սեփական պետության կողմից պաշտպանված և սոցիալապես ապահովված լինելու անվերապահ ընկալման ամրապնդումը: ՀՀ քաղաքացու անձնական զարգացմանը, մասնագիտական աճին, նրա քաղաքացիական դաստիարակությանն ու մշակույթի մակարդակի ավելացմանն ուղղված գործողությունները լինելու են կառավարության ուշադրության կենտրոնում՝ յուրաքանչյուրի մեջ ամրապնդելով հայրենիքում ապրելու նախընտրելիությունը։

�?сполнительная власть одобрила программу перспективного развития страны: в каждом гражданине окрепнет предпочтение жить на родине
Правительство РА на своем заседании 27 марта одобрило стратегическую программу перспективного развития Республики Армения на 2014-2025 годы. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
�?сполнительная власть пересмотрела принятую в 2008г. «Программу стабильного развития» с учетом тенденций, обусловленных мировым финансово-экономическим кризисом и новые реалии. Пересмотренная программа преследует цель обеспечить скоординированные посткризисные стратегические рамки для формирования направлений политики правительства. Программа  предоставит правительству возможность объединить национальный потенциал вокруг перспективы долгосрочного развития страны с учетом приобретенного опыта, существующих условий и вызовов всеобщего развития.
Перспектива программы до 2025 года. В документе намечена обобщенная группа приоритетов социально-экономического развития страны, цели, основные препятствия и ограничения развития, основные реформы и инструменты политики, необходимые для достижения приоритетных целей, а также основные риски.
Сверхзадачей стратегии долгосрочного развития правительства является неуклонное повышение материального и нематериального благосостояния населения. �?сходя из особенностей нынешнего этапа развития страны, расширение занятости путем создания рабочих мест, обеспечивающих качество и высокую производительность, провозглашено основной целью программы.
Действия правительства РА будут направлены на создание для каждого возможности получать справедливое вознаграждение, соответствующее работе собственными силами. Осуществление программы гарантирует безоговорочное укрепление восприятия каждым членом общества защищенности и социальной обеспеченности государством. Действия, направленные на личное развитие, профессиональный рост,  повышение уровня гражданского воспитания и культуры гражданина РА будут находиться в центре внимания правительства, укрепляя в каждом предпочтение жить на родине.