Մահացել է Ցեղասպանությունը վերապրած ու Իտալիայում հանգրվանած վերջին հայը
Փետրվարի 16-ին մահացել է Ցեղասպանությունը վերապրած Սերջիո (Սարգիս) Մուշեղյանը, որը բնակվում էր Իտալիայի Կալաբրիա նահանգում: Նա 98 տարեկան էր:
Ինչպես PanARMENIAN.Net ին ասաց է ֆրանսիացի լրագրող Ժան Էքյանը, Սարգիս Մուշեղյանը ծնվել է 1916-ի նոյեմբերին: Նրան փրկել էին իտալացի միսիոներները, երբ նա 4 տարեկանում անտուն ու անօթևան ապրում էր Կոստանդնուպոլսի փողոցներում: Նրան տարել են Իտալիա, որտեղ էլ ապրել է կյանքի մեծ մասը՝ Ապուլիայի ու Կալաբրիայի միջև, որտեղ մահացել է:
Մուշեղյանի մահախոսականում Կալաբրիայի քաղաքապետ Անտոնիո Կառլոմագնոն նրան անվանել է «մեծ արժանապատվությամբ ու բարձր բարոյականությամբ օժտված մարդ»:
«Մեր համայնքը պատիվ է ունեցել հանդիպելու Սարգիսի հետ հայ ժողովրդի մեծ ողբերգության զոհերի հիշատակության օրը: Հայ ժողովուրդը մինչ օրս դեռ սպասում է պատմական արդարության: Մենք պատիվ ունեցանք հանդիպելու Մուշեղյանի և նրա ժողովրդի պատմությանը»,- ասել է քաղաքապետ Անտոնիո Կառլոմագնոն:
Կյանքի վերջին տարիներին Սարգիս Մուշեղյանը ժամանակի մեծ մասը նվիրում էր Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումների կազմակերպմանն ապրիլի 24-ին: «Ես չեմ կարող կորցնել այդ հնարավորությունը, երբ խոսքն իմ ժողովրդի ճակատագրի մասին է»,-ասում էր նա:
«Նոր Արաքս» (Բարի) գյուղում ապրելու տարիներին նրա կինը՝ Մարիամը և դուստր Վարդուհին ներկող հատկություն ունեցող բույսեր էին հավաքում գորգերի համար:

Last Italy-based survivor of Armenian Genocide dies at 98
The last survivor of the Armenian Genocide in Cerchiara (Calabria), Italy, Sergio (Sarkis) Musceghian died aged 98.
As Paris-based journalist Jean Eckian toldPanARMENIAN.Net born on November 4, 1916, Sergio, a homeless boy of 4, was roaming the streets of Constantinople when taken in and raised by Italian missionaries. He lived most of his life between Puglia and Calabria where he ended his days.
In his eulogy to Sarkis, Cerchiara Mayor Antonio Carlomagno paid tribute to the man “of great dignity and moral rectitude”.
“Community of Cerchiara di Calabria had the pleasure and honor of meeting Sarkis during commemoration of the victims of the greatest tragedy of Armenian people, still waiting for the historic justice,” Mr Carlomagno said.
In the last years of his life, Musceghian devoted much of his time to participating in the Armenian Genocide commemorative events. “I can not miss an opportunity to speak of the fate of my people,” he used to say.
The home village of Musceghian in Italy, Nor Arax (Bari) inaugurated a monument (Khatckar) in tribute to the victims of the Genocide in January 2013.