Շուշիի «Եզնիկ Մոզյան» արհեստագործական ուսումնարանը սկսել է գործել կյանքի է կոչվել 6 տարի առաջ, ինչի նպատակը Արցախում շինարարության աշխատողների համար ուսումնական կենտրոնի ստեղծումն էր՝ ֆրանսիական Սենտ-Էթյեն քաղաքում գործող նմանատիպ ուսումնարանի օրինակով:
RCF» ֆրանսիական ռադիոալիքի «Ուղևորություն դեպի Հայաստան» («Voyage en Arménie») հաղորդման ժամանակ այս մասին ասել է Շուշիի «Եզնիկ Մոզյան արհեստագործական ուսումնարան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Ռոբերտ Այդաբիրյանը:
«Այս նախագիծը կյանքի է կոչվել բարի կամքի տեր մարդկանց հաստատակամության շնորհիվ: Ուսումնարանի առաջընթացն այսօր ակնառու է, և մենք մեծ հույսեր ունենք, որ սոցիալ-տնտեսական առումով այն կարևոր փոփոխություններ կարձանագրի Արցախում»,- նշել է Ռոբերտ Այդաբիրյանը՝ հավելելով, որ այս առումով առաջին հերթին օգտագործվում է ֆրանսիական առաջատար փորձը:

Прогресс ремесленного училища “Езник Мозян” в Шуши очевиден. Французская радиоволна
Профессионально-техническое училище «Езник Мозян» в Шуши начало функционировать шесть лет назад, целью которого было создание учебного центра для строителей в Арцахе на примере аналогичной школы в Сент-Этьене, Франция.
Об этом во время радиопередачи “Путешествие в Армению” (Voyage en Arménie) французской радиостанции “RCF” заявил член попечительского совета ремесленного училища имени Езника Мозяна в Шуши Роберт Айдабирян.
«Этот проект был воплощен в жизнь благодаря воле добрых людей. Сегодня прогресс училища очевиден, и мы очень надеемся, что данное учебное заведение будет играть важную роль в социально-экономической жизни страны», – сказал Роберт Айдабирян, добавив, что в этом отношении в первую очередь они используют французский опыт.