Նիկոլ Փաշինյանը պետության անունից ներողություն խնդրեց 2008 թվականի մարտի 1-ի բոլոր զոհերից
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ուղերձ է հղել 2008թ. մարտի 1-ի դեպքերի կապակցությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Հայերն այսօր»-ը, իր ուղերձում ՀՀ վարչապետն ընդգծում է, որ  Այդ իրադարձություններից 11 տարի անց  չափազանց կարեւոր է քաղաքական գնահատական տալ տեղի ունեցածին: ՀՀ վարչապետն արձանագրել է, որ 2008 թվականին իշխող վերնախավի գործողություններն ամենեւին ուղղված չէին առանձին վերցրած ուժի, խմբի, անհատի դեմ, այդ բռնությունների ու ապօրինությունների հիմնական եւ թերեւս միակ թիրախը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին էր. նրա իրավունքը, նրա արժանապատվությունն ու ազատությունը: ՀՀ վարչապետը պետության անունից ներողություն է խնդրել 2008 թվականի մարտի 1-ի բոլոր զոհերից, անկախությունից ի վեր Հայաստանում տեղի ունեցած բոլոր քաղաքական սպանությունների զոհերից, քաղաքական հետապնդման ենթարկված բոլոր քաղաքացիներից ու քաղաքական ուժերից:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ վարչապետի ուղերձն ամբողջությամբ.
«Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ,
Արցախի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ,
Սփյուռքի հպարտ հայություն,
Ուղիղ 11 տարի առաջ այս օրը՝ 2008 թվականի մարտի 1-ին, Հայաստանի մայրաքաղաք Երեւանի կենտրոնում արյուն հեղվեց:
Օրվա իշխանությունը ապօրինի ուժ կիրառեց խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ, ինչի հետեւանքով Հայաստանի Հանրապետության 8 քաղաքացիներ սպանվեցին, եւս երկու հոգի մահացավ ավելի ուշ՝ այդ օրը ստացած վերքերից:
Զոհերից հինգը ստացել են հրազենային վնասվածքներ, երեք հոգի զոհվել են «Չերյոմուխա-7» հատուկ միջոցի կիրառումից, մեկ հոգի բեկորային վնասվածքից, մեկ հոգի՝ բութ գործիքի հարվածից առաջացած վնասվածքից:
Այդ իրադարձություններից 11 տարի անց ահա, չափազանց կարեւոր է քաղաքական գնահատական տալ տեղի ունեցածին: Եվ հիմա հարկ եմ համարում արձանագրել, որ 2008 թվականին իշխող վերնախավի գործողություններն ամենեւին ուղղված չէին առանձին վերցրած ուժի, խմբի, անհատի դեմ, այդ բռնությունների ու ապօրինությունների հիմնական եւ թերեւս միակ թիրախը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին էր. նրա իրավունքը, նրա արժանապատվությունն ու ազատությունը:
Մարտի 1-ի զոհերը Գոռ Քլոյանը, Արմեն Ֆարմանյանը, Տիգրան Խաչատրյանը, Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Դավիթ Պետրոսյանը, Զաքար Հովհաննիսյանը, Գրիգոր Գեւորգյանը, Սամվել Հարությունյանը, Համլետ Թադեւոսյանը, Տիգրան Աբգարյանը չեն միայն, այլեւ Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի, իր իրավունքի համար պայքարող յուրաքանչյուր ցուցարար, որովհետեւ մարդասպանը՝ ասենք, օրինակ, Դավիթ Պետրոսյանի վրա կրակելիս չի իմացել, որ նա հատկապես Դավիթ Պետրոսյանն է՝ ծնված 1974 թվականի ապրիլի 16-ին Երեւան քաղաքում:
Մարդասպանը չի իմացել, որ կրակում է Դավիթ Պետրոսյանի վրա, բայց հաստատ իմացել է, որ կրակում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու վրա: Հետեւաբար, Մարտի 1-ի զոհերից յուրաքանչյուրի վրա արձակված կրակոցը մեզնից յուրաքանչյուրի վրա արձակված կրակոց է:
2008 թվականի Մարտի 1-ը, սակայն, այդ օրը առավոտյան ծագած երեւույթ չէր պարզապես, այլ երկար տարիներ Հայաստանն ու նրա ժողովրդին կեղեքող ապօրինությունների, ընտրակեղծիքների, քաղաքական սպանությունների, հետապնդումների, ամենաթողության խտացված ժայթքում:
Անթույլատրելի այդ երեւույթները մեր կյանքում ցավալիորեն արագ արտահայտվեցին Երրորդ հանրապետության անկախության հռչակումից հետո, երբ թվում էր, թե ժողովրդավարությունը հաղթել է անշրջելիորեն:
Եվ վատ հիշողությունների բերումով այսօր էլ հաճախ են մտահոգություններ ու մտավախություններ հնչում, թե 2018 թվականին տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունից, ժողովրդավարության հաղթանակից հետո  նույնպես Հայաստանը հնարավոր է ընկնի այն նույն շրջափուլի մեջ, ինչի մեջ ընկավ անկախություն ստանալուց շատ չանցած:
Եվ այսօր՝ 2019 թվականի Մարտի 1-ին, ուզում եմ հստակ արձանագրել, որ վերադարձ անցյալի բարքերին ու հարաբերություններին չի կարող լինել: Հայաստանը չի վերադառնալու կոռուպցիայի, քաղաքական հետապնդումների, քաղաքական բռնությունների, իրավունքների արհամարհման ու ոտնահարման, ամենաթողության ու լկտիության ժամանակներին:
Նաեւ արձանագրելու համար մեր համընդհանուր հավատարմությունը 2018 թվականի գարնանը տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխության արժեքներին, որպես Հայաստանի Հանրապետության ղեկավար՝ պետության անունից ներողություն եմ խնդրում 2008 թվականի մարտի 1-ի բոլոր զոհերից, անկախությունից ի վեր Հայաստանում տեղի ունեցած բոլոր քաղաքական սպանությունների զոհերից, քաղաքական հետապնդման ենթարկված բոլոր քաղաքացիներից ու քաղաքական ուժերից:
Ներողություն եմ խնդրում նաեւ Հայաստանում տեղի ունեցած բոլոր ընտրակեղծիքների, իշխանության վերնախավի կողմից կազմակերպված եւ համակարգված ապօրինությունների, կոռուպցիայի, քաղաքական սպանությունների համար՝ արձանագրելով, որ բռնությունով հարցեր լուծելու էջը փակված է Հայաստանում, եւ այսպես եմ ընկալում քաղաքացիների կողմից մեզ տրված վստահության քվեն:
Հայաստանը իրավունքի ու արդարության, ճշմարտության ու արժեքների երկիր դարձնելն է մեր համատեղ առաքելությունը, եւ այդ առաքելությունից մենք չենք շեղվելու ոչ մի միլիմետր:
Սա չի նշանակում, թե այսօրվա Հայաստանում այլեւս չկան ապօրինությունների, իրավունքների ոտնահարման, նույնիսկ կաշառքի ու բռնության դեպքեր: Նման դեպքեր, ցավոք սրտի, դեռ կան, կարող են լինել: Բայց յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է հարյուր տոկոսով վստահ լինի, որ կառավարությունը, վարչապետը որեւէ ապօրինության ոչ թե հովանավորն է ու համակարգողը, այլ հակառակորդը ու հակոտնյան:
Ապօրինությունների, իրավունքների ոտնահարումների, չարաշահումների դեմ պայքարում, իշխանության վերնախավի կողմից թույլ տրված հանցագործությունների բացահայտման գործում մենք հաղթելու ենք անխուսափելիորեն, որովհետեւ ժողովուրդը եւ կառավարությունը միասնական են, իսկ այսպիսի միասնությունը անպարտելի է ու աներեր:
Եվ արտահայտելու համար մեր հենց այսպիսի միասնությունը, մեր համատեղ նվիրվածությունը արդարությանը, օրինականությանը, ժողովրդավարությանը, իրավունքների պաշտպանությանը, այսօր՝ ժամը 18.30-ին բոլորիդ հրավիրում եմ Երեւանի Ազատության հրապարակից երթ իրականացնելու դեպի Մյասնիկյանի արձան: Մենք այս քայլերթով մեր հարգանքի տուրքը կմատուցենք Մարտի 1-ի, քաղաքական բոլոր սպանությունների զոհերին եւ մեր վճռական ոչը կասենք բռնություններին, անարդարությանը, ապօրինություններին, կոռուպցիային, ընտրակեղծիքներին, իրավունքների ոտնահարմանը:
Եւ ուրեմն՝ կեցցե՛ ազատությունը, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛ Արցախի Հանրապետությունը, կեցցե՛նք մենք եւ մեր երեխաները, որ ապրում են եւ ապրելու ենք Ազատ եւ Երջանիկ Հայաստանում:

��?Long Live Freedom’ – Pashinyan apologizes to March First victims on behalf of Armenia
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has addressed the nation on the occasion of the March 1, 2008 events.
In a televised speech, the prime minister said that today, 11 years since the events, it is “extremely important to give a political assessment to what happened”. He said that in 2008, the actions of the then-ruling elite were not at all aimed against an individual power, a group or an individual, but the main and perhaps the only targets of this violence and illegal actions were the citizen of the Republic of Armenia: their rights, their dignity and freedom.
On behalf of the state, Pashinyan apologized to all victims of March 1, 2008, to all victims of political murders that took place in Armenia since independence, to all citizens and political forces who have been subjected to political persecutions.
Below is the full transcript of the PM’s address:
“Dear people, proud citizens of the Republic of Armenia,
Proud citizens of the Republic of Artsakh,
Proud Armenians of the Diaspora,
11 years ago on this day, on March 1, 2008, blood was shed in downtown Yerevan, the capital of Armenia.
The then-government used unlawful force against peaceful protesters, which resulted in eight citizens of the Republic of Armenia being killed, another two died later from injuries suffered on that day.
Five of the victims suffered gunshot wounds, three people died from the use of Cheryomukha 7 special device, one died from shrapnel wounds, another died from blunt force trauma.
11 years after these events it is extremely important to give a political assessment to what happened. And now I find it important to say for the record that in 2008 the actions of the then ruling elite weren’t at all aimed against an individual power, group or person, but the main and perhaps the only targets of this violence and unlawful actions were the citizens of the Republic of Armenia, their rights, dignity and freedom.
The victims of March 1 aren’t only Gor Kliyan, Armen Farmanyan, Tigran Khachatryan, Hovhannes Hovhannisyan, Davit Petrosyan, Zakar Hovhannisyan, Grigor Gevorgyan, Samvel Harutyunyan, Hamlet Tadevosyan and Tigran Abgaryan, but also every citizen of the Republic of Armenia, every protester fighting for their rights, because the murderer, for example, when gunning down Davit Petrosyan, did not know that this is Davit Petrosyan, born April 16th 1974 in Yerevan.
The murderer did not know that he was shooting at Davit Petrosyan, but did definitely know that he is shooting at a citizen of the Republic of Armenia. Therefore, each gunshot fired at every victim of March 1 is a gunshot fired at each of us.
March 1 of 2008 however, wasn’t simply an occurrence that emerged in the morning of that day, but a concentrated eruption of unlawfulness, electoral fraud, political murders, persecutions and impunity that has depressed Armenia and its people for many years.
These inadmissible occurrences emerged painfully rapidly in our lives since the declaration of the Third Republic’s independence, when it seemed that democracy had won irreversibly.
And due to bad memories today too concerns and fears are often voiced that Armenia after the 2018 non violent, velvet, people’s revolution and victory of democracy might fall into the same chapter that it fell shortly after gaining independence.
And today, on March 1, 2019, I would like to clearly record that there cannot be a return to the morals and relationships of the past. Armenia will not return to the times of corruption, political persecutions, political violence, violation of rights, impunity and obscenity.
Also to record our universal commitment to the values of the non violent, velvet, people’s revolution that took place in spring of 2018, as leader of the Republic of Armenia, on behalf of the state I apologize to all victims of March 1, 2008, all victims of political murders that took place in Armenia since independence, all citizens and political powers that were subjected to political persecutions.
I also apologize for all election riggings, unlawfulness coordinated and organized by the government elite, corruption, political murders – noting that the chapter of solving issues through violence is closed in Armenia, and this is how I perceive the vote of confidence that the citizens have gave us.
Our joint mission is to make Armenia a country of rights and justice, truth and values, and we will not deviate from this mission not for a single millimeter.
This doesn’t mean that today there aren’t cases of illicit actions, violation of rights, even corruption and violence in Armenia. Unfortunately, such cases still exist, and can happen. But every citizen must be 100% sure that the government, the prime minister are not the sponsors and coordinators of any unlawfulness, but are rather the adversary and antagonists of it.
In the issue of combating unlawfulness, violation of rights and misconduct, and discovery of crimes committed by the government elite, we will inevitably win, because the people and the government are united, and this kind of a unity is invincible and resolute.
And in order to express our this very unity, our joint dedication to justice, lawfulness, democracy, protection of rights, today, at 18:30, I am inviting you all to conduct a procession from the Yerevan Freedom Square to the Myasnikyan statue. With this procession we will pay homage to victims of March 1, victims of all political murders and we will say our decisive no to violence, injustice, unlawfulness, corruption, electoral fraud and violation of rights.
And so, long live freedom, long live the Republic of Armenia, long live the Republic of Artsakh, long live we and our children, who live and will live in a Free and Happy Armenia.