Աստանայի հայկական կիրակնօրյա դպրոցի «ոսկե աշունը»
Աշուն է, ոսկե աշուն: Ու չնայած ընդունված է ասել, որ հայաստանյան աշունն ուրիշ է, բայց Աստանայում ապրող մեր դպրոցահասակ հայրենակիցներից շատերը Հայաստանում չեն եղել, և աշնան երանգապնակին էլ ծանոթացել են Ղազախստանի մայրաքաղաքում, որն, ի դեպ, պակաս գունավառ ու հեքիաթային չէ։ Ահա թե ինչու մենք որոշեցինք դպրոցական տոներից մեկն էլ նվիրել աշնանը։
Տոնն սկսվեց աշնանը նվիրված երգերով ու բանաստեղծություններով, իսկ հետո Աշուն-տատիկը հրավիրեց տոնական սեղանների շուրջ։ Ինչե՜ր ասես, որ չկային այնտեղ՝ էլ կարմրաթուշ դեղձ, էլ քաղցրահամ խաղող, էլ թուզ ու նուռ, և այդ ամենը համայնքի նախաձեռնությամբ բերվել էր Հայաստանից։ Իսկ երբ միացրինք նաև տեսասարքը, և ցուցապաստառի վրա երևաց Արարատյան դաշտի համայնապատկերը, ամենքին այնպես էր թվում, թե ըմբոշխնում են հայաստանյան աշնան ջերմությունը։
Հատուկ տոնի համար կազմակերպել էինք նաև երեխաների ձեռքի աշխատանքների ցուցահանդես։ Երեխաները երգեցին, պարեցին, իսկ Խաչատրյան Տիգրանը կատարեց մի հայ կոմպոզիտորների դաշնամուրային մի քանի ստեղծագործություն:

«Золотая осень» армянской воскресной школы в Астане
Осень – золотая пора. Хотя принято считать, что осень в Армении отличается особенной красотой, но многие из наших школьники, проживающие в Астане, никогда  не были в Армении, а с осенним колоритом цветом познакомилиль в  столице Казахстана, которая, кстати, не менее сказочна в эту пору. Вот почему мы решили  один из школьных праздников посвятить осени.
Праздник начался с исполнения песен и стихов, посвященных осени, а затем бабушка-осень пригласила  всех за праздничный стол. Стол ломился от  угощений – здесь и краснощекие  персики, и сладкий виноград, и инжир, гранат, все это было привезено к нам из  Армении. А когда мы включили видеопроектор и на экране появилась панорама Араратской долины, мы все смогли ощутить теплоту армянской осени.
На празднике была организована также выставка детских поделок. Школьники исполнили песни и танцевальные номера, а Тигран Хачатрян исполнил несколько произведений армянских композиторов.
В празднике приняли участие дети двух потоков армянской воскресной школы в Астане, а также их родители.