Հայերն Ուկրաինայում. 2013-ի կարեւորագույն իրադարձությունները
Ուկրաինայի հայերի միությունը (ՈւՀՄ) ամփոփել է այդ երկրում հայկական համայնքի իրականացրած աշխատանքների արդյունքները: Ինչպես կազմակերպությունն է նշել, 2011-ին սկսված բոլոր ուղղություններով համակարգային աշխատանքի արդյունքում երկրում հայկական սփյուռքի կյանքում որոշակի կարեւոր փոփոխություններ են տեղի ունեցել: Այս մասին NEWS.am-ին հաղորդել են ՈւՀՄ մամուլի ծառայությունից:
Մասնավորապես, ընդգծվում է հայկական սփյուռքի համար ամենակարեւոր իրադարձությունը` Կիեւում հայկական տաճարի շինարարության մեկնարկը: Բացի այդ, շարունակվում է Դոնեցկում եկեղեցու շինարարությունը, ռեստավրացվում են պատմական շինություններ:
2013-ին մեծ ուշադրություն է դարձվել հայկական հարցին: Ապրիլի 22-ին կայացել է «Հայոց ցեղասպանություն. Իրավունք չունենք մոռացության մատնել» կլոր սեղանը, որին ներկա են եղել տարբեր խմբակցությունների պատգամավորներ, հասարակական գործիչներ ու փորձագետներ: Հոնիսի 6-ին Գերագույն ռադայում գրանցվել է օրինագիծ` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ, որի նախաձեռնողներն են Վիլեն Շատվորյանը (Ռեգիոնների կուսակցություն) եւ Արսեն Ավոկովը («Բատկիվշչինա»): Նշենք, որ ուկրաինացի մտավորականներն ակտիվորեն կողմ են Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը:
Ուկրաինայի հայերը նաեւ նախաձեռնել են եկեղեցիների տարածքներում ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանների տեղադրում:
Միջազգային գործունեություն
ՈՒՀՄ միջազգային գործունեության արդյունքում կազմակերպությունը ներառվել է Եվրոպական խորհրդի թափանցիկության ռեեստրում ու հիմա հնարավոր է դարձել միության` ՄԱԿ-ի գլխավոր մարմիններից մեկին` ՄԱԿ-ի Տնտեսական ու սոցիալական խորհրդին, անդամակցելը: Այն կներկայացվի որպես Ուկրաինայի առաջին հասարակական կազմակերպություն:
Պատմություն ու մշակույթ
Տարվա ընթացքում անցկացվել են միջոցառումներ` ուղղված Ուկրաինայի հայկական մշակութային ժառանգության պահպանմանն ու տարածմանը: Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը նախաձեռնել է Կիեւում կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովին նվիրված հուշարձանի տեղադրումը: Տարբեր քաղաքներում կազմակերպվել են ցուցահանդեսներ ու դասախոսություններ, լրատվամիջոցներում բազմաթիվ հրապարակումներ են լույս տեսել եւ այլն:
Ուկրաինայի տարբեր անկյուններում հայկական 33 տաճարներ ու պաշտամունքային ճարտարապետական կառույցներ լայնորեն ներկայացվելու են պատմության ու մշակույթի սիրահարներին: Մի քանի շրջաններում բացվել են խաչքարեր ու հուշատախտակներ: Տեղի են ունեցել ֆիլմերի ցուցադրություններ եւ այլն:
Սպորտ
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել երիտասարդ հայ մարզիկների աջակցությանը, Ուկրաինայում սպորտի զարգացմանը, մրցաշարերի եւ մրցույթների կազմակերպմանը՝ Ուկրաինայի հայերի միության հովանու ներքո:
Ուկրաինայի հայերի միության մարզադպրոցի սաներն արդեն երկրորդ տարին է ուրախացնում են տարբեր մրցույթներում իրենց ձեռքբերումներով: Նրանց մեջ արդեն կան երեք սպորտի վարպետ, սպորտի վարպետի երկու թեկնածու, ինչպես նաեւ առաջին տարակարգիկներ:
Վերակազմակերպում
Ուկրաինայի հայերի միությունը Ուկրաինայի արդարադատության նախարարությունում առանցքային փոփոխություններ է հաստատել կազմակերպության կանոնակարգում, ինչպես նաեւ երկրի 24 շրջաններում ներկայացուցչություններ գրանցել:
Ուսումնասիրություններ
Ղրիմում գործում է գիտահետազոտական կենտրոն, որտեղ մասնագետները պատմաիրավական ուսումնասիրություններ են կատարում: Ստեղծվել է «Ղրիմի հայրենադարձների՝ հայերի, բուլղարացիների, հույների եւ գերմանացիների միություն» (նախագահ՝ Վաղարշակ Մելքոնյան): Բացի այդ, նոր խթան է ստացել Ուկրաինայի հայերի միության փորձագիտական խորհուրդը:
Երիտասարդություն
Ուկրաինայի հայ երիտասարդության միությունը հայ երիտասարդության համախմբմանն ուղղված մի շարք միջոցառումներ է անցկացրել: Կազմակերպվել են փառատոներ, ինտելեկտուալ խաղեր, թրենինգներ, գիտաժողովներ, համերգներ, կլոր սեղաններ:
Օգոստոսին կազմակերպվել է «Ուկրաինայի հայերի միության ամառային մանկապատանեկան ճամբար-2013», որտեղ ուկրաինահայ երեխաներից բացի հանգստացել է Հայաստանից գնացած երիտասարդների խումբը: Դեկտեմբերին երիտասարդական կազմակերպությունների ղեկավարների եւ ակտիվիստների համար ձմեռային ճամբար է կազմակերպվել:
Հայաստան-Ուկրաինա
Ուկրաինայի հայերի միությունն առավելագույնս նպաստել է Ուկրաինայի եւ Հայաստանի միջեւ անհատական եւ ստեղծագործական շփումներին: Հայրենիքի հետ կապերի աշխուժացման համար համագործակցություն է սկսվել «ՅՈՒՏէյր» ավիաընկերության հետ:
2013 թվականը հարուստ էր տարատեսակ ձեռնարկումներով, շրջաններում հայկական եկեղեցիների եւ հուշարձանների կառուցման որոշումներ են կայացվել, ստեղծվել են հայկական լրատվամիջոցներ, կրթական կենտրոններ եւ այլն: Այս ամենի մասին առավել մանրամասն կարելի է տեղեկանալ Ուկրաինայի հայերի միության կայքից, ինչպես նաեւ տեղեկատվական գործընկերների կայքերից:

Армяне в Украине: важнейшие события 2013 года
В 2013-м году видны результаты системных изменений, которые были осуществлены руководством Союза армян Украины с ноября 2011 года. Подводя итоги года, становится очевидным, что произошли не просто отдельные события или мероприятия, а проводилась комплексная работа во всех направлениях.
Церкви. Безусловно, самое долгожданное событие для армянской диаспоры, это начало строительства армянского кафедрального собора в Киеве. Большими темпами продвигается строительство церкви в Донецке и реставрационные работы исторических зданий.
Геноцид армян. Большое внимание в этом году было уделено армянскому вопросу. 22 апреля состоялся круглый стол «Геноцид армян: без права на забвение», на котором присутствовали народные депутаты разных фракций, общественные деятели и эксперты. 6 июня в Верховной Раде Украины был зарегистрирован проект постановления о признании геноцида армян в Османской империи 1915 г. �?нициаторами законопроекта выступили депутаты Вилен Шатворян (Партия регионов) и Арсен Аваков («Батькивщина»). Отметим, что украинские депутаты, эксперты, представители интеллигенции и общественных организаций активно выступали с заявлениями относительно признания украинским парламентом геноцида армян.
�?нициированы установления памятников жертвам геноцида армян на территориях церквей.
Важные начинания. Значимым событием стал образовательный проект комитета по вопросам историко-культурного наследия Союза армян Украины – открытые лекции в вузах страны. Стоит отметить, что лекции пользуются большой популярностью и расширяется география их проведения.
Международная деятельность. Особенно хотелось подчеркнуть первые результаты международной деятельности САУ, вхождение в реестр прозрачности Европейского Союза и возможное членство Союза армян Украины в одном из главных органов Организации Объединённых Наций – Экономическом и Социальном Совете ООН (ЭКОСОС) – в качестве первой общественной организации от Украины.
�?стория и культура. В течение года проводились мероприятия, направленные на популяризацию и сохранение армянского культурного наследия Украины. Председатель Союза армян Украины Вилен Шатворян, инициировал установление памятника кинорежиссеру Сергею Параджанову в Киеве.
В разных городах были организованы выставки и лекции, в СМ�? выходили многочисленные публикации и т.д.
33 армянских храма и культовых архитектурных сооружений в разных уголках Украины будут широко представлены любителям истории и культуры. В нескольких регионах страны открыли хачкары и памятные доски. Состоялись показы фильмов и т.д.
Спорт. Особое внимание уделялось поддержке молодых армянских спортсменов, развитию спорта в Украине, организации турниров и соревнований под эгидой Союза армян Украины. Воспитанники спортивной школы САУ уже второй год радуют своими достижениями на различных соревнованиях. Среди них уже есть три мастера спорта, два кандидата в мастера спорта, а также перворазрядники.
Реорганизация. Союз армян Украины утвердил в Министерстве юстиции Украины ключевые изменения в уставе организации, а также зарегистрировал представительства в 24 регионах страны.
�?сследования. В Крыму работает научно-исследовательский центр, где специалисты проводят историко-правовые исследования. Создана «Ассоциация крымских репатриантов – армян, болгар, греков и немцев» (председатель Вагаршак Мелконян). Кроме того, новый импульс получил экспертный совета Союза армян Украины.
САМУ. Союз армянской молодежи Украины провел ряд мероприятий, направленных на сплочение армянской молодежи. Были организованы фестивали, интеллектуальные игры, тренинги, семинары, концерты и круглые столы.
В августе был организован «Летний детско-юношеский лагерь Союза армян Украины–2013″, где кроме армянских детей из Украины отдыхала и группа молодежи из Армении. В декабре прошел зимний лагерь для лидеров и активистов молодежных организаций.
Армения-Украина. Союз армян Украины максимально способствовал индивидуальным и творческим контактам между Украиной и Арменией. Для активизации контактов с Родиной, организовано сотрудничество с авиакомпанией «ЮТэйр».
2013 год был богат различными начинаниями, в регионах принимались решения по строительству церквей и памятников, создавались региональные армянские СМ�?, образовательные центры и многое другое. Обо всем подробнее можно узнать на официальной странице Союза армян Украины, а также на ресурсах информационных партнеров.