Ադրբեջանը խոչընդոտում է բանակցությունների սեղանի շուրջ ԼՂ վերադարձին. Արցախի ԱԳ նախարար
Նախորդ տարվա նոյեմբերին Վիեննայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից հետո ազդարարվեց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նոր
փուլի մասին: Կողմերը պատրաստակամություն հայտնեցին հանդիպումները դարձնել առավել հաճախակի եւ շարունակել բանակցությունները: Հունվարին Փարիզում նախատեսվում է երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը: Մինչ այդ հանդիպումը «Արմենպրես»-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը ներկայացրել է ԼՂՀ պաշտոնական դիրքորոշումը հարցի շուրջ:
-Պարոն Միրզոյան, նախորդ տարվա վերջին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կրկին այցելել էին տարածաշրջան եւ Ստեփանակերտում հանդիպել ԼՂՀ նախագահ ԲակոՍահակյանի եւ Ձեզ հետ: Մանրամասնեք, խնդրում եմ, ինչի՞ շուրջ է ընթացել այս անգամ զրույցն ու ի՞նչ ակնկալիքներ կան համանախագահների աշխատանքից:
-ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տարածաշրջանային վերջին այցի և նրա շրջանակներում Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հետ կայացած հանդիպման վերաբերյալ արդեն բավականաչափ տեղեկատվություն է տրամադրվել: Ինչպես միշտ, օրակարգում են եղել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող մի շարք հարցեր: Մեր կողմից ուշադրություն է հրավիրվել Ադրբեջանի ագրեսիվ ու ապակառուցողական քաղաքականության դրսևորումների և դրանց բացառման անհրաժեշտության վրա, ինչպես նաև շեշտվել, որ պետք է վերականգնվի
պաշտոնական Ստեփանակերտի լիիրավ մասնակցությունը բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերին:
-Այսօր ի՞նչ փուլում են ԼՂ հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցություններն ու դրանք որքանո՞վ են գոհացնում Ղարաբաղին եւ ԼՂՀ ժողովրդին:
-Անշուշտ, այն իրավիճակը, որն այսօր ձևավորվել է բանակցային գործընթացում, չի կարող գոհացնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը և նրա ժողովրդին: Արցախը շահագրգռված է հակամարտության կարգավորման և տարածաշրջանում հարատև
խաղաղության ու կայունության հաստատման հարցում, ինչն, իր հերթին, թույլ կտա ընդարձակել և նոր թափ հաղորդել մեր երկրում ընթացող պետականաշինության գործընթացներին:
-Ինչպիսի՞ն կլինի 2014-ը ԼՂ խնդրի կարգավորման ուղղությամբ` հաշվի առնելով, որ հունվարին նախատեսվում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների, հետագայում նաեւ` երկրների նախագահների հանդիպումները:
-Տարեվերջին կայացած Ալիև-Սարգսյան հանդիպումը որոշակի հույսեր արթնացրեց ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի աշխուժացման և տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատման առումով: Սակայն շատ բան կախված կլինի նրանից, թե Ադրբեջանն, արդյոք, կցանկանա՞ փոխել իր որդեգրած ապակառուցողական դիրքորոշումը: Ցավոք, Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարություններն այդ ուղղությամբ այնքան էլ ոգեշնչող չեն և վկայում են, որ այդ երկրի իշխանությունները դեռևս պատրաստ չեն հրաժարվել իրենց պատրանքներից և սթափ գնահատելով իրավիճակը` դրական ներդրում ունենալ բանակցային գործընթացում:
-Բազմիցս խոսվել է, որ ԼՂՀ-ն պետք է վերադառնա բանակցությունների սեղանին: Այդ հարցը համանախագահների հետ հանդիպման ժամանակ բազմիցս բարձրացրել է նաեւ ԼՂՀ նախագահ ԲակոՍահակյանը: Ինչպիսի՞ն է համանախագահների դիրքորոշումն այս հարցի վերաբերյալ, եւ արդյո՞ք դրական տեղաշարժեր նկատվում են:
-Առաջին հերթին ուզում եմ նշել, որ խոսելով առանց պաշտոնական Ստեփանակերտի ուղղակի մասնակցության բանակցային գործընթացի թերարժեքության մասին, մենք ելնում ենք հակամարտության կարգավորման շահերից: Համոզված եմ, որ բոլորը, ովքեր
տեղյակ են խնդրի էությանը և ընթացող գործընթացներին, հասկանում են այն պարզ ճշմարտությունը, որ կարգավորման գործընթացում իրական առաջընթացի հնարավոր է հասնել միայն հաշվի առնելով առկա իրողությունները և բանակցությունների լիարժեք ձեւաչափի՝ նրա բոլոր փուլերին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անմիջական և ուղղակի մասնակցությամբ վերականգման պայմանով։ Այսօր միակ խնդիրը Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականություն է, որ միտված է խոչընդոտելու լիարժեք ձևաչափով բանակցությունների վերականգնմանը:
-Արցախի միջազգային ճանաչումն ի՞նչ փուլում է: Պետությունն ի՞նչ քայլեր է կատարում այդ ուղղությամբ եւ որքանո՞վ է հարցն արդիական այսօր:
-Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը մեր քաղաքական օրակարգի հիմնական նպատակներից մեկնէ: Այն կազմում է նախագահ Բակո Սահակյանի կողմից նախանշված արտաքին քաղաքական ուղեգծի անբաժան մասը և այդ ուղղությամբ մեր կողմից հետևողական աշխատանք է տարվում: Պետք է նշեմ, որ այդ տեսակետից, հատկապես վերջին շրջանում, առկա են որոշակի դրական միտումներ, որոնք արտահայտվում են թե տարբեր աշխարհամասերում օրենսդիր մարմինների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը սատարող բանաձևերի և հայտարարությունների ընդունումով, և թե համայնքների մակարդակով գործնական կապերի հաստատման, ինչպես նաև բարեկամական շրջանակների և խմբերի ձևավորման ճանապարհով: Համոզված եմ, որ այդ գործընթացն այս տարի ևս կունենա իր տրամաբանական շարունակությունը և նոր թափ կստանա: Այսօր Արցախը աշխարհին ապացուցել է, որ կայացած պետություն է և ի վիճակի է վարել պատասխանատու ու ակտիվ արտաքին քաղաքականություն։ Այն ճանապարհը, որով Արցախն այսօր ընթանում է, ընկալվում ու համարժեք գնահատականի է արժանանում նաև արտաքին աշխարհում:
-Ղարաբաղն առայժմ չճանաչված հանրապետություն է, սակայն ունի ներկայացուցչություններ մի շարք երկրներում: Այդ երկրների հետ ընթացակարգն ինչպիսի՞ն է:
-Մենք ունենք դիվանագիտական ներկայացուցչություններ Հայաստանում, և մի շարք այլ՝ այդ թվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներում: Հաշվի առնելով ԼՂՀ կարգավիճակը, որպես չճանաչված պետություն, առայժմ մեր ներկայացուցչությունները զրկված են որպես լիարժեք դիվանագիտական առաքելություն գործելու պայմաններից, սակայն իրենց հնարավորությունների սահմաններում իրականացնում են հետևողական աշխատանք, որն ուղղված է ոչ միայն տվյալ երկրում Արցախի շահերի ներկայացմանն ու հետապնդմանը և Արցախի մասին ճշմարիտ տեղեկատվության տարածմանը, այլև մեր երկրի տնտեսության մեջ որոշակի ներդրումների ապահովմանը:
-ԼՂՀ-ն համագործակցում է նաեւ այլ չճանաչված հանրապետությունների հետ: Հատկապես ո՞ր հարցերի շուրջ կարելի է համագործակցությունն առավել արդյունավետ բնութագրել:
-Մենք պահպանում ենք գործնական հարաբերություններ Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի և Մերձդնեստրի հետ: Պարբերաբար տեղի են ունենում փոխադարձ այցելություններ և տարբեր մակարդակի հանդիպումներ: Մասնավորապես, վերջին նման շփումն անցած տարի էր՝ Աբխազիայի ԱԳՆ 20-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումների ժամանակ: Մենք կարևորում ենք այդ կապերը ոչ միայն այն առումով, որ դա մեզ հնարավորություն է տալիս տեղեկանալու այդ հանրապետություններում տեղի ունեցող գործընթացների մասին, այլ նաև որոշակի մտքեր փոխանակելու հնարավոր համագործակցության եղանակների և ձևերի շուրջ:
-Շատերն են քննադատում Մադրիդյան սկզբունքները` հայտարարելով, որ փաստաթղթում կան կետեր, որոնք որեւէ կերպ չեն արտահայտում Հայաստանի եւ ԼՂՀ-ի շահերը: Դուք համամի՞տ եք այդ ձեւակերպմանն ու կոնկրետ ո՞ր կետերը կառանձնացնեք:
-Խոսելով Մադրիդյան սկզբունքների մասին` անհրաժեշտ է հաշվի առնել, որ ցանկացած սկզբունքների մշակումը բանակցությունների արդյունք է: Ինչպես ես արդեն նշեցի, առանց բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերում արցախյան կողմի լիիրավ մասնակցության դժվար կլինի ակնկալել կենսունակ որոշումներ:
-Եվ վերջին հարցը. ինչպե՞ս եք տեսնում խնդրի հանգուցալուծումը: Մեր շահերից ելնելով, ըստ Ձեզ, ո՞րն է վերջին «կարմիր թելը»:
-Հակամարտության վերջնական կարգավորման համար անհրաժեշտ է բոլոր ջանքերը կենտրոնացնել ԽՍՀՄ փլուզման և հակառակորդի կողմից Արցախին պարտադրված պատերազմի արդյունքում ձեւավորված երկու անկախ պետությունների՝ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի խաղաղ գոյակցության համար համապատասխան մեխանիզմների ու պայմանների մշակման վրա: Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ Արցախի ազատությունը և անվտանգությունը բարձրագույն արժեքներ են մեր ժողովրդի համար և սակարկության ենթակա չեն:

Азербайджан препятствует возвращению НК за стол переговоров: министр �?Д Арцаха
Встреча президентов Армении и Азербайджана в ноябре прошлого года в Вене ознаменовала новый этап процесса урегулирования карабахского конфликта. Стороны выразили готовность встречаться чаще и продолжать переговоры. В январе в Париже предусматривается встреча министров иностранных дел двух стран. До этого, в эксклюзивном интервью Арменпресс министр �?Д НКР Карен Мирзоян представил официальную позицию НКР по этому вопросу.
Г-н Мирзоян, в конце прошлого года сопредседатели Минской группы ОБСЕ снова посетили регион и встретились в Степанакерте с президентом НКР Бако Саакяном и с Вами. О чем на этот раз шла речь и какие ожидания Вы связываете с деятельностью сопредседателей?
О последнем визите сопредседателей МГ ОБСЕ в регион и их встрече с президентом НКР Бако Саакяном в рамках этого визита уже предоставлялась достаточная информация. Как всегда, в повестке был ряд вопросов, касающихся урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и региональных процессов. Мы привлекли внимание сопредседателей к проявлениям агрессивной и деструктивной политики Азербайджана и необходимости их исключения, была также подчеркнута необходимость восстановления полноправного участия официального Степанакерта во всех
этапах переговорного процесса.
На каком этапе сегодня находятся эти переговоры и насколько они удовлетворяют Карабах и народ НКР?
Безусловно, та ситуация, которая сегодня сложилась в переговорном процессе, не может удовлетворять Нагорно- Карабахскую Республику и ее народ. Арцах заинтересован в урегулировании конфликта и в установлении в регионе долгосрочного мира и стабильности, что, в свою очередь, даст возможность расширить и придать новый импульс происходящим в нашей стране процессам государственного строительства.
Каким будет, на Ваш взгляд, 2014 год для процесса карабахского урегулирования, учитывая, что в январе предусматривается встреча министров �?Д Армении и Азербайджана, а, в дальнейшем. и встреча президентов двух стран?
Состоявшаяся в конце года встреча Алиев-Саргсян вселила определенные надежды в активизацию процесса урегулирования в плане установления мира и стабильности в регионе. Однако, многое зависит от того, пожелает ли Азербайджан изменить занимаемую им деструктивную позицию. К сожалению, последние заявления президента Азербайджана не очень воодушевляют и свидетельствуют о том, что власти этой страны пока не готовы отказаться от своих иллюзий и, трезво оценивая ситуацию, внести положительный вклад в переговорный процесс.
Неоднократно говорилось о том, что НКР должна вернуться за стол переговоров. Об этом неоднократно заявлял и президент НКР Бако Саакян в ходе встреч с сопредседателями. Какова позиция сопредседателей по этому
вопросу и заметны ли позитивные сдвиги в этом направлении?
Прежде всего, хотел бы отметить, что, говоря о неполноценности переговорного процесса без непосредственного в нем участия официального Степанакерта, мы исходим из интересов урегулирования конфликта. Уверен, что все, кто знаком с сутью этого вопроса и происходящими процессами, понимают эту простую истину, что реального прогресса в процессе урегулирования можно достичь только с учетом существующих реалий и полноценного формата переговоров – при условии восстановления непосредственного и прямого участия Нагорно-Карабахской Республики во всех его этапах. Сегодня единственная проблема – это деструктивная политика Азербайджана, которая продиктована стремлением воспрепятствовать восстановлению переговоров в их полноценном формате.
На каком этапе находится процесс международного признания Арцаха? Какие шаги предпринимает государство в этом направлении и насколько этот вопрос сегодня актуален?
Международное признание Нагорно-Карабахской Республики – одна из основных задач нашей политической повестки. Этот вопрос является неразрывной частью внешнеполитического курса, намеченного Бако Саакяном и в этом направлении ведется последовательная работа. Должен отметить, что с этой точки зрения, в частности, последний период характеризуется принятием в разных точках мира резолюций и заявлений в поддержку права народа Карабаха на самоопределение на уровне законодательных органов власти, установлением действенных связей на уровне общин, а также формированием групп дружбы. Уверен, что этот процесс и в этом году будет иметь свое логическое продолжение и получит новый размах. Сегодня Арцах доказал миру, что он состоявшееся государство и в состоянии проводить ответственную и активную внешнюю политику. Тот путь, которым Арцах идет сегодня, воспринимается и адекватно оценивается и во внешнем мире.
Карабах – пока непризнанная республика, однако, имеет свои представительства в ряде стран. Каков регламент отношений с этими странами?
Мы имеем дипломатические представительства в Армении и в ряде других стран, в том числе в странах-сопредседателях Минской группы ОБСЕ. Учитывая статус НКР как непризнанного государства, наши представительства пока лишены возможности действовать в качестве полноценных дипломатических миссий, однако, в меру своих сил они последовательно занимаются своей работой, направленной не только на представление и защиту интересов Арцаха в данной стране, распространение объективной, достоверной информации о нашей республике, но и привлечением определенных инвестиций в экономику нашей страны.
НКР сотрудничает также с другими непризнанными странами. Сотрудничество по каким вопросам Вы считаете более эффективным?
Мы поддерживает действенные отношения с Абхазией, Южной Осетией и Приднестровьем. Периодически совершается обмен визитами и разного уровня встречи. В частности, последние подобного рода контакты имели место во время торжественных мероприятий, посвященных 20-летию М�?Д Абхазии. Мы считаем важными эти связи не только потому, что это дает возможность быть в курсе происходящих в этих республиках процессов, но и позволяет обмениваться мнениям о путях и формах возможного сотрудничества.
Многие критикуют «мадридские принципы», заявляя, что в этом документе есть пункты, которые не отражают каким-либо образом интересы Армении и НКР. Вы согласны с этим, и какие конкретно пункты Вы бы выделили?
Говоря о мадридских принципах, необходимо учитывать, что разработка любых принципов – результат переговоров. Как я уже отметил, без полноправного участия арцахской стороны во всех этапах переговорного процесса трудно ожидать жизнеспособных решений.
�? последний вопрос, каким Вы видите решение этой проблемы? �?сходя из аших интересов, на Ваш взгляд, какова последняя «красная линия»?
Для окончательного урегулирования конфликта необходимо сконцентрировать все усилия на разработке соответствующих механизмов и условий для мирного сосуществования сформированных в результате распада СССР и навязанной Арцаху противником войны, двух новых независимых государств – Нагорного Карабаха и Азербайджана. Мы неоднократно заявляли, что для нашего народа свобода и независимость Арцаха – высшие ценности, и они не подлежат торгу.