Բեմադրիչ, դերասան, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Արմեն Մազմանյանի ընտանիքին, բարեկամներին, արվեստասեր հասարակությանը, Երևանի Թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի աշխատակիցներին, ուսանողներին
Խոր ցավով տեղեկացանք բեմադրիչ, դերասան, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Արմեն Մազմանյանի վաղաժամ մահվան մասին:
Արմեն Մազմանյանը հայ ժողովրդի տաղանդավոր զավակներից մեկն էր, որն իր ողջ կյանքն ու գործունեությունը նվիրաբերեց արվեստին: Դրա վկայությունը նրա թողած ժառանգությունն է՝ բեմադրություններն ու կերտած կերպարները, «Գոյ» թատրոնը և, իհարկե, գիտելիքներն ու փորձը, որ նա փոխանցեց իր սաներին, որոնք  այսօր մազմանյանական դպրոցի հետևորդներն են:
Արմեն Մազմանյանը հետաքրքիր անհատականություն էր, շփման մեջ` պարզ ու անկաշկանդ, տեսակետների մեջ՝  հաստատակամ, սկզբունքային ու իրատես:
Որպես մարդ և արվեստագետ՝ նա ուրույն հետագիծ թողեց և որպես այդպիսին՝ կապրի իրեն ճանաչող բոլոր մարդկանց սրտերում:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության ողջ անձնակազմը ցավակցում է Մազմանյան ընտանիքին, ինստիտուտի բոլոր աշխատակիցներին և ուսանողներին այս անդառնալի կորստի կապակցությամբ:

TO THE FAMILY AND FRIENDS OF DIRECTOR, ACTOR, HONORED CULTURAL FIGURE OF THE REPUBLIC OF ARMENIA, TO ART LOVERS, EMPLOYEES AND STUDENTS OF YEREVAN STATE INSTITUTE OF THEATER AND CINEMA
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/01/11.jpg)
We were deeply saddened by the news about the untimely death of director, actor, Honored Cultural Figure of the Republic of Armenia Armen Mazmanyan.
Armen Mazmanyan was one of the talented Armenians who dedicated his life and career to the arts. Evidence of that is his legacy, that is, the plays that he directed and the roles that he played, the “Goy” Theater and, of course, the knowledge and experience that he transmitted to his students who are the followers of the school that he established.
Armen Mazmanyan was an interesting individual. He was simple and unconstraint and was firm, of principle and realistic when it came to expressing his views.
As a person and artist, he left an indelible trace and will live on with that in the hearts of all those who knew him.
The entire staff at the RA Ministry of Diaspora expresses condolences to the Mazmanyans, all the employees and students of Yerevan State Institute of Theater and Cinema on this severe loss.