Մխիթարյան հրատարակչատունը լույս է ընծայել Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող հոդվածների ժողովածուներ
Ամերիկյան մամուլում, մասնավորապես, The New York Times-ի էջերում հրապարակված Հայոց ցեղասպանության մասին հոդվածներից կազմված ժողովածուներում զետեղվել են նյութեր, որոնք անդրադառնում են Համիդյան, Ադանայի ջարդերին, դրանց հետևանքներին: Ընդգրկվել են նաև թուրք դեսպանների, հյուպատոսների հոդվածները և դրանց տրված պատասխանները:
«Արմենպրես»–ի հաղորդմամբ՝ հատորները լույս են տեսել վերջերս՝ Մխիթարյան հրատարակչատան կողմից և կոչվում են «The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press – The New York Times» («Հայոց ցեղասպանություն. նախերգանք և հետգրություն: Հաղորդումներ ամերիկյան մամուլում՝ «Նյու Յորք Թայմս»): Դրանք կազմել և խմբագրել են Մխիթարյան միաբանության միաբան հայր Վահան ծայրագույն վարդապետ Օհանյանը և ավստրալահայ Արա Քեթիբյանը։
Լրագրողները հեղինակներին հանդիպելու և նրանց հետ զրուցելու հնարավորություն ունեցան մարտի 20-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում:
«Գրքում տեղեկություններ կան նաև այն օտարազգի և հայ մարդկանց մասին, որոնք դրամական կամ այլ աջակցություն են ցույց տվել հայ որբերին, դպրոցներին` հոգալով նրանց կարիքները, իսկ թուրք դեսպանների, հյուպատոսների գրառումները, որոնք տեղ են գտել տարբեր հոդվածներում շատ են հակասում նախճիրը վերապրածների գրառումներին: Նույն քաղաքականությունն է. ոչինչ չի փոխվել: Նրանք այն ժամանակ էլ փորձել են արդարացնել իրենց` պնդելով, որ մեղավորը հայերն են: Հոլոքոստից հետո Հայոց ցեղասպանության հարցը ամենաշատն է ուսումնասիրված աշխարհում: Հազարավոր մենագրություններ կան այդ մասին: Ես հավակնություն չունեմ ասելու, թե այս կամ այն հոդվածը, տեղեկությունը որքանով է նոր. դա պետք է որոշեն պատմաբաններն ու մասնագետները: Կարևորն այն է, որ ներկայացված են հարյուրավոր հոդվածներ, որոնց վերնագրերը, խորագրերը միայն բացատրում են, որ իսկապես մտադրված ցեղասպանություն է տեղի ունեցել»,-ընդգծեց Արա Քեթիբյանը։
Մխիթարյան միաբանության միաբան Հայր Վահան ծայրագույն վարդապետ Օհանյանն ասաց, որ իր գործընկերոջ հետ վաղուց է ծանոթ. նա մոտ 9 տարի միաբանությունում աշակերտ է եղել: «Արան խրախուսեց ինձ այս աշխատանքը սկսելու հարցում: Իմանալով նրա կարողություններն ու լրջությունը, անցյալի ուսումնասիրության վերաբերյալ ունեցած պատրաստակամությունը` վստահություն ապրեցի: Ընթացքում ես հանդիպեցի Վիգեն Բաբկենյանին, որը շատ հրապարակումներ է նվիրել Հայոց ցեղասպանությանը: Բախտ ունեցա այս երիտասարդի տուն գնալ, և նա ինձ ցույց տվեց հոդվածների մի ամբողջ հավաքածու: Իր ունեցածը սիրահոժար նվիրեց մեզ, ես էլ որոշ բաներ ունեի ու սկսեցի կուտակված նյութի հիման վրա աշխատել: Հոդվածները հավաքելը շատ դժվար աշխատանք էր, այս բոլոր նյութերը «օդից» չեկան: Մենք սկսեցինք մեկ-մեկ պրպտել: Բախվեցինք շատ դժվարությունների. որոշ հոդվածներ ստիպված եղանք նաև գնել: Բանալի բառերով գտանք հայերի մասին գրված բոլոր հրապարակումները»,-պատմեց նա:
Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ամերիկյան մամուլում մասնավորապես «Նյու-Յորք Թայմսում» հրատարակված հոդվածների երկհատորյա ժողովածուների կազմման գործում ունեցած ավանդի համար Մխիթարյան միաբանության միաբան Հայր Վահան Ծայրագույն վարդապետ Օհանյանը և գրականագետ, ավստրալահայ հետազոտող Արա Քեթիբյանը պարգևատրվեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ հիմնադրամի «Ավրորա Մարդիգանյան» հուշամեդալով:

�?здательство Мхитарян издало сборники статей о Геноциде армян
В сборниках, составленных из статей о Геноциде армян, опубликованных в американской прессе, в частности, на страницах The New York Times, опубликованы материалы, касающиеся резни в Хамидии, Адане их последствиях. Также включены и статьи турецких послов, консулов и их ответы.
Как передает «Арменпресс», книги были изданы недавно издательством мхитаристов и называются “The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press-The New York Times “(“Геноцид армян. Прелюдия и Постскриптум. Сообщения американской прессы “Нью-Йорк Таймс”). �?х составили и отредактировали монах Конгрегации Мхитаристов архимандрит Ваан Оганян и армянин из Австралии Ара Кетибян.
Журналисты 20 марта имели возможность встретиться и побеседовать с авторами в Музее-институте Геноцида армян.
“В книге есть также сведения о тех армянах и иностранцах, которые оказывали финансовую или иную поддержку армянским сиротам, школам, заботясь об их нуждах, а записи турецких послов, консулов, которые нашли место в разных статьях, очень противоречат записям переживших геноцид. Та же политика: ничего не изменилось. Они и тогда пытались оправдать себя, утверждая, что виноваты армяне. После Холокоста вопрос Геноцида армян больше всего изучен в мире. Есть тысячи монографий об этом. У меня не хочу говорить, насколько нова та или иная статья, информация. Это должны решать историки и специалисты. Важно то, что представлены сотни статей, названия и рубрики которых объясняют, что действительно имел место продуманный геноцид”, – подчеркнул Ара Кетибян. Архимандрит Ваан Оганян сказал, что знаком со своим коллегой давно. Он около 9 лет был учеником в Конгрегации. “Ара призвал меня начать эту работу. Зная его способности и серьезность, готовность к изучению прошлого, я испытал уверенность. Я встретился с Вигеном Бабкеняном, который посвятил много публикаций Геноциду армян. Мне посчастливилось побывать в доме этого молодого человека, и он показал мне целый набор статей. У меня тоже были некоторые материалы, и я начал работать на основе накопленного. Сбор статей – очень трудная работа, все эти материалы не приходят из воздуха. Мы начали изучать одну за другой. Столкнулась со многими трудностями. некоторые статьи пришлось покупать. Ключевыми словами мы находили все публикации об армянах”, – рассказал он.
�?зданию коллекции содействовала компания “ВиваСелл-МТС”, основатель, генеральный директор которой Ральф Йирикян сказал, что книга продемонстрирует всему миру, что у нас есть соответствующие документы, которые являются нашими свидетелями, послами и представляют, какой путь мы прошли, какие трудностям и зверствам мы подверглись. “Возможно, прочитав эту книгу, сознательный человек, цивилизованный мир поймет, что нужно протрезветь и не позволить, чтобы подобные зверства имели место и с другими народами”, – подчеркнул Йирикян.