Հայկական մշակույթի օրերը Մոսկվայում
«Armenian Assembly» հասարակական կազմակերպությունը ՌԴ-ում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի ու Նոր Նախիջեւանի Հայ առաքելական եկեղեցու Հայոց թեմի մասնակցությամբ եւ աջակցությամբ սույն թվականի մայիսի 27-ից հունիսի 1-ն անցկացնում է Հայկական մշակույթի օրերը Մոսկվայում:
Մոսկվայում Հայկական մշակույթի օրերի հանդիսավոր բացումն ազդարարվեց Պ․Չայկովսկու անվան Մոսկվայի կոնսերվատորիայի համերգային դահլիճում կազմակերպված՝ մաեստրո Տիգրան Մանսուրյանի 80-ամյակին նվիրված հոբելյանական հեղինակային երեկույթով: Տիգրան Մանսուրյանը ստեղծագործում է տարբեր երաժշտական ժանրերում, նա հայկական կինոֆիլմերի համար գրված սիրված մեղեդիների հեղինակ է:
Համերգին մասնակցում էին “Musica Viva” կամերային նվագախումբը Ալեքսանդր Ռուդինի ղեկավարությամբ, Տուլայի պետական երգչախումբը Ալեքսանդր Սոլովյովի ղեկավարությամբ, “Questa Musica”  երգչախումբը, ինչպես նաեւ հանրահայտ երաժիշտներ Սերգեյ Պոլտավսկին (ալտ), Պավել Դոմբրովսկին (դաշնամուր), Մարիամ Ավետիսյանը (սոպրանո)։
Տոնական համերգի պատվավոր հյուրերն էին «Armenian Assembly»-ի Կանանց նախաձեռնությունների կոմիտեի անդամներ Իրինա Պոչիտայեւան, Ելենա Ծատուրովան, Արմինե Ղազարյանը, Նորարար տեխնոլոգիաների եւ գիտության կոմիտեի անդամ Սերգեյ Ազատյանը, լիբանանահայ գործարար, «Մայրիգ» ռեստորանների ցանցի սեփականատեր Ալին  Կամակյանը եւ GOURMET FEST գաստրոնոմիկ միջոցառմանը հրավիրված ռեստորանային ոլորտի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ Հայաստանից եւ այլ երկրներից ժամանած, Հայկական մշակույթի օրերի միջոցառումների մասնակիցներ:
Մոսկվայում Հայկական մշակույթի օրերի շրջանակում նախատեսված միջոցառումներն են.
2019 թվականի մայիսի 28,  ժամը՝ 18.00, «Armenian Assembly» ՀԿ-ի նախագահության խորհրդի նիստ. նիստի ընթացքում մասնակիցները ամփոփեցին «Armenian Assembly»-ի 2018-2019 թթ. գործունեության արդյունքներն ու քննարկեցին հաջորդ՝ 2019-2020 թթ.-ի նպատակներն ու ծրագրերը․ Armenia Guide զբոսաշրջային պորտալի եւ Հայ Առաքելական Եկեղեցու միասնական էլեկտրոնային հարթակի զարգացումը, GOURMET FEST խոշոր գաստրոնոմիկ միջոցառման մեկնարկը, տարածաշրջանային կրթական կենտրոնների բացումը եւ մշակույթի, նորարար տեխնոլոգիաների եւ սպորտի ոլորտներում այլ նախաձեռնություններ:
2019  թվականի մայիսի 28,  ժամը՝ 19.00,  GOURMET FEST յուրօրինակ գաստրոնոմիկ միջոցառում.  միջոցառման նպատակը  հայկական խոհանոցի ճանաչելության ապահովումն է ամբողջ աշխարհում: Առաջին անգամ Միշլեն աստղ ունեցող ռեստորանների երկու հայտնի շեֆ-խոհարարներ Կարեն Թորոսյանի (Bozar ռեստորան, Բրյուսել, Բելգիա) եւ  Ստեֆանո Չիոտիի (Nostrano ռեստորան, Պեզարո, Իտալիա) ղեկավարությամբ եւ  Հայաստանի առաջատար ռեստորանների խոհարարների հետ համատեղ (Չինար,The Club, Մայրիգ, Լավաշ) կստեղծվի հատուկ ճաշացանկ՝ առանձնահատուկ ֆյուժն՝ հայկական ավանդական եւ բարձր խոհանոցի համադրությամբ՝ հիմնված  հայկական  խոհարարական ավանդույթների եւ եվրոպական խոհանոցի տեխնիկաների վրա:
2019 թվականի մայիսի 29,  «Armenian Assembly» ՀԿ-ի Նորարար տեխնոլոգիաների եւ գիտության կոմիտեի  ներկայացուցիչների հանդիպումը: Կոմիտեի  հիմնական նպատակը  ՏՏ ոլորտում սոցիալ-ձեռնարկատիրական եւ գիտական նախագծերի մշակումն ու զարգացումն է, որոնք կնպաստեն ազգային ինքնության, լեզվի եւ մշակույթի, համայնքների ամրապնդմանն ու զբոսարջության զարգացմանը Հայաստանում:  Հանդիպման ընթացքում  Նորարար տեխնոլոգինաերի եւ գիտւթյան կոմիտեի անդամներ Սերգեյ Ասլանյանը, Սերգեյ Ազատյանը, Կարեն Միրզոյանը, Ստեփան Չիտիպահովյանը, Սամվել Լազարյանը եւ Նոբել Արուստամյանը կքննարկեն եւ կսահմանեն  «Armenian Assembly»-ի տեսանկյունից  հեռանկարային նախաձեռնությունները 2019-2020թթ. համար:
2019 թվականի մայիսի 30, ժամը՝ 18:00, Մոսկվայում Հայկական մշակույթի օրերի շրջանակում «Armenian Assembly»-ն, ի պատիվ Լազարեւների տոհմի 300-ամյակի,  կիրականացնի ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատան վերակառուցված Հյուպատոսական բաժնի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Վերակառուցված Հյուպատոսական բաժնի բացմանը ներկա կլինեն ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տոգանյանը, ՌԴ-ում ՀՀ հյուպատոս Արա Մնացականյանը, ինչպես նաեւ  «Armenian Assembly»-ի անդամներ:
Հայկական մշակույթի օրերի միջոցառումների շարքը  կամփոփվի հունիսի 1-ին՝ Տրետյակովի պետական պատկերասրահում ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատան կողմից կազմակերպված հայ մուլտիպլիկատորների՝ Հովհաննես Թումանյանի հեքիաթների մոտիվներով ստեղծված մուլտֆիլմերի ցուցադրությամբ՝  նվիրված Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվան:
«Armenian Assembly» ՀԿ-ն եւ Մոսկվայում Հայկական մշակույթի օրերի կազմակերպիչները լիահույս են, որ իրականացվող միջոցառումները հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների, ինչպես նաեւ սփյուռքից դուրս  հաջողակ եւ հեղինակություն ունեցող մարդկանց  միջեւ կապերի ամրապնդման հարթակ կդառնան, միաժամանակ կնպաստեն Հայաստանի իմիջի բարձրացմանը, ազգային ինքության պահպանմանը, բազմադարյան մշակույթի եւ հնագույն լեզվի  հանրահռչակմանը:
Նշենք, որ «Armenian Assembly» հասարակական կազմակերպություն է, որի նպատակը Հայաստանում եւ Սփյուռում մշակույթի, կրթության, զբոսաշրջության եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում սոցիալ-ձեռնարկատիրական նախագծերի աջակցությունն ու իրականացումն է:
«Armenian Assembly» իր ակտիվ  գործունեության առաջին տարվա ընթացքում իրականացրել եւ աջակցել է մշակութային, կրթական, կրոնական-լուսավորչական, զբոսաշրջային եւ այլ նախագծեր:

Дни Армянской Культуры в Москве
Общественная организация «Ассамблея Армян» при участии и поддержке Посольства Армении в России, а также Российской и Ново-Нахичеванской Епархии Армянской Апостольской Церкви с  27 мая по 1 июня 2019 г. проводит Дни Aрмянской культуры в Москве.
Торжественное открытие Дней Армянской культуры в Москве ознаменовалось праздничным концертом в зале Московской консерватории им. П. �?. Чайковского – Юбилейным авторским вечером Тиграна Мансуряна, которому в этом году исполнилось 80 лет. Тигран Мансурян – известный армянский композитор, работающий в разных музыкальных жанрах, автор любимых музыкальных произведений для кинофильмов.
В концерте приняли участие камерный оркестр Musica Viva под руководством Александра Рудина, Тульский государственный хор под руководством Александра Соловьева, вокальный ансамбль Questa musica, а также известные музыканты Сергей Полтавский (альт), Павел Домбровский (фортепиано), Мариам Аветисян (сопрано).
Среди почетных гостей праздничного концерта были члены Комитета Женских �?нициатив Ассамблеи Армян: �?рина Почитаева, Елена Цатурова, Арминэ Казарян, членКомитета �?нновационных технологий и Науки Сергей Азатян, предпринимательница из Ливана, владелица сети международных ресторанов «Майриг» Алин Камакян и приглашеные на  мероприятие  GOURMET FEST представители гастрономического сектора, а также участники Дней армянской культуры из Армении и других стран.
В рамках Дней армянской культуры в Москве запланированы следующие мероприятия:
28 мая 2019 года в 18.00 – заседание Совета Президиума Ассамблеи Армян. Участники заседания подведут итоги работы Ассамблеи Армян за 2018-2019 годы и обсудят планы и задачи на 2019-2020 год, а именно: развитие туристического портала Armenia Guide и единого портала Армянской Апостольской церкви, запуск крупного гастрономического проекта GOURMET FEST в Армении, открытие региональных образовательных центров и другие инициативы в сфере культуры, инновационных технологий, спорта.
28 мая в 19.00 – уникальный гастрономический вечер GOURMET FEST. Впервые, под руководством двух известных шеф-поваров ресторанов, обладающих звездами Мишлен, Карена Торосяна (ресторан Bazar, Брюссель, Бельгия) и Стефано Чиотти (ресторан Nostrano, Пезаро, �?талия) в сотрудничестве с шефами ведущих ресторанов Армении (Chinar, The Club, Mayrig, Lavash) будет создано специальное меню, представляющее уникальный фьюжн армянской традиционной и высокой кухни, основанное на использовании армянских кулинарных традиций и техники европейской кухни.
29 мая 2019 года – встреча комитета �?нновационных технологий и науки Ассамблеи Армян. Члены Комитета обсудят социально-предпринимательские и научные проекты, способствующие сохранению национальной самобытности и культуры, языка, укрепление общин и развития туризма в Армении. На встрече ведущие представители сферы IT и науки Сергей Асланян, Сергей Азатян, Эмин Антонян, Карен Мирзоян, Степан Читипаховян, Самвел Лазарян и Нобель Арустамян определят приоритетные для Ассамблеи Армян инициативы на 2019 – 2020 год. 30 мая в 18:00 – торжественное открытие реконструированного в честь 300 -летия рода Лазаревых Консульского отдела Посольства РА в РФ. На открытии Консульского отдела будут присутствовать Посол РА в РФ Вардан Тоганян, Консул РА в РФ Ара Мнацаканян, а также члены Ассамблеи Армян. 1 июня – закрытие Дней армянской культуры в Москве, показ мультфильмов армянских мультипликаторов по мотивам сказок О.Туманяна в Государственной Третьяковской галерее, организованный Посольством РА в РФ и приуроченный ко Дню защиты детей.
Ассамблея Армян и организаторы Дней армянской культуры в Москве надеются, что проводимые мероприятия станут площадкой для установления тесных связей представителей армянской диаспоры между собой, а также с успешными и уважаемыми людьми за пределами диаспоры, а равно будут способствовать повышению престижа Армении, сохранению её национальной идентичности, популяризации её многовековой культуры и древнего языка.
Ассамблея Армян – общественная организация поддержки и реализации социально-предпринимательских проектов в сфере культуры, образования, туризм, инновационных технологий и науки в Армении и диаспоре.
За первый год активной деятельности Ассамблея Армян осуществила запуск и поддержку культурных, образовательных, религиозно-просветительских, туристических и иных проектов.