Համահայկական ձմեռային առաջին խաղեր. Թբիլիսիի մարզիկների նվաճումները
Ավարտվեց Համահայկական ձմեռային առաջին խաղերը: Սփյուռքի մասնակիցներից բավականին հաջող ելույթ ունեցան Թբիլիսիի ներկայացուցիչները և կարողացան չորս ոսկե մեդալ նվաճել:
«Հայերն այսօրի» թղթակցի հետ զրույցում Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի գործկոմի անդամ, Թբիլիսիի պատվիրակության ղեկավար Գուրգեն Հեյրանովը նշեց, որ խաղերը շատ լավ են անցել. «Ես` իբրև գործկոմի անդամ, ամեն ինչ փորձում էի անել, որ այս խաղերը շատ բարձր մակարդակով անցեն: Որքան էլ իրատեսական էին մեր նպատակները, սակայն մենք չէինք կարող մտածել, որ ձմեռային առաջին խաղերը մոտ 400 մասնակից կունենա: Կարծում եմ, որ խաղերը լավ անցան»:
Ճիշտ է` համահայկական խաղերը մարզական մրցություն են, բայց պարոն Հեյրանովի հավաստմամբ` առաջնայինը սպորտի միջոցով աշխարհի տարբեր կողմերում ապրող հայերին մեկտեղելն է. «Այս օրերի ընթացքում խաղերի մասնակիցները կարողացան ոչ միայն մրցել, այլև միասին հետաքրքիր ժամանակ անցկացրին, նոր ծանոթություններ ձեռք բերեցին: Ուրախալի է նաև, որ մարզիկների մակարդակը՝ ոչ միայն Սփյուռքի, այլև Հայաստանի, շատ բարձր էր: Իսկ գլխավորը` Հայաստանն ունի Ծաղկաձոր՝ իր հեքիաթային բնությամբ, որտեղ այսուհետ ամեն չորս տարին մեկ ձմեռային խաղեր կանցկացվեն»:
Թբիլիսիից և Բակուրյանիից Համահայկական ձմեռային առաջին խաղերին մոտ 20 ներկայացուցիչ է մասնակցել. «Շատ լավ արդյունքներ ենք գրանցել: Մեր ամենաուժեղ մարզիկներից մեկը 13-ամյա Թամարա Բարբարյանն էր. փոքրիկ աղջիկ է, բայց շատ տաղանդավոր: Մյուս մարզիկներն էլ են շատ ուժեղ` Նիկոլո Կոզանաշվիլի-Օհաննեսյանը, Գևորգ Կուրդոգլյանը, Դավիթ Մինասյանը, Գուրգեն Ակոպովը, Դավիթ Ակոպովը, Սամվել Խաչատրյանը, Դենիս Ջանաշվիլին և այլք:
Մեր հավաքականում միավորվել էր նաև սպորտն ու արվեստը. Մեյրաբովա քույրերը հայտնի դաշնակահարուհիներ են, միաժամանակ լեռնադահուկային սպորտով են զբաղվում:
Գլխավորը մեդալները չեն, կարևորը միասնություն է: Իսկ արդյունքում հայն է հաղթում` լինի հայաստանցի, իրանցի թե ռուսաստանցի»,-իր խոսքը եզրափակեց Գուրգեն Հեյրանովը:

Achievements of Tbilisi’s athletes at first Pan-Armenian Winter Games
The first Pan-Armenian Winter Games are over. Out of the Diaspora Armenian participants, the athletes from Tbilisi performed quite well and managed to score a gold medal.
In an interview with “Hayern Aysor”, member of the executive committee of the World Committee of the Pan-Armenian Games, leader of Tbilisi’s delegation Gurgen Heyranov mentioned that the Games went well. “As a member of the executive committee, I tried to do everything possible to make sure that these Games were held at the highest level. Our goals were realistic, but it would never cross our minds that the Games would bring together nearly 400 athletes. I think the Games went well.”
True, the Pan-Armenian Games are something new, but according to Mr. Heyranov, the main point is to bring Armenians living in different parts of the world together through sports. “These days the participants of the Games were able to not only compete, but also spend time together and establish new contacts. It’s also nice to see that the athletes of Armenia and the Diaspora were high-profile athletes. The important thing is that Armenia has a place called Tsakhkadzor with its wonderful nature and where the Pan-Armenian Winter Games will be held from now on once every four years.”
Nearly 20 representatives of Tbilisi and Bakuryani participated in the first Pan-Armenian Winter Games. “We achieved high results. One of our strongest athletes is 13-year old Tamara Barbaryan. She is small, but very talented. The others are also very strong, including Nikolo Kozanashvili-Ohannesyan, Gevorg Kurdoglyan, David Minasyan, Gurgen Akopov, David Akopov, Samvel Khachatryan, Dennis Janashvili and others.
Our team had both athletes and artists. The sisters Meyrabova are famous pianists and are also mountain skiers.
The important thing is not the medals. The important thing is unity. In the end, Armenians win, be it Armenians from Armenia, Iran or Russia,” said Gurgen Heyranov in closing.