«Քեզ համար Ազնավուր» խորագրով հիշատակի երեկո Լիբանանում
Նոյեմբերի 17-ին ՀԲԸՄ Լիբանանի շրջանակային հանձնաժողովի և Լիբանանում ՀՀ դեսպան Սամվել Մկրտչյանի հովանավորությամբ ՀԲԸՄ Դեմիրճյան կենտրոնում տեղի ունեցավ ՀԲԸՄ Խոսնակ պաշտոնաթերթի, ՀԲԸՄ-ՀԵԸ Անդրանիկ մշակութային միության և Լիբանանի Ֆրանսիական մշակութային կենտրոնի կողմից կազմակերպված «Քեզ համար Ազնավուր» խորագրով հիշատակի երեկո՝ նվիրված աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում է Լիբանանում ՀՀ դեսպանության 3-րդ քարտուղար Վլադիմիր Պողոսյանը, միջոցառմանը ներկա էին Լիբանանի ներկա և նախկին պատգամավորներ, Լիբանանի իշխանությունների ներկայացուցիչներ, Լիբանանի հայ հոգևոր, քաղաքական, մշակութային, կրթական կառույցների ղեկավարներ, ներկայացուցիչներ:
Երեկոյի ընթացքում ներկայացվեց մեծ հայի, տաղանդավոր երգչի, երաժշտի, բանաստեղծի, դիվանագետի կյանքն ու գործունեությունը, այնուհետև երգիչները և երաժիշտները կատարեցին Շառլ Ազնավուրի երգացանկից մի քանի ստեղծագործություն: Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ դեսպան Սամվել Մկրտչյանը, որը անչափ բարձր գնահատեց աշխարհահռչակ արվեստագետի վաստակը` շեշտադրելով նրա յուրահատուկ բեմական և կատարողական արվեստը, խորիմաստ լիրիկան, յուրաքանչյուր կատարման նորովի մատուցումը: Նա համոզմունք հայտնեց, որ նրա ստեղծագործությունները, վստահաբար, դեռ երկար պետք է ապրեն և հիացնեն երաժշտասեր հասարակայնությանը աշխարհի տարբեր անկյուններում:
Տեղեկանք. Լիբանանում աշխարհահռչակ շանսոնյեին նվիրված միջոցառումները մեկնարկեցին նոյեմբերի 15-ից: Շառլ Ազնավուրի երգերը հնչեցին տարբեր բեմերից՝ ի հիշատակ մեծ հայի ու արվեստագետի:
Լիբանանի Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության նախաձեռնությամբ և նախագահ Միշել Աունի բարձր հովանու ներքո կազմակերպվեց «Քեզ համար Ազնավուր» խորագրով համերգ՝ Սուրբ Հովսեփ եկեղեցում: Լիբանանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և դիրիժոր Հարութ Ֆազլյանի ղեկավարությամբ ելույթ ունեցան հայ և լիբանանցի երգիչները:
Ազնավուրյան երեկոները Լիբանանի այլ քաղաքներում կշարունակվեն նաև հայկական կառույցներից դուրս, հայտնի արաբ կատարողները կներկայացնեն Ազնավուրի սիրված երգերը:

«Для тебя, Азнавур». В Ливане состоялся вечер памяти, посвященный Азнавуру
17 ноября при поддержке Ливанского филиала ВАБС и посла Армении в Ливане Самвела Мкртчяна, в Центре ВАБС «Демирчян»,  состоялся вечер памяти, посвященный всемирно известному шансонье Шарлю Азнавуру «Для тебя, Азнавур», организованный при участии официальной газеты «Хоснак» региональной комиссии ВАБС Ливана, Центра культуры  правления Ассоциации армянской молодежи «Андраник»  и Центров Культуры Ливана и Франции .
Как сообщил  «Hayer aysor» третий секретарь посольства Армении в Ливане Владимир Погосян, в мероприятии приняли участие члены парламента Ливана, представители ливанского правительства и главы армянских духовных, политических, культурных и образовательных центров Ливана.
В ходе мероприятия была представлена жизнь и деятельность великого армянского певца, музыканта, поэта, дипломата, а музыканты исполнили несколько песен из репертуара Шарля Азнавура. С приветственным словом выступил посол РА Самвел Мкртчян. Он высоко оценил заслуги всемирно известного артиста, подчеркнув уникальность каждого из его выступлений, исполнительское искусство, глубокую лирику исполнявшихся песен. В своем выступлении он подчеркнул,  что творениями великого Мастера еще долго будут восхищаться любители музыки в разных уголках мира.
Справка.  С 15-го ноября в Ливане начались мероприятия, посвященные всемирно известному шансонье. Песни Шарля Азнавура прозвучали со сцены в память о великом музыканте и армянине.
По инициативе  Общенационального Армянского образовательного и культурного Центра,  под патронажем президента Мишеля Ауна в церкви Св. Овсепа состоялся вечер  «Для тебя, Азнавур». На вечере выступили армянские и ливанские певцы под руководством дирижера Арута Фазляна и Ливанского государственного филармонического оркестра.
Вечера, посвященные памяти Азнавура состоятся и в других ливанских городах, где известные арабские исполнители представят любимые песни Азнавура.