Թուրքիայի հայ համայնքին է վերադարձվել տարիներ առաջ բռնագրավված ամենամեծ գույքը
Թուրքիայի հայ համայնքին է վերադարձվել տարիներ առաջ բռնագրավված ամենամեծ գույքը՝ Սուրբ Փրկիչ հիվանդանոցին հարակից հողատարածքը՝ 42.259 քմ ընդհանուր տարածքով, տեղեկացնում է «Ակօս» շաբաթաթերթի կայքը։
Հիվանդանոցի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Պետրոս Շիրինօղլուն հայտարարել է, թե շատ ուրախ են այդ ձեռքբերման համար։
«Տարիներ տևած մեր պայքարն ու երազանքները վերջապես իրականություն դարձան։ Թուրքիայի հայ համայնքն իր կարևորագույն ունեցվածքներից մեկին վերատիրացավ։ Այդ ձեռքբերումը մեր հիմնադրամի և հանրության համար շատ կարևոր էր։ Շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ովքեր այս ընթացքում օգնել են մեզ»,-ասել է նա։
Հողակտորը բռնագրավվել էր 1974 թ.-ին։ Մի առավոտ բուլդոզերները մտել էին տարածք՝ պատճառաբանելով, թե համաձայն փաստաթղթերի՝ այդ տարածքը տեր չունի։

Армянской общине Турции возвращено самое большое имущество, конфискованное годы назад
Армянской общине Турции возвращено самое большое имущество, конфискованное годы назад – земельный участок при больнице «Сурб Пркич» общей площадью 42.259 кв. м., сообщает сайт еженедельной газеты «Акос».
Член совета попечителей больницы Петрос Шириноглу заявил, что очень рад этому достижению.
«Наша многолетняя борьба и мечты наконец то стали реальностью. Армянская община Турции вновь стала хозяином одного из важнейших своих владений. Это достижение очень важно для нашего фонда и общественности. Благодарны всем, что в этот период помогал нам», – сказал он.
Земельный участок был конфискован в 1974 году. Однажды утром бульдозеры проникли на территорию, мотивируя, что, согласно документам, этот участок не имеет владельца.