Անգլիայից հայրենադարձված Արմենն ու Արփին ամուսնացան Հայրենիքում
Հայրենադարձվելուց հետո երիտասարդ զույգի կյանքը բնականոն հունի մեջ է մտել. Արփին ընդունվել է Հայաստանի պարի պետական անսամբլ, իսկ Արմենն ընկերոջ հետ Երևանում մեքսիկական արագ սննդի կետ է բացել:
«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում Արմենն ու Արփին ներկայացնում են հայրենադարձվելու իրենց պատմությունը:
«Հայաշեն» ակումբը կամրջեց մեզ…
Արմեն – Տաս տարեկան եմ եղել, երբ ծնողներիս հետ 1998 թվականին Երևանից տեղափոխվել ենք Անգլիա: Նրանք որոշումը հապճեպ են կայացրել: Սկզբում մի քանի տարի մնալու մտադրությամբ են գնացել, բայց տևեց 20 տարի:
Լոնդոնի հայկական համայնքի հետ այդքան շատ կապ չեմ ունեցել: Սովորել եմ անգլիական դպրոցում, սակայն «Հայաշեն» երիտասարդների ակումբ այցելելուց հետո, շփումը հայերի հետ ակտիվացավ: «Հայաշեն» ակումբ հաճախելը ճակատագրական դարձավ ինձ համար. այնտեղ հանդիպեցի Արփիին, որը գրավեց ուշադրությունս: Իմանալով, որ Արփին այցելում է «Աղթամար» հայկական պարախումբ, ես նույնպես սկսեցի այցելել պարի դասընթացների: Այդպես, սիրահարվեցինք և ամուսնացանք: «Հայաշեն» ակումբը կամրջեց մեզ:
Արփի – Ծնվել եմ Բեյրութում: Մեկ տարեկան էի, երբ Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմի հետևանքով ընտանիքս տեղափոխվեց Լոնդոն: Թեև փոքր տարիքից ապրել եմ Անգլիայում, բայց երբեք ինձ անգլիացի չեմ համարել, միշտ մտածել եմ, որ իմ երակներում հայկական արյուն է հոսում: Իհարկե, չեմ ուրանում, որ Անգլիայում կայացել և կրթություն եմ ստացել, սովորել եմ անգլիական դպրոցում, սակայն ծնողներիս հորդորով՝ հաճախել եմ նաև համայնքում գործող շաբաթօրյա և կիրակնօրյա դպրոցներ: Փոքր համայնք էր, սակայն կապը միշտ եղել է:
Հայկական պարերը սիրելու պատճառով՝ հաճախել եմ նաև «Աղթամար» պարի դպրոց: Մեր պարուսույցները եղել են Հայաստանի պարի պետական անսամբլի նախկին պարողներ, որոնք ինձ համար դարձել են ոգեշնչման աղբյուր:
Հաճախել եմ նաև Լոնդոնի բալետի դպրոց։ Ուսուցիչս տեսնելով, որ կատարելագործել եմ բալետային հմտություններս՝ առաջարկեց իրենց մոտ բալետի պարուսույց աշխատել։ Սակայն Հայաստանի պարի պետական անսամբլն ինձ համար մնում էր անհաղթահարելի բարձունք, թեև միշտ մտածում էի, որ մի օր անպայման նվաճելու եմ՝ իրականացնելով բաղձալի երազանքս:
Մեր վերջնական հանգրվանը Հայաստանում է…
Արմեն – Անգլիա գնալուց հետո՝ առաջին անգամ Հայաստան եկանք 2012 թվականին, հետո՝ 2015-ին: Երկու այցելության ժամանակ էլ չէինք ուզում վերադառնալ: Վերջին այցելությունից հետո մտածեցինք վերջնականապես գալ: Արփին ցանկանում էր Պարի պետական ընդունվել, և նրա երազանքի հետքերով՝ 2016 թվականին բռնեցինք Հայաստանի ճանապարհը:
Սկզբում մտածում էինք, որ մի քանի տարի կմնանք, սակայն հիմա վստահաբար ասում ենք, որ հետ դարձի ճանապարհ չկա, մեր վերջնական հանգրվանը Հայաստանում է, մեր ապագա երեխաներն պետք է այստեղ մեծանան:
Արփի – 2005 թվականին առաջին անգամ ընտանիքով գալով Հայաստան` շատ տպավորվեցի և կապվեցի իմ Հայրենիքին: Դրանից հետո հաճախ էի մտածում Հայաստանի մասին, հատկապես, որ Արմենը նույնպես վերադառնալու ցանկություն ուներ:
Այնպիսի ընտանիքում եմ մեծացել, որտեղ միշտ խոսել են Հայաստանի, հայրենասիրության մասին, մեր ծնողները մեզ ծանոթացրել են հայկական մշակույթին և պատմությանը: Միշտ մտածել եմ՝ որտեղ էլ լինեմ, պարտավոր եմ պահպանել լեզուս և արմատներիս հավատարիմ մնամ:
Մեր միությունը Հայաստանում օրինականացրինք…
Արմեն – Մեր կյանքը Հայաստանում նոր էջից սկսեցինք: Ես ու ընկերս՝ Քրիսը, որը նույնպես Անգլիայից էր Հայաստան վերադարձել, որոշեցինք Երևանում «Էլ բուրիտո» անվամբ մեքսիկական արագ սննդի կետ բացել: Հանրապետության և Վարդանանց փողոցների խաչմերուկում գտնվող «Էլ բուրիտո»-ն արդեն չորս ամիս է, որ գործում է: Շատ ենք չարչարվել մեր որոշումը կյանքի կոչելու համար, հուսանք, ժամանակի ընթացքում ճանաչում ձեռք կբերենք և կգոհացնենք մեր հաճախորդներին: Նաև տան առք ու վաճառքով եմ զբաղվում, որին օգնում է Լոնդունում ունեցած կապերս:
Արփի – Ես եկել էի Հայաստանի պարի պետական անսամբլ դիմելու հստակ նպատակով:
Չնայած տարիքս մի քիչ մեծ էր, բայց հույս ունեի, որ կընդունվեմ։ Բարեբախտաբար, ինձ ընդունեցին, և շուրջ մեկ տարվա փորձաշրջանից հետո ես արդեն հիմնական կազմի պարող եմ։ Բացի պարելուց, նաև բալետի անհատական դասեր եմ տալիս Հայաստանում ապրող օտարախոս հայ երեխաների համար:
Չհիասթափվելու համար՝ Հայաստան վերադառնալուց առաջ չեմ ակնկալել, որ ամեն ինչ մեզ համար միանգամից լավ է լինելու: Նախ մտածում էի, որ մարդիկ ինձ իբրև սփյուռքահայ՝ լավ չեն ընդունի, չեն մտերմանա, բայց հակառակն ապացուցվեց: Բոլոր մտավախություններս իզուր էին. այստեղ մարդկանց կողմից ջերմ ընդունելության արժանացանք, մեր հույսերն արդարացան:
2009 թվականին նշանվեցինք այն նպատակով, որ հաջորդ տարի Հայաստանում կամուսնանք, սակայն տարբեր պատճառներով ձգձգվում էր: Հետո, երբ հստակեցրինք Հայաստան գալը, որոշեցինք մեր միությունը Հայաստանում օրինականացնել:
Շատ ուրախ, հայկական ավանդույթներին համապատասխան հարսանիք ունեցանք, իսկ Աստծո օրհնությունը ստացանք Էջմիածնի Սուրբ Գայանե եկեղեցում: Ես ու Արմենն անչափ հպարտ ենք,որ հայրենի հողի վրա ամուսնացանք, այլ ոչ թե՝ օտար:
Պետք է համախմբված պայքարենք…
Արփի – Հայաստանում հնարավոր է լուրջ հաջողությունների հասնել և հուսով եմ՝ հայ ժողովրդի համար ամեն ինչ լավ է լինելու: Հզոր պետություն ունենալը սկսվում է կայուն ընտանիք ունենալուց, եթե մեկս մյուսի հանդեպ բարի, սիրալիր ու հանդուրժող լինենք, ապա բոլոր հարցերում կհաջողենք: Պետք է համախմբված պայքարենք և յուրաքանչյուրս փոքր քայլերով նպաստենք Հայաստանի զարգացմանը՝ մեր ուսերին վերցնելով կատարյալ երկիր ստեղծելու գործը: Ի վերջո, Թավշյա հեղափոխությունն ապացուցեց, որ ուժն արդեն պահանջատեր ժողովրդի ձեռքերում է:
Մարդիկ տարակուսած հարցնում էին, թե ինչու ենք վերադառնում…
Արմեն – Հայրենադարձության ամենամեծ ձեռքբերումներից է այն, որ ճիշտ որոշում կայացրինք ու եկանք: Շրջապատում շատ մարդիկ չէին հավատում մեզ, տարակուսած հարցնում էին, թե ինչո՞ւ ենք վերադառնում, չէ՞ որ բոլորը Հայաստանից գնում են, բայց մենք տեղի չտվեցինք այդ խոսակցություններին: Ծնողներս ու եղբայրս՝ իր ընտանիքով, Լոնդոնում են, հիմա «պայքարում» եմ, որ նրանք էլ վերադառնան, հավատում եմ՝ կգա այդ օրը:
Առհասարակ, բոլոր նրանք, ովքեր ուզում են Հայաստան վերադառնալ, թո՛ղ մեկ րոպե անգամ չտատանվեն իրենց որոշման մեջ: Հայաստանում այնքան վատ չէ, որքան թվում է:
Արփի – Հայ լինելու գաղափարն ավելի ամրապնդվեց ինձ մոտ, ինքնությունս վերագտա: Մենք միշտ ասում ենք մարդկանց, որ թեկուզ չկարողանան հիմնովին վերադառնալ, գոնե մի քանի ամսով գան՝ հասկանալու՝ կկարողանան հետագայում ապրել, թե ոչ, ապա նոր միայն որոշում կայացնեն:
Տեսնելով, որ Հայաստանից մարդիկ արտագաղթում են՝ սրտի մեծ ցավ եմ ապրում: Թո՛ղ նրանք իմանան, որ դրսում իրենց ամեն ինչ հեշտ չի տրվելու, պետք է անդադար պայքարի մեջ լինեն մինչև կհամակերպվեն ու ոտքի կկանգնեն:
Ճիշտ է, հեռվից ամեն ինչ լավ է թվում, բայց այդպես չէ: Բոլորը մեզ հարցնում էին, թե ինչո՞ւ ենք թագավորական Լոնդոնը թողել ու եկել: Եթե մեզ համար պատկերացրածի չափ այնտեղ կատարյալ լիներ, ապա մենք հետ չէինք գա:

Репатрианты из Англии, Армен и Арпи поженились в Армении
После репатриации, жизнь молодой пары вошла в нормальное русло. Арпи поступила в Государственный ансамбль танца Армении, а Армен,вместе со своим другом открыли мексиканское кафе быстрого питания в Ереване.
В интервью «Армяне сегодня» Армен и Арпи представили свою историю репатриации.
Нас соединил клуб «Айашен» (այաշեն)…
Армен: Мне было 10 лет, когда в 1998 году мы с родителями переехали из Еревана в Англию. Это решение было принято второпях. Сначала мы хотели остаться лишь на несколько лет, но это протянулось на долгие 20 лет.
Я не поддерживал особой связи с армянской общиной в Лондоне. Я учился в английской школе, но после посещения молодежного клуба «Айашен» мое общение с армянами стало более тесным. Посещение клуба «Айашен» стало судьбоносным для меня. Там я встретил Арпи, которая сразу же привлекла мое внимание. Зная, что Арпи посещает армянский танцевальный ансамбль «Ахтамар», я также начал посещать занятия по танцам. Так мы влюбились и поженились. Нас соединил клуб «Айашен».
Арпи: Я родилась в Бейруте. Через год, после моего рождения, из-за гражданской войны в Ливане, моя семья переехала в Лондон. Хотя я всегда жила в Англии, я никогда не считала себя англичанкой, я всегда думала, что в моих венах течет армянская кровь. Конечно, я состоялась в Англии, получила образование в английской школе, и по рекомендации моих родителей я также посещала воскресные школы общины. Это небольшая община, но все они связаны крепкими узами.
Следуя своей любви к армянским танцам, я посещала занятия по танцу в школе «Ахтамар». Наши педагоги были бывшими танцорами Армянского государственного ансамбля танца, которые стали источником вдохновения для меня.
Я также посещала занятия Лондонской школы балета. Когда мой педагог заметил мои достижения в этой области, предложил остаться там и заниматься преподавательской деятельностью. Но меня всегда манил Государственный ансамбль танца Армении, который оставался непокоренной вершиной, хотя я всегда знала, что придет тот день, когда я исполню свою мечту.
Наша конечная станция – это Армения …
Армен: После того, как мы переехали жить в Англию, мы впервые посетили Армению в 2012 году, а затем еще раз в 2015 году. Оба раза мы не хотели возвращаться назад. Мы приняли решение об окончательной репатриации. Арпи хотела поступить в Государственный ансамбль танца Армении, и поэтому в 2016 году мы решили окончательно вернуться в Армению.
Сначала мы думали, что останемся на несколько лет, но теперь мы с уверенностью можем сказать, что пути назад нет, наша конечная станция – это Армения, и наши будущие дети должны жить здесь.
Арпи: В 2005 году, я с семьей впервые посетила Армению. Она оставила незабываемые впечатления. После этого я часто задумывалась о возвращении, тем более, что Армен также хотел вернуться.
Я выросла в такой семье, где мои родители часто рассказывали нам об Армении, о армянской культуре и истории, воспитывали нас в духе патриотизма. Я всегда знала, что где бы я ни была, должна всегда быть верной своей родине и своим корням.
Мы поженились в Армении …
Армен: Мы начали нашу жизнь в Армении с новой страницы. Мы, с моим другом Крисом, который также вернулся в Армению из Англии, решили открыть в Ереване мексиканское кафе быстрого питания «Эль Бурито». Уже 4 месяца как работает кафе, и находится на перекрестке улиц Анрапетутян и Вардананц. Мы очень много трудились, воплощая наше решение в жизнь, и надеемся, что очень скоро мы сможем получить признание наших клиентов. Кроме того, я занимаюсь покупкой и продажей жилья, чему очень помогают мои связи в Лондоне.
Арпи: Я приехала с четкой целью поступить в Армянский государственный ансамбль танца.
Хотя мне уже не позволял возраст, но я надеялась, что меня примут. К счастью, меня приняли в труппу, и уже через год стажировки, в принимала участие в основном составе. Помимо танцев, я также даю частные уроки балета иностранным детям, живущим в Армении.
Чтобы не разочароваться в своих ожиданиях, я не надеялась, что после возвращения все сразу будет хорошо. Я думала, что люди не захотят установить со мной близкие отношения, так как я приехала из диаспоры. Но действительность доказала обратное. Все мои страхи были напрасны. Мы получили теплый прием, наши надежды оправдались.
В 2009 году состоялась наша помолвка, а свадьбу решили сыграть на следующий год. Но по каким-то причинам, это решение все время откладывалось. Позже, когда мы приняли окончательное решение вернуться в Армению и решили организовать свадьбу здесь.
Мы очень обрадовались возможности организовать свадьбу в соответствии с армянскими традициями, а благословение получили в церкви Святой Гаяне в Эчмиадзине. Я и Армен очень горды тем, что наш союз скреплен на родной земле, а не на чужбине.
Нам нужно вместе бороться…
Арпи: В Армении можно добиться серьезных успехов, и я надеюсь, что все сложится благополучно для армянского народа. Сильное государство обусловлено наличием прочной семьи, если мы любим и терпимы друг к другу, мы сможем добиться успеха во многих вопросах. Нам нужно бороться вместе. �? каждый из нас, должен внести свой вклад в развитие Армении, взяв на себя ответственность за построение идеального государства. В конце концов, Бархатная революция доказала, что власть теперь в руках народа.
Люди недоуменно спрашивали, почему мы решили вернуться …
Армен: Одним из верных решений в моей жизни стало решение вернуться. Многие окружающие нас люди не верили, недоуменно спрашивали, почему мы решили вернуться ? Они утверждали, что все уезжают из Армении, но мы не прислушались к их мнению. Мои родители и семья моего брата остались в Лондоне, и теперь я пропагандирую вернуться и их. Я верю, что однажды настанет этот день.
Вообще, все, кто хочет вернуться в Армению, должен ни на минуту не сомневаться. В Армении все не так плохо, как кажется.
Арпи: Во мне окрепла мысль, что я армянка. Здесь я обрела себя. Тем людям, которые не решаются вернуться навсегда, я предлагаю пожить здесь в течении нескольких месяцев, чтобы понять, смогут ли они жить здесь.
Увидев, как люди эмигрируют из Армении, я испытала сильную боль. Пусть знают, что на чужбине ничего не дается легко, они будут каждый день неустанно и тяжело трудиться, чтобы обосноваться там.
Правда, хорошо там, где нас нет. Все нас спрашивали, как вы смогли оставить Лондон и вернуться в Ереван? Если бы там все было бы так, как вы себе представляете, то мы бы не захотели возвращаться.