Արցախում մեկնարկելու ՀԲԸՄ-ի «Կին ձեռներեցներ» ծրագիրը
Ֆրութֆուլ Արմենիա բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ ՀԲԸՄ Հայաստանը կընդլայնի իր «Կին ձեռներեցներ» ծրագիրը՝ այն հասանելի դարձնելով նաև Արցախի կանանց համար: ՀԲԸՄ «Կանանց հզորացման» նախագծի շրջանակներում իրականացվող այս ծրագիրը Հայատանում մեկնարկել է 2017թ.՝ խթանելու կանանց կարողությունների զարգացումն ու լիարժեք կիրառումը:
«Ցանկացած երկրի զարգացում մեծապես պայմանավորված է տնտեսության տարբեր ոլորտներում ներդրումներով, տնտեսական ակտիվությամբ: Ձեռնարկությունների հիմնումը, նոր աշխատատեղերի ստեղծումը, արտահանման խթանումը այն  հիմնական գործիքներից են, որոնք օգնում են ստեղծել հավելյալ արդյունք, զարգացնել տնտեսությունը: Այդ իսկ պատճառով մենք պատրաստակամությամբ միանում ենք ՀԲԸՄ-ի այս նախաձեռնությանը՝ աջակցելով Արցախի կին գործարարների՝ ֆինանսների և ձեռնարկատիրության ոլորտում գիտելիքների խորացմանը», – ասել է Ֆրութֆուլ Արմենիա հիմնադրամի Խորհրդի, Կոնվերս Բանկի Խորհրդի անդամ Խորխե դել Ագիլա Էռնեկյանը, հավելելով, որ ծրագրին մասնակցությունը հայ կանանց համար ևս մեկ հնարավորություն է ավելի արդյունավետորեն ներգրավվելու տնտեսության զարգացման ազգանվեր գործին:
Կրթական, դրամաշնորհների տրամադրման և մասնագիտական ուղղորդման փուլերից բաղկացած ՀԲԸՄ «Կին ձեռներեցներ» ծրագիրը Ֆրութֆուլ Արմենիայի աջակցությամբ Արցախում կմեկնարկի ս.թ. հունիսին:
ՀԲԸՄ Հայաստանի նախագահ, ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչության անդամ Վազգեն Յակուբյանի համոզմամբ, միայն կանանց կարողությունների ամրապնդման և նրանց դերակատարության արժևորման պարագայում հայաստանյան հասարակությունը կկարողանա առաջ ընթանալ և բարգավաճել: «Տնտեսական ինքնուրույնությունը կօգնի կանանց կատարելագործել որոշումներ կայացնելու կարողությունը՝ զանազան ասպարեզներում լիարժեք և հավասար մասնակցության միջոցով», – նշել է Յակուբյանը:
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի շարունակական կրթության բաժնի հետ համատեղ մշակված ձեռնարկատիրական հմտությունների զարգացման դասընթացի մասնակիցները հնարավորություն կունենան ծանոթանալ ֆինանսների և ձեռնարկատիրության ոլորտի բոլոր այն հիմնադրույթներին, որոնց հայ ձեռնարկատեր կանայք պետք է տիրապետեն իրենց բիզնես գաղափարը կյանքի կոչելու և այն հաջողությամբ զարգացնելու համար: Դասընթացի բոլոր մասնակիցներին հնարավորություն կտրվի դիմել փոքր դրամաշնորհ ստանալու և ուղղորդման փուլում օգտվելու մեկ տարի տևողությամբ բիզնես խորհրդատվությունից, տարաբնույթ մասնագիտական և բիզնեսի զարգացման համար արժեքավոր կապեր հաստատելու հնարավորությունից:
Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միությունը (ՀԲԸՄ) սփյուռքի հնագույն, համաժողովրդական և համահայկական կազմակերպությունն է: Հիմնված լինելով 1906 թվականին՝ ՀԲԸՄ-ի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Նյու Յորքում: ՀԲԸՄ-ը կրթական, մշակութային և մարդասիրական ծրագրերի միջոցով պահպանում և զարգացնում է հայկական ինքնությունն ու ժառանգությունը՝ յուրաքանչյուր տարի առնչվելով աշխարհով մեկ սփռված շուրջ 500,000 հայերի կյանքին: ՀԲԸՄ-ի և իր աշխարհասփյուռ ծրագրերի մասին հավելյալ տեղեկություն ստանալու համար կարող եք այցելել՝ www.agbu.org: ՀԲԸՄ Հայաստանի գործունեությանը կարող եք ծանոթանալ www.agbu.am կայքէջում:
«Ֆրութֆուլ Արմենիա» հիմնադրամը արգենտինահայ բարերար, գործարար Էդուարդո Էռնեկյանի կողմից հիմնադրվել է 2011թ: Հիմնադրամի աջակցությամբ ՀՀ-ում և Արցախում՝ տնտեսության, առողջապահության, կրթության, ենթակառույցների զարգացման ոլորտներում իրականացվել է մոտ 8 մլն դոլարի ծրագիր՝ այդ թվում, «Նուռ» ծրագրի շրջանակում Արցախի դպրոցականներին է նվիրաբերվել ավելի քան 10.500 համակարգիչ, ուսուցիչների և աշակերտների համար կազմակերպվել են վերապատրաստման դասընթացներ, տրամադրվել է խորհրդատվություն:

AGBU Armenia and Fruitful Armenia join efforts to launch AGBU Women Entrepreneurs project in Artsakh
AGBU Armenia, together with Fruitful Armenia Charity Foundation, is taking its Women Entrepreneurs project to women in Artsakh. The project, implemented in the framework of the AGBU Women Empowerment program launched in Armenia in 2017, looks to boost women’s entrepreneurial skills and teach them how to apply those in the world of business.
“For a country to develop properly, you must invest in different sectors of its economy to stimulate economic activity. The establishment of enterprises, the creation of new jobs, and the promotion of export are all key to economic development. This is why we are joining AGBU in supporting women entrepreneurs in Artsakh by helping them expand their knowledge of finance and entrepreneurship,” says Jorge Del Aguila-Eurnekian, Board Member of Fruitful Armenia Foundation and Converse Bank. The Women Entrepreneurs project also offers new opportunities for Armenian women to be more effectively involved in the development of the country’s economy, adds Del Aguila-Eurnekian.
AGBU Armenia and Fruitful Armenia plan on launching Women Entrepreneurs in Artsakh in June 2019.
Vasken Yacoubian, President of AGBU Armenia and Member of AGBU Central Board, believes that only by strengthening women’s entrepreneurial skills and emphasizing their role in the economy will Armenian society develop and prosper. “Giving women in Armenia an equal share of the economic pie and offering them economic independence will help them improve their decision-making skills,” says Vasken Yacoubian.
The entrepreneurship course developed together with the American University of Armenia’ Extension program will equip Armenian woman entrepreneurs with the necessary knowledge of finance and entrepreneurship needed to realize their business ideas and see them through. All course participants will be given the chance to apply for a small grant, as well as receive year-long business consultations and the opportunity to network with business professionals during the handholding stage.
Established in 1906, the Armenian General Benevolent Union (AGBU) is the world’s largest non-profit Armenian organization. Headquartered in New York City, AGBU preserves and promotes the Armenian identity and heritage through educational, cultural and humanitarian programs, annually touching the lives of some 500,000 Armenians around the world. For more information about AGBU and its worldwide programs, please visit www.agbu.org . More about AGBU Armenia at www.agbu.am.
The Fruitful Armenia Foundation was established in 2001 by Argentine-Armenian philanthropist, entrepreneur Eduardo Eurnekian. The Foundation has supported $8 million dollars’ worth of economic, health, educational and infrastructural development projects in Armenia and Artsakh. The Foundation’s “Nur” project donated more than 10,500 computers to schoolchildren in Artsakh and trained teachers and students in the most recent education best practices.