Ուկրաինայում նշում են Հայ Աստվածամոր սրբապատկերի օրը
Ուկրաինայում մեկնարկել են Սբ. Մարիամ Աստվածածնի սրբապատկերի 228-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումները, հաղորդում է AnalitikaUA.net-ը:
Հունիսի 22-ին Կիեւում Ուկրաինայի հայերի միության եւ «Ուկրաինայի հայեր» քաղաքացիական հարթակի նախաձեռնությամբ հայ համայնքի հայտնի ներկայացուցիչներ հավաքվել են կլոր սեղանի շուրջ, որտեղ քննարկվել են կարեւոր, հեռանկարային ծրագրեր:
Միջոցառմանը ներկա են եղել գիտնականներ, քաղաքագետներ, լրագրողներ, երաժիշտներ, հոգեւորականներ եւ հասարակական գործիչներ:
Կլոր սեղանի մասնակցիները ողջունել են Ուկրաինայի հայ համայնքի ծրագրած միջոցառումները, նշվել են համատեղ քայլերը՝ Ուկրաինայի հայերի հարուստ մշակութային եւ պատմական ժառանգությունն ավելի հայտնի դարձնելու համար:
Մարիամ Աստվածածնի սրբապատկերը հանդիսանում է Ուկրաինայի հայերի հոգեւոր ժառանգության ամենահայտնի մասունքներից մեկը: 1791 թվականի հունիսի 27-ին սրբապատկերն ու Կամենեց-Պոդոլսկում վերակառուցված եկեղեցին օծվել են, եւ արքեպիսկոպոս Յակով Թումանովիչի կարգադրությամբ նշվում է Հայ Աստվածամոր սրբապատկերի օրը:
2011 թվականին ուկրաինացի գիտնականներն առաջարկել են հունիսի 27-ը հայ-ուկրաինական բարեկամության օր հռչակել:
Ամեն տարի այդ օրն Ուկրաինայի տարբեր շրջաններում հայկական սփյուռքը թեմատիկ միջոցառումներ է անցկացնում: Տոնակատարություններն ավարտվում են հունիսի 28-ին:
Ինչպես հայտնի է, Ուկրաինայի հայերի միությունը Վիլեն Շատվորյանի ղեկավարությամբ դարձել է համաուկրաինական միակ կազմակերպությունը, որը միավորում է երկրում գործող բոլոր հայկական կազմակերպություններին: Ուկրաինայի հայերի միությունը հատուկ ուշադրություն է հատկացնում գիտության, կրթության, մշակույթի եւ սպորտի ոլորտներին:

В Украине отмечают День иконы Армянской Богородицы
В Украине стартовали мероприятия, посвященные 228-летию Дня иконы Армянской Богородицы, сообщает AnalitikaUA.net.
22 июня, в Киеве известные представители армянской общины по инициативе Союза армян Украины и Гражданской платформы «Армяне Украины», собрались на Круглый стол — Украина-Армения: роль общины в новых реалиях, где обсуждались важные, перспективные проекты.
Мероприятие, на котором присутствовали участие учёные, политологи, журналисты, музыканты, представители духовенства и общественные деятели, было приурочено к 228-летию провозглашения Дня иконы Армянской Богородицы.
Участники круглого стола одобрили проведенные и планируемые Союзом армян Украины мероприятия, были намечены совместные шаги для популяризации богатого культурного и исторического наследия армян Украины.
�?кона Армянской Богородицы является одной из самых почитаемых реликвий духовного наследия армян Украины. 27 июня 1791 года икону и реконструированную церковь Святого Николая в Каменец-Подольском повторно торжественно освятили, и архиепископ Яков Туманович распорядился отмечать этот день — 27 июня — как праздник.
�?звестно, что �?кону Армянской Богородицы почитали верующие всех трех христианских обрядов города Каменец-Подольский – армяне, украинцы и поляки. В 2011-м году украинские ученые предложили провозгласить 27 июня Днем армяно-украинской дружбы.
Каждый год, в этот день, в разных регионах Украины армянская диаспора проводит тематические мероприятия. Завершатся празднования 28 июня в Каменце-Подольском, где традиционно соберутся паломники со всех областей Украины.
Как известно, Союз армян Украины под руководством Вилена Шатворяна, стал единственной всеукраинской организацией, которая объединяет все действующие в стране армянские организации. Союз армян Украины уделяет особое внимание сферам науки, образования, культуры и спорта.