Գերմանացի պատգամավորն Էրդողանին կոչ է անում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
«99 տարի առաջ երիտթուրքերի կառավարությունն Օսմանյան կայսրությունում ցեղասպանություն է գործել հայերի ու ասորիների նկատմամբ: Կոչ եմ անում ճանաչել XX դարի այդ առաջին ցեղասպանությունն ու ներողություն խնդրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգներից»,- հայտարարել է Բունդեսթագում Քրիստոնյա-ժողովրդավարական միությունից ընտրված պատգամավոր Էրիկա Շթայնբախը՝ դիմելով Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին: Ինչպես գրում է Haberler-ը, Շթայնբախը կոչ է արել գրել հայերի ու ասորիների ցեղասպանությունների մասին թուրքական դասագրքերում, ինչպես նաև հիշել 2007-ին սպանված «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքին:
Ըստ պատգամավորի, մարդկության դեմ այդ հանցագործությունը հիմնավորված և ապացուցված է փաստերով: Բունդեսթագի պատգամավորն անդրադարձել է նաև հայ-թուրքական սահմանի բացմանը, որը Թուրքիան փակել է 1993-ին ղարաբաղյան հակամարտության պատճառով:

Немецкий депутат призывает Эрдогана признать Геноцид армян и извиниться перед потомками жертв
«99 лет назад правительство младотурок в Османской империи совершило геноцид против армян и ассирийцев. Я призываю вас признать этот первый геноцид ХХ века и извиниться перед потомками жертв Геноцида», – заявила депутат Бундестага от Христианско-демократического союза Эрика Штайнбах премьер-министра Турции Эрдогана. Как пишет Haberler, Штайнбах призвала написать о геноциде армян и ассирийцев в турецких учебниках, а также вспомнить об убитом в 2007 году главном редакторе газеты Agos Гранте Динке.
По ее словам, это преступление против человечества уже обосновано и доказано фактами. Депутат Бундестага также обратилась к вопросу открытия армяно-турецкойт границы, закрытой Турцией в 1993 году из-за карабахского конфликта.