Հայոց լեզվի դասավանդման նպատակով կստեղծվի վիրտուալ հեռուստադպրոց
Փետրվարի 18-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ՀԲԸՄ կենտրոնական վարչական ժողովի անդամ Վազգեն Յակուբյանին և ՀԲԸՄ հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչներին:
Խոսելով հայկական Սփյուռքի առջև ծառացած մարտահրավերների մասին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանն առաջնային համարեց հայոց լեզվի ուսուցումը, պահպանումը և տարածումը՝ որպես հայ ինքնության պահպանման միակ առհավատչյա: Հյուրերին ներկայացվեցին նաև այս ուղղությամբ սփյուռքի նախարարության կողմից իրականացվող լեզվի դասավանդման, ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրերը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեց մայրենի լեզվի ուսուցման նպատակով ՀԲԸՄ-ի հետ համատեղ սփյուռքի նախարարության կողմից վիրտուալ հեռուստադպրոցի ստեղծման հարցը: Նախատեսվում է հեռահար ուսուցմամբ մայրենին հասանելի դարձնել հայկական Սփյուռքի տարբեր համայնքներին: Հայոց լեզուն դասավանդվելու է օտար լեզվի հիմքով: Ծրագիրը նախատեսված է լեզվի իմացության տարբեր մակարդակների համար՝ հաշվի առնելով առանձին երկրներում լեզվի ուսուցման պահանջարկը, և նախատեսված է 10 տարեկան և ավելի մեծ տարիքի երեխաների համար: Դասընթացն իրականացվելու է ինտերակտիվ մեթոդով ուսուցողական վարժությունների միջոցով: Այն հեռուստադպրոցի աշակերտների հարցերին օն-լայն պատասխանելու, շփման, կարծիքներ փոխանակելու և քննարկելու հնարավորություն է ընձեռում:
Ավելի ուշ նախատեսվում է նաև կազմակերպել արևմտահայերենի ուսուցում:
ՀԲԸՄ ներկայացուցիչների հետ քննարկվեցին նաև ծրագրի իրականացման տեխնիկական և կազմակերպական այլ հարցեր:

С целью преподавания армянского языка будет создана виртуальная телешкола
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 18 февраля приняла члена Центрального административного правления ВАБС Вазгена Якубяна и представителей офиса ВАБС в Армении.
Говоря о вызовах, стоящих перед армянской Диаспорой, министр Грануш Акопян сочла приоритетным преподавание, сохранение и распространение армянского языка – как единственной гарантии сохранения армянской идентичности. Гостям были также представлены осуществляемые в этой связи Министерством Диаспоры программы преподавания языка, переподготовки учителей.
В ходе встречи был также обсужден вопрос создания Министерством Диаспоры совместно с ВАБС виртуальной телешколы с целью преподавания родного языка. Дистанционное обучение родному языку планируется сделать доступным для различных общин Диаспоры. Преподавание армянского языка будет вестись на основе иностранного. Программа рассчитана на разные уровни владения языком, с учетом востребованности изучения языка в отдельных странах, предназначается для детей 10 лет и старше. Занятия будут проводиться интерактивным методом посредством обучающих упражнений. �?меются возможности он-лайн ответов на вопросы учащихся телешколы, общения, обмена мнениями и обсуждений.
Позднее планируется также организовать изучение западноармянского языка.
С представителями ВАБС были обсуждены также другие технические и организационные вопросы осуществления программы.